Nové islandské lázně Forest Lagoon

V severních lesích Islandu se nacházejí nové útulné lázně Forest Lagoon, které uklidňují návštěvníky, kteří si chtějí užít přírodní horké prameny a zeleň stejnou měrou.

Lázně Forest Lagoon, které navrhli stejní architekti, kteří stojí za dlouho oblíbenými lázněmi Blue Lagoon a novějšími lázněmi GeoSea, budou poskytovat služby, které návštěvníci od moderních geotermálních lázní na Islandu očekávají. Od ostatních lázní se však odlišuje především svým začleněním do okolního skalnatého a zalesněného prostředí.

Lázně Forest Lagoon na stromech

letecký pohled na Forest Lagoon

Při koupání v jednom ze dvou nekonečných bazénů o teplotě 40°C a s nápojem v ruce v jednom z barů se návštěvníci mohou dívat skrz průzory bříz, borovic a jedlí na panoramatický výhled na fjord.

Rekreační bazény lázní vyhřívá zcela přírodní geotermální voda, která pochází z horského svahu za nimi. Voda, kterou původně objevili stavební dělníci v roce 2014 během nesouvisejícího projektu tunelu spojujícího Akureyri a Húsavik, se ze zdroje bolesti hlavy stala zdrojem relaxace.

Komplex Forest Lagoon o rozloze 1 300 metrů čtverečních, jehož otevření se očekává v dubnu, zahrnuje bistro, dva nekonečné bazény s plaveckými bary, studený bazén a saunu. Zařízení pojme najednou až 200 návštěvníků.

Lázně se nacházejí v lese Vaðlaskógur, pár minut jízdy autem nebo kousek pěšky od Akureyri. Toto město, kterému místní přezdívají „hlavní město severu“, je vzdáleno asi 40 minut letu nebo pět hodin jízdy autem od Reykjavíku.

Životní prostředí a design

Lázně jako by splývaly s okolním lesem a horami, což je záměr.

Hrólfur Karl Cela je jedním z hlavních architektů pracujících na projektu Forest Lagoon. Jelikož se podílel také na návrhu lázní Blue Lagoon a GeoSea se společností Basalt Architects z Reykjavíku, vysvětlil, že hlavním cílem těchto projektů je jejich začlenění do prostředí a zdůraznění jedinečné kvality každé lokality.

„V tomto případě jde o to, jak se architektura může začlenit do lesa, aby poskytla hybridní zážitek z geotermálního koupání a lesního koupání, a to v obou případech současně,“ uvedl Cela prostřednictvím e-mailu.

Interiér hotelu Forest Lagoon

Nezáleží jen na tom, co je navenek, ale také na tom, co je uvnitř. Cela vysvětlil, že návrháři chtěli snížit dopad budovy na životní prostředí a zároveň udržet návštěvníky ponořené do lesa.

Proto při zdůrazňování interiéru lázní zvolili jako materiál křížem lepené dřevo.

Tento stavební materiál může snížit uhlíkovou stopu nové budovy. Zároveň je odolný proti požáru a zemětřesení.

Další důvod, proč jet na sever

Objevení zdroje geotermální vody v roce 2014 sice stavbu tunelu zdrželo, ale přimělo budoucí majitele firmy Sigríður Hammer a jejího manžela Finnura Aðalbjörnssona k akci.

Po zakoupení 250 hektarů pozemků a získání práv na využívání stékající vody zahájili v létě 2021 výstavbu Lesní laguny. Hammerová vysvětlila, že s manželem chtěli vyzdvihnout krásu jednoho z méně známých islandských měst.

„Akureryi je krásná památka a má co nabídnout… ale chtěli jsme turistům nabídnout více možností, jak si Akureyri prohlédnout a zůstat zde o něco déle“, řekl Hammer.

Očekává se, že vstupné pro dvě osoby se dvěma nápoji v ceně vyjde asi na 2 426 Kč (13 900 islandských korun). Jednotlivé vstupy se pohybují pod 1080 Kč na osobu. Větší skupiny pěti nebo deseti osob mají k dispozici slevy.

Geotermální bazény nejsou určeny pouze pro turisty. Plánuje se, že otevřeme celoročně. Hammer uvedl, že pro místní obyvatele budou k dispozici speciální zimní permanentky. Pokud se bude v prvním roce dařit, manželé uvažují o rozšíření v podobě masážních lázní a hotelu v blízkosti.

Majitelé i architekti Forest Lagoon doufají, že to nejhorší z pandemie máme za námi. Doufáme, že si návštěvníci vychutnají tento typicky islandský zážitek v klidu.

„Historie geotermálního koupání na Islandu je velmi zajímavá,“ řekl Cela.

„Koupání je zde něco jako veřejné právo. Zde se odehrávají smysluplné rozhovory, ve vířivce a v bazénech. Přijdou sem lidé, kteří se vůbec neznají, všichni jste polonazí, takže tu není žádný status. Nevíte, kdo je ten druhý, a to podporuje otevřenější výměnu názorů.“

Zdroj: CNN travel, Top-nosiče