Továrna na baterie pro Volvo a Polestar

Giga továrna

Švédští giganti v oblasti automobilů a baterií postaví novou giga továrnu. Ta má sloužit jako zásobarna pro Volvo a Polestar.

Dvojice švédských gigantů v oblasti elektromobility. Automobilka Volvo Cars a společnost Northvolt, spolupracují na výstavbě nového závodu na výrobu baterií s navrhovanou roční výrobní kapacitou až 50 GWh.

Společnosti Volvo Cars a Northvolt v pátek oznámily, že ve švédském Göteborgu postaví nový závod na výrobu baterií v hodnotě 90 miliard korun českých.

Nová giga továrna na baterie
Nová giga továrna na baterie

Nová giga továrna na baterie. Její potenciální roční výrobní kapacita článků až 50 GWh. Jako dostatečná kapacita baterií pro zásobování přibližně půl milionu automobilů ročně. Zaměstná až 3 000 lidí a doplní ji plánované výzkumné a vývojové centrum, jehož výstavbu obě společnosti potvrdily v prosinci.

Jak o giga továrně, tak o výzkumném a vývojovém středisku společnosti původně hovořily již v červnu 2021, kdy oznámily plány na vytvoření společného podniku pro výzkum a vývoj a giga továrnu. V té době se předpokládalo, že výzkumné a vývojové zařízení zahájí provoz v roce 2022, což obě společnosti v prosinci potvrdily.

Co přinese nová továrna?

Očekává se, že v Göteborgu vznikne několik stovek pracovních míst. Stejně jako pracovních míst ve společnosti Volvo Cars. Zařízení také zajistí, že se společnost Volvo Cars stane jednou z mála automobilek, která učiní vývoj a výrobu bateriových článků součástí svých vlastních komplexních inženýrských kapacit.

Výstavba gigatovárny na 50 GWh baterie bude následovat po výstavbě výzkumného a vývojového střediska. Zahájení stavby očekáváme v roce 2023.

V giga továrně vyrobí podle obou společností „nejmodernější“ bateriové články. Ty vyvinou speciálně pro použití v příští generaci čistě elektrických vozidel Volvo a Polestar. Nová giga továrna bude poháněna výhradně energií bez fosilních zdrojů. Zaměří se na zvýšení kapacity obnovitelných zdrojů energie v regionu kolem Göteborgu.

„Náš nový závod na výrobu baterií podpoří naši ambici mít plně klimaticky neutrální výrobní síť. Zajistí dodávky vysoce kvalitních baterií na dlouhá léta dopředu,“ uvedl Javier Varela, vedoucí technického a provozního oddělení společnosti Volvo Cars.

„Díky našemu partnerství se společností Northvolt budeme také výrazně těžit z komplexního hodnotového řetězce baterií, od surovin až po kompletní vůz, což zajistí optimální integraci do našich vozů.“

Zdroje: The Driven, Vapol