Dacia Manifesto ukazuje vlastnosti budoucích vozů

Model Dacia Manifesto, zaměřený na životní styl, nepůjde do výroby. Nicméně prvky konceptu se mají v budoucnu přenést do budoucích vozů Dacia

Nový model Dacia Manifesto zaměřený na životní styl nepůjde do výroby. Nicméně prvky konceptu se mají v budoucnu v nějaké formě přenést do budoucích vozů Dacia.

Koncept Dacia Manifesto

Hodnotová značka Dacia odhalila svůj koncept Manifesto. Robustní, dvoumístná terénní bugina ukazuje budoucnost značky, která se znovu objevuje pro další kapitolu své historie.

Dacia Manifesto se sice nestane sériovým vozem, ale technologie a řešení na palubě ovlivní vlastnosti, které potenciálně uvidíme u budoucích modelů. Jako pravděpodobní kandidáti se jeví nová auta, jako je další SUV Duster. Duster se má objevit v roce 2024 a rodinné SUV Bigster má přijít v roce 2025.

Koncept Manifesto také potvrzuje tři základní pilíře Dacie jako součást nového zaměření. Ty se nazývají „základní, ale cool“, „robustní a venkovní“ a „eko-chytré“.

Podle Davida Duranda, designového ředitele Dacie, je Manifesto „skvělý způsob, jak vymýšlet nápady a designové kódy bez tlaku výroby. Některé nápady uvidíte v našich budoucích modelech. Posunuli jsme své limity a odstranili všechna svá omezení.“

Nové vlastnosti a vylepšení

Bez čelního skla nebo dveří na Manifestu Dacia tvrdí, že cestující mohou být blíže přírodě,. Nicméně vůz je také vybavený technologií Dacia Bring-Your-Own-Device nové generace, takže mohou zůstat ve spojení i ve volné přírodě.

Uvidíme tento další krok v přístupu Dacia Bring-Your-Own-Device, který se brzy objeví v celé řadě Dacia. V podstatě zahrnuje evoluci současného nastavení firmy, které využívá výkon chytrých telefonů od uživatelů.

Bez čelního skla nebo dveří na Manifestu Dacia tvrdí, že cestující mohou být blíže přírodě,. Nicméně vůz je také vybavený technologií Dacia Bring-Your-Own-Device nové generace, takže mohou zůstat ve spojení i ve volné přírodě
Dacia Manifesto

Aplikaci Dacia Media Control vývojáři vyvinuli tak, aby zahrnovala rozpoznávání ospalosti. Dále může využívat fyzická a zdravotní data buď zadaná ručně, nebo shromážděná z nositelných zařízení, jako jsou chytré hodinky. To proto, aby majitelům navrhla, kdy by si měli dát pauzu od řízení.

Na Manifestu debutuje také nový systém YouClip od Dacie. Jde o jednoduché řešení, které zajišťuje různé moduly a příslušenství na palubní desce ve snadném dosahu řidiče a spolujezdce.

V kombinaci s jediným LED světlometem, který lze vyjmout a použít jako svítilnu, odpovídá rostoucímu zaměření Dacia na životní styl a aktivní zákaznické základně. Nejnovějším projevem je lůžko do autokempu, které je ve vývoji pro model značky Jogger.

Dacia pro venkovní život

Manifesto Concept také obsahuje 2 250 Wh vyjímatelnou baterii, která dodává energii přes běžnou domácí zásuvku. Lze ji používat, když je venku mimo síť.

Tyto vlastnosti také souvisí s druhým pilířem značky. Ten se zaměřuje na robustní vlastnosti pro venkovní život. Koncept Manifesto znázorňuje off-roadový přístup. Tento přístup se vyskytuje u modelů Duster a Sandero Stepway této firmy. Má velká kola, pohon všech kol (Dacia neuvedla žádná specifika pohonného ústrojí pro koncept) a dobrou světlou výškou pro lepší terénní schopnosti.

Koncept Manifesto znázorňuje off-roadový přístup. Tento přístup se vyskytuje u modelů Duster a Sandero Stepway této firmy. Má velká kola, pohon všech kol (Dacia neuvedla žádná specifika pohonného ústrojí pro koncept) a dobrou světlou výškou pro lepší terénní schopnosti
Koncept Manifesto

Dacia také tvrdí, že interiér vozu můžete vyčistit tryskovým mytím. A to za předpokladu, že nejprve odstraníte látkové potahy sedadel, které mohou také sloužit jako spací pytle. Střešní nosič s několika konfiguracemi pro nosné tyče a elastické popruhy po celém vozidle doplňují praktické prvky.

Pokud jde o ekologicky chytré principy Dacie, velká část zjevně omezené karoserie je vyrobená z nového flekatého plastu, který nepotřebuje lakování. Nazývá se Starkle a používá 20 procent recyklovaného polypropylenu. Jedná se pouze o materiál značky Dacia s ochrannou známkou společnosti a v kombinaci s lehkou karoserií a kompaktním půdorysem minimalizuje ekologickou stopu vozidla. V budoucnu to uvidíme na sériových vozech Dacia.

Definice zítřka

Uvnitř je spousta přírodních materiálů, s korkem a palubní deskou z recyklované pryže, která umožňuje připnout předměty. Podle nově přepracované řady Dacia nejsou ani na Manifestu žádné chromované díly.

„Manifesto je o tom, jak nově definujeme vozy zítřka,“ řekl Auto Express Lionel Jaillet, viceprezident společnosti Dacia pro produktový výkon. „Je to laboratoř pro naše nejextrémnější inovace budoucnosti.“

Zdroje: autoexpress, TopNosiče