Pagani Utopia odhalen jako třetí vůz značky

Pagani odhalilo svůj nejnovější model Utopia. Je vybavený stejným dvojitým turbodmychadlem V12 jako Huayra, i když s větším výkonem

Italský výrobce sportovních aut Pagani odhalil svůj nejnovější supercar s označením Utopia. Je vybavený stejným dvojitým turbodmychadlem V12 jako Huayra, i když s větším výkonem. Používá pouze manuální převodovku – možnosti automatické převodovky se zříká.

Pagani Utopia

Na typicky grandiózní akci dohlížel zakladatel italské značky Horacio Pagani na odhalení se Symfonickým orchestrem milánské konzervatoře, který poskytl doprovodný soundtrack.

Pagani také poskytl video doprovázející událost, které ukazovalo Horacia, jak se rozhlíží po detailech nového vozu. Mnohé z těchto detailů jsou ovlivněné předchozími supervozy Pagani.

Celkový vzhled Utopie je rozhodně méně agresivní než předchozí Paganis, ale je zde spousta chytré aerodynamické práce. I když se to obejde bez brzdových klapek na kapotě Huayry, vzduch je vedený spodní mřížkou přes čelní sklo, aby se zvýšila stabilita
Pagani Utopia

Již dříve jsme viděli uniklé obrázky Utopie, kterou Pagani označil kódovým označením „C10“ (Zonda měla označení „C8“ a Huayra měla kódové označení „C9“). Zvenčí můžeme vidět typické designové prvky Pagani, jako jsou zakryté světlomety, zapuštěná kapota, kruhová zadní světla a samozřejmě uspořádání čtyř výfuků.

Celkový vzhled Utopie je rozhodně méně agresivní než předchozí Paganis, ale je zde spousta chytré aerodynamické práce. I když se to obejde bez brzdových klapek na kapotě Huayry, vzduch je vedený spodní mřížkou přes čelní sklo, aby se zvýšila stabilita. Zadní křídlo je také vybavené aktivními aerodynamickými klapkami, které se mohou naklánět v závislosti na potřebě velkého přítlaku.

Pod kapotou

Pod monokokovou karoserií vyrobenou ze směsi karbonu a titanu (Pagaini tomu říká carbotanium) je 6,0l V12 motor přeplňovaný dvěma turby. V Utopii produkuje 864 koní, což je o 85 koní více než nejvýkonnější verze Huayry – NC. K dispozici je také točivý moment 1100 Nm od 2800 ot./min do 5900 ot./min.

Síla z motoru pocházejícího z Mercedes-AMG je přenášená dozadu přes sedmistupňovou automatizovanou manuální převodovku Xtrac nebo čistě manuální s „elektromechanickým diferenciálem“.

Odpružení se vyrábí z kované slitiny s dvojitými příčnými rameny a semiaktivními tlumiči. Různé jízdní režimy mohou také změnit, jak pevné je tlumení. Jak byste očekávali, brzdy jsou stejně působivé. Vpředu se nachází gigantické 410mm kotouče se šestipístkovými třmeny Brembo a vzadu čtyřpístkové. Ty jsou jen tak-tak vidět za aerodynamicky upravenými 21 palců širokými předními a 22 palců širokými zadními koly.

Je lehčí

Rozsáhlé použití uhlíkových vláken a lehkých materiálů pro Utopia znamená, že je lehký. Váží pouhých 1 280 kg – o něco málo přes 100 kg lehčí než nedávno odhalený Koenigsegg CC850. Utopia však bude o něco běžnější než její švédský rival, s 99 plánovanými jednotkami do Koenigsegg’s 70. V každém případě je Utopia již vyprodaná.

Pagani označil Utopii za model „kupé“ a vzhledem k zálibě firmy v rozšiřování modelové řady můžeme v řadě vidět několik variant Utopie.

Zdroje: autoexpress, TopNosiče