Aion Hyper GT usiluje o letecký rekord

Čínská značka Aion odhalila na autosalonu v roce 2022 nový model Hyper GT a uvedla, že součinitel odporu vzduchu má rekordní hodnotu 0,19

Čínská automobilka Aion odhalila na autosalonu v Kantonu v roce 2022 svůj nový model Hyper GT a uvedla, že součinitel odporu vzduchu tohoto sedanu s karoserií liftback dosahuje rekordní hodnoty 0,19.

Aion Hyper GT

Elektricky poháněný čtyřdveřový vůz, který se má v Číně začít prodávat do konce roku 2023, se stane druhým modelem nově oznámené podznačky elektrických vozů Hyper společnosti Aion po sportovním voze Hyper SSR, který se představil v září.

Cenu zatím automobilka neoznámila, ačkoli představitelé společnosti Aion naznačili, že Hyper GT by měl svou cenou v Číně konkurovat modelům jako Xpeng P7 a Hozon S s dotovanou cenou začínající na přibližně 983 tis. korun.

Styl nového sedanu vychází z toho, co Aion popisuje jako svou designovou linii "vítr a voda", která se poprvé objevila na modelu Hyper SSR
Nový model Hyper GT

Styl nového sedanu vychází z toho, co Aion popisuje jako svou designovou linii „vítr a voda“, která se poprvé objevila na modelu Hyper SSR. Hladký povrch je kombinovaný s oblými tvary, silným zúžením a zapuštěnými klikami dveří, což vytváří aerodynamický exteriér.

Mezi další prvky patří aktivní vzduchové kanály ve spodní části předního nárazníku a aktivní zadní spoiler o šířce 1465 mm.

Čím se může nový model pochlubit

Aion uvádí, že nůžkové přední dveře se zachovají i pro definitivní sériový model Hyper GT. Dveře se otevírají pod úhlem až 43 stupňů a poskytují otvor o šířce 573 mm. Nový model údajně disponuje koeficientem odporu vzduchu 0,19.

Pokud by se to potvrdilo, stal by se aerodynamicky účinnějším než Mercedes-Benz EQS. Ten se může pochlubit oficiálním součinitelem odporu vzduchu 0,20. Rovněž by překonal součinitel odporu vzduchu 0,208, který se udává pro Teslu Model S.

Pohon modelu Hyper GT, který je založený na nové platformě AEP 3.0 pro elektromobily Aion, zajišťuje elektromotor umístěný vzadu s výkonem 335 koní a točivým momentem 317 Nm
Aion Hyper GT

Oficiální rozměry nového sedanu zatím automobilka neoznámila.

Platforma, výkon a rychlost

Pohon modelu Hyper GT, který je založený na nové platformě AEP 3.0 pro elektromobily Aion, zajišťuje elektromotor umístěný vzadu s výkonem 335 koní a točivým momentem 317 Nm.

Aion uvádí čas zrychlení z 0-100 km/h 4,0 s. Nicméně podrobnosti o baterii a dojezdu zatím tají až do doby, kdy se Hyper GT objeví na čínském trhu. Uvedení se očekává ve druhé polovině roku 2023.

Plánují se další varianty nového čtyřdveřového liftbacku, včetně výkonného modelu se dvěma motory a pohonem všech kol.

Celkem 39 různých senzorů údajně zajišťuje pokročilé funkce automatické jízdy modelu Hyper GT. Zahrnuté jsou stereokamery, radary s milimetrovými vlnami a ultrazvukové radary a tři jednotky LiDAR.

Společnost Aion vznikla v roce 2018 a je provozovaná společností Guangzhou Automobile Corporation (GAC).

Zdroje: autocar, Top-Nosiče