Do výroby vstupují elektrické hyperauta

Do sériové výroby vstoupily dvě elektrické hyperauta, Battista od Automobili Pininfarina a Nevera od Rimacu.

Německý výrobce luxusních elektrických vozidel Automobili Pininfarina, jehož dědictví sahá až k italské firmě zabývající se designem automobilů a výrobcem karosérií Pininfarina. A taky chorvatský výrobce automobilů Rimac oznámili, že jejich příslušné elektrické hypercary začaly vyrábět.

A načasování pravděpodobně není náhoda. Vezme-li se v úvahu, že Battista od Automobili Pininfarina je postaven na hnacím ústrojí Rimacu Nevera. A zároveň poháněn bateriemi od Rimacu.

Battista hyper GT s výkonem více než 1 874 koní a točivým momentem 2 340 Nm nabízí maximální rychlost 350 km/h. A dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za méně než 2 sekundy – rychleji než současný vůz Formule 1.

Zdroj: Pinninfarina; Do výroby vstupují elektrické hyperauta
Hypercar

Battista se může pochlubit dojezdem 500 kilometrů na jedno nabití díky 120 kWh baterii. Ta pohání čtyři elektromotory, jeden na každém kole. A lze jej dobít z 20 % na 80 % za méně než 25 minut.

Karoserie z uhlíkových vláken je umístěna na horní části pohonné jednotky Rimac Nevera. Ta odráží pozornost společnosti Automobili Pininfarina k detailům a která prošla až 1 340 hodinami ruční výroby vedené zákazníkem preferovanými volbami pro jejich vůz.

Vzhledem k tomu všemu není překvapením, že v designovém, inženýrském a vývojovém centru Automobili Pininfarina v italském Cambianu se má vyrobit pouze 150 kusů Battista.

Battista hypercar.  Zdroj: Pininfarina
Battista Pininfarina

„Battista hyper GT je uskutečněním snu, který začal ambicí designérské ikony Battista ‚Pinin‘ Farina vytvořit krásný vůz nesoucí pouze jméno Pininfarina,“ řekl Per Svantesson, generální ředitel Automobili Pininfarina.

Elektrické vozy

„Jsme hrdí na to, že jsme dosáhli tohoto cíle. A tím se řítíme do vzrušující nové luxusní éry, kde čistota designu a zaměření na udržitelné inovace mají formovat řadu neuvěřitelných nových vozidel od Automobili Pininfarina.“

Z výrobního ústředí Automobili Pininfarina v Itálii, severně kolem Jaderského moře do Chorvatska, začal Rimac Nevera sjíždět z nové výrobní linky společnosti v Záhřebu.

Rimac Nevera.  Zdroj: Rimac; Do výroby vstupují elektrické hyperauta
Rimac Nevera

Podle Rimacu má Nevera za sebou pět let vývoje a testování, tři generace technologie hnacího ústrojí a 18 prototypů. Dále 45 fyzických nárazových testů a více než 1,6 milionu společných hodin výzkumu a vývoje.

Výroba Pininfarina Battista a Rimac Nevera

S výkonem 1 914 koní, točivým momentem 2 360 Nm a celkovým výkonem 1 427 kWh díky čtyřem motorům, jednomu pro každé kolo, napájeným 120 kWh lithium-mangan-niklovou baterií, dokáže Rimac Nevera dosáhnout maximální rychlosti 412 km/h a zrychlení 0-100 km/h za 1,97 s.

Rimac Nevera také slibuje dojezd WLTP 550 kilometrů a možnosti rychlého nabíjení od 250 kW. To nahradí 80 % nabití za 30 minut, až po 500 kW. Ta dokáže přidat 80 % nabití za pouhých 19 minut.

„Nevera byla vyvinuta se záměrem stát se špičkovým elektrickým hypervozem, jakým je dnes. Připraveným nadchnout řidiče a cestující způsobem, který nikdy předtím nezažili,“ řekl Mate Rimac, generální ředitel skupiny Rimac.

„Velmi se těším, až si zákazníci převezmou jejich zbrusu nová, vysoce přizpůsobená auta. A zároveň si vyslechnou jejich příběhy o zábavě za volantem.“

Rimac pouze slibuje, že každý rok během tří let vyrobí 50 ručně vyrobených Nevera v celkovém limitovaném počtu 150 kusů. Není tedy překvapením, že první rok výroby se již vyprodal.

Záhřeb však nebude vždy domovem výroby Nevera, protože nový areál společnosti Rimac o rozloze 100 000 m² pokračuje ve výstavbě. A až se uvede do provozu, stane se novým domovem výroby Nevera.

Zdroj: thedriven, Vapol