Elektrická vozidla posilují britský trh ojetých vozů

Prodej nových bateriových elektrických vozidel (BEV) ve Spojeném království v prvním čtvrtletí roku 2022 dramaticky vzrostl. Ale co je možná zajímavější, ve zvýšeném počtu se prodávají také ojeté elektromobily.

V prodeji také ojeté elektromobily

Podle nových údajů zveřejněných britskou Společností výrobců a obchodníků motorů (SMMT) se prodej ojetých elektromobilů zdvojnásobil oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku.

Automobilová karoserie také zaznamenala, že prodeje ojetých vozů během prvního čtvrtletí roku 2022 rostou. To následuje po dvou po sobě jdoucích čtvrtletích poklesu.

Jak zdůrazňuje výkonný ředitel SMMT Mike Hawes, „to není poněkud překvapivé, vzhledem k tomu, že Spojené království bylo uprostřed blokování během prvních tří měsíců roku 2021.“

Dodává však, že 5,1% růst za toto období je pro průmysl vítanou zprávou.

Majitelé aut přecházejí na druhé EV

Ještě větší význam však měly počty elektrického vozidla, které se začínají prosakovat ke svým druhým majitelům.

Prodej ojetých akumulátorových elektromobilů se v prvním čtvrtletí roku 2022 zvýšil o 120 % a plug-in hybridy (PHEV) a hybridy rovněž zaznamenaly růst o 35,3 % a 28,8 %.

Skutečná čísla jsou však stále malá. Z 1,78 milionu ojetých vozů prodaných v uvedeném období tvořily vozy plug-in pouze 3,6 procenta. To je ale nárůst z 1,6 procenta ve stejném období v roce 2021.

Toto číslo – asi 64 000 vozidel – zahrnuje jak vozidla s elektrickým pohonem, tak plug-in hybridní vozidla. Prodej plně bateriových elektromobilů se zvýšil z 6 625 na 14 586.

„Vzhledem k tomu, že trh s novými vozy brzdí pokračující globální nedostatek dodávek, je růst na trhu ojetých vozů vítán, i když není překvapivý, zvláště když jsme byli v loňském roce v uzamčení,“ řekl Hawes.

„Prodej elektrických vozidel dodává energii trhu, přičemž vozy s nulovými emisemi začínají ve větším počtu pronikat ke spotřebitelům, kteří se těší na řízení nejnovějších a nejekologičtějších vozidel.“

Fotky zdarma z Mercedes eqc, Elektrická vozidla posilují britský trh ojetých vozů
Mercedes – EV

,,Ačkoli je ještě třeba ujít kus cesty, než uvidíme nedávný nárůst nových EV replikovaných na trhu s ojetými vozy, vzkvétající trh s novými vozy bude životně důležitý pro podporu obnovy vozového parku, která je nezbytná pro dosažení úspor uhlíku.“

Několik aspektů této novinky je nepřekvapivých. V neposlední řadě se to jeví jako návrat k růstu na trhu ojetých vozů. To je uprostřed globálního automobilového sektoru, který se potýká s přívalem omezení dodavatelského řetězce. S obnovenými problémy COVID-19 v Číně a nevyprovokovanou ruskou invazí na Ukrajinu jsou ojetá auta žádaná.

Podobně však růst ojetých BEV zdůrazňuje začátek zrání v sektoru. Majitelé BEV přecházejí na své druhé nebo třetí elektrifikované vozidlo. Na druhé straně se rozrůstá fond ojetých a ojetých elektromobilů a hybridů.

Zdroj: thedriven, Vapol