Sorento X-Pro míří nahoru

Drsný je „in“ a v tuto chvíli má téměř každá automobilka výbavu zaměřenou na terén. Přičemž všechny mají názvy, které se snaží navodit patřičně drsný dojem. U značky Kia je takovou variantou X-Pro. Sorento X-Pro je po modelech Telluride a Sportage již třetím modelem značky Kia, kterému se dostalo této úpravy. Jak slavně řekl hokejový velikán Wayne Gretzky: „Zmeškáte 100 % střel, které neuděláte.“ Tohle je přesně ten případ, kdy se vám podaří zlikvidovat 100 % střel. Takže nemůžeme vyčítat společnosti Kia, že přidala terénní úpravu dalšímu modelu.

Výbava Sorento X-Pro

Výbava X-Pro je vrcholem osvěžení Sorenta 2024 v polovině cyklu, díky němuž si SUV střední třídy vysloužilo také přepracovanou přední a zadní část a upravené technologie uvnitř. Po mechanické stránce se však Sorento změnilo jen málo. Ostatní třířadá SUV Kia, Telluride a EV9, jsou v nabídce vždy s jedním pohonným agregátem. Sorento má, podobně jako Beatles nebo Želvy Ninja, kvarteto pohonných jednotek. Základní modely mají ve výbavě 2,5litrový čtyřválec o výkonu 191 koní s pohonem předních nebo všech kol a působí žalostně pomalu. Vyšší výbavy dostávají přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 2,5 litru, který dosahuje výkonu 281 koní. Dvojice hybridů spojuje přeplňovaný čtyřválcový motor o objemu 1,6 litru s elektromotorem a dosahuje mnohem přijatelnějšího výkonu 227 koní u standardního hybridu a 261 koní u plug-in hybridu. Poslední dva jmenované modely uvidíme na trhu později v roce 2024 jako modely 2025. Zbytek modelové řady je v prodeji již nyní.

Kia Sorento X-Pro

Sorento X-Pro je k dispozici jako volitelná výbava za 1 000 USD (23 000 Kč) k nejvyšší výbavě SX-Prestige za 47 765 USD (1 milion Kč) a dodává se pouze s 2,5litrovým turbodieselem, spárovaným s osmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Výsledky testů aktualizovaného Sorenta zatím nemáme k dispozici. Nicméně předchozí verze s touto pohonnou jednotkou zrychlovaly na stovku již za 6,0 sekundy a nikdy nebyl pocit nedostatečného výkonu. Větší ventilátor chladiče u modelu X-Pro zvyšuje tažnou kapacitu o 500 kg na 2250 kg. Tím se téměř vyrovnává maximální hmotnosti 2500 kg základního modelu Telluride. Novinka pro rok 2024, výkonnější jednotka je standardem pro všechny výbavy kromě základních LX a S. Na rozdíl od nižších výbav jsou výbavy X-Pro a právě tak trochu terénní X-Line standardně vybaveny pohonem všech kol.

Upgrade

Upgrade na výbavu X-Pro zvýší světlou výšku Sorenta a zlepší tak světlou výšku z 17,5 na 20,8 cm a vymění standardní 20 palcová kola za menší sadu 17 palcových kol obutých do terénních pneumatik BFGoodrich Trail-Terrain T/A. Na zpevněných cestách se díky vyšší bočnici pneumatik All-Terrain jezdilo pohodlně, což se dokonale hodilo pro ubírání kilometrů na dálnici při rodinném výletu nebo při běhání po městě a vyřizování pochůzek. Když jsem se vydal na polní cesty v okolí Skalistých hor, X-Pro se opravdu osvědčil. Sorento si dobře vedlo na rozbředlém sněhu a blátě. Zejména v režimu Snow, který posílá více výkonu motoru dozadu.

X-Pro

Pocit z jízdy a interiér

V segmentu, kde je pocit z řízení pravděpodobně dost hluboko na seznamu většiny zákazníků, je pocit z řízení Sorenta na úrovni. Přepnutí voliče jízdního režimu z normálního na sportovní přidá volantu na síle, ale celkový pocit z řízení nezlepší. Po zastavení dvouspojková automatická převodovka při zařazování prvního rychlostního stupně mírně zadrhává. S touto pohonnou jednotkou jsme u našeho dlouhodobě testovaného Sorenta X-Pro měli poměrně velké problémy s jízdními vlastnostmi a spolehlivostí. Nicméně jakmile se rozjedete, veškeré problémy s převodovkou ustoupí do pozadí. Pozitivní je, že jsme navzdory terénní gumě nezaznamenali žádný nadměrný hluk od silnice nebo větru a že kabina je vlastně naprosto vhodným místem pro konverzaci – dokonce i při jízdě rychlostí 130 km/h.

V interiéru osvěženého Sorenta je příjemný prostor pro ubírání dálničních kilometrů. Dvoubarevný kožený paket v olivově hnědé barvě za 295 dolarů (7 000 Kč) a umělé dřevo na palubní desce pomáhají atraktivní kabině působit, jako by patřila do vozu s vyšší cenou. I když je zde stále více tvrdých plastů, než bychom rádi viděli. Přední sedadla čalouněná kůží nabízejí dostatečnou oporu a jsou vyhřívána a mají i ventilací. To abyste měli zadek v teple nebo chladu, jak se vám zlíbí. Výbavy EX a vyšší vymění lavici ve druhé řadě za dvojici kapitánských křesel, která jsou u modelů SX a vyšších vyhřívaná. Bohužel prostor ve třetí řadě zůstává minimální a nutí kolena zvedat směrem k hrudníku a pro většinu dospělých je prostor těžko dostupný.

Interiér

Kia Sorento X-Pro – cena

Největší změnou pro rok 2024 je kromě představení modelu Sorento X-Pro přidání dvou 12,3 palcových displejů za velkým zakřiveným sklem. Jeden najdeme před řidičem a slouží jako digitální ukazatel. Druhý je více uprostřed a přebírá zodpovědnost za infotainment. Bezdrátové systémy Apple CarPlay a Android Auto jsou nyní součástí standardní výbavy všech výbav. Podobně jako v modelech EV6 a Sportage je nyní pod obrazovkou infotainmentu na palubní desce dotykový panel, kterým přepínáte mezi ovládáním klimatizace a médií/navigace. Dvojí použití ovladačů je dostatečně snadné – za předpokladu, že jste ve správném režimu. Obvykle vyžadují rychlý pohled dolů, abyste náhodou nezapnuli Creedence, když ve skutečnosti toužíte po větším teple.

S počáteční cenou 48 765 USD (1,1 milionu Kč) za výbavu X-Pro se robustní Sorento pohybuje přesně v cenové relaci většího modelu Telluride. Vyšší stupně výbavy Kia zaškrtávají téměř všechny položky výbavy. Cena našeho vzorového modelu 49 400 USD (1,1 milionu Kč) neměla moc prostoru k růstu, než narazila na strop. Bylo tu těch 295 USD (7 000 Kč) za kožený paket Olive Brown, 225 USD (5 000 Kč) za kobercové rohože a 115 USD (2 500 Kč) za kobercovou podložku do zavazadlového prostoru. Zdá se, že Kia si s přesahem Telluride nedělá starosti. „Chceme ztížit výběr mezi Sorentem a Telluridem,“ řekl mluvčí Kia. „Chceme, aby rozlišujícím faktorem bylo to, kolik prostoru chcete.“ To je možné, ale i přes pokrok ve výbavě a schopnostech se vlajkové lodi Sorento nedaří dosáhnout vysoké laťky jízdní dynamiky modelu Telluride ani se vyrovnat praktičnosti jeho většího prostoru.