Pagani Huayra Codalunga v limitované edici 5 kusů

Nejnovějším modelem společnosti Pagani se stala Huayra Codalunga, která prorazila v červnu. Automobilka postaví pouze pět exemplářů

Pagani zahájilo výrobu modelu Huayra v roce 2011. Od té doby společnost vydala několik verzí, přičemž s každým novým modelem je tento hyperautomobil výkonnější a schopnější. Nejnovějším modelem společnosti Pagani se stala Huayra Codalunga, která prorazila v červnu. Automobilka postaví pouze pět exemplářů tohoto hyperautomobilu v omezené sérii.

Pagani Huayra Codalunga

Tento exemplář kombinuje decentní hnědý exteriér s hnědým koženým interiérem. Vzadu se Pagani vyznačuje černým akcentním pruhem obepínajícím karoserii, který obepíná kulatá oblouková zadní světla a ikonickou čtveřici koncovek výfuku značky. Kabina je potažená hnědou kůží, kterou Pagani zvýraznilo tmavým karbonem a pruhovanými výplněmi sedadel.

Tento exemplář kombinuje decentní hnědý exteriér s hnědým koženým interiérem
Interiér modelu Huayra Codalunga od Pagani

První odhalený exemplář Pagani kombinoval světle modrý exteriér s hnědým koženým interiérem a světle modrými akcenty v kabině. Automobilka se rozhodla použít pro exteriér vozu polomatné nebo plně matné laky v neutrálních barvách.

Pod kapotou Codalungy

Huayru Codalunga pohání silný motor V12 o objemu 6,0 litru se dvěma turbodmychadly umístěný uprostřed. Motor dosahuje výkonu 840 koní (617 kW) a točivého momentu 811 Nm. Ačkoli vůz disponuje působivými výkonovými parametry, skutečným lákadlem Pagani je jeho styl.

Codalunga znamená v italštině „dlouhý ocas“ a tato Huayra, která dostála svému jménu, je o 360 mm delší než základní verze. Hmotnost navíc se nachází v zadní části se splývavou karoserií, přičemž vůz váží pouhých 1 290 kg. Huayra postrádá mřížku zadní masky, která odhaluje lehký titanový výfuk s keramickým povrchem o hmotnosti 4,4 kg.

Projekt Codalunga

Projekt na stavbu vozu Huayra Codalunga začal v roce 2018, kdy se na značku obrátili dva klienti, aby takový vůz vyrobila na zakázku. Finalizace konceptu trvala dva roky a Pagani jej světu odhalilo v červnu 2022.

Codalunga znamená v italštině "dlouhý ocas" a tato Huayra, která dostála svému jménu, je o 360 mm delší než základní verze
Codalunga znamená v italštině „dlouhý ocas“

Jedná se o druhý z pěti longtailů, které Pagani plánuje postavit. Společnost prodala každý exemplář ještě před jeho odhalením. Potenciální majitelé za něj zaplatili nejméně 167 mil. korun.

Utopia se dočká daleko více kusů

Pagani má ještě vyrobit tři další Huayry Codalungy. Společnost se také dívá do budoucnosti a v září loňského roku odhalila jako svůj další hyperautomobil model Utopia. Vůz debutoval s motorem V12 o výkonu 852 koní (635 kW). Pagani staví téměř dvacetkrát více hyperaut Utopia než Codalunga – 99 ku 5.

Zdroje: motor1, Vapol