Odlehlá vesnice v Číně upíná své naděje ke hvězdám

Vysoko na hřebeni v Yunnan má Gaomeigu největší optický dalekohled v Číně. Nyní se farmářská odlehlá vesnice chce stát centrem astronomické turistiky.

GAOMEIGU, YUNNAN, ČÍNA – putování po tisíciletých stezkách pro muly, přes husté borové a dubové lesy provincie Yunnan v západní Číně, kolem stop divokých prasat, za kvákání létajících vran, přes bledé čepice divočiny, houby, a pak spatřit: Astronauta, přistávací modul na Mars, UFO a mnoho hvězd a souhvězdí – Sirius, Betelgeuse – vše se jasně třpytí za denního světla.

Toto není delirium vyvolané nadmořskou výškou. (Vzduch je řidší ve výšce 6 600 stop.)

Ne: Je to odlehlá vesnice Gaomeigu, jejíž skromné ​​zdi statku jsou oživeny velkými a křiklavými nástěnnými malbami vesmírných cest, prstencových planet, slunečních soustav, komet – a vodní cisterny přemalované jako létající talíř. Na okolních hliněných polích se farmáři z etnických menšin Naxi sklánějí v poddajných kloboucích a vykopávají úrodu brambor.

„V budoucnu máme v plánu proslavit naši vesnici jako nejlepší město hvězdné oblohy v Číně,“ vysvětluje Wang Mangmang, manažer vesnického penzionu, vesmírnou výzdobu vesničky. „Jsme jako experiment nebo testovací místo.“

Gaomeigu je laboratoř naděje připíchnutá doslova k nebesům: Díky kombinaci vysoké nadmořské výšky, čistého vzduchu a nedostatku světelného znečištění si vesnice nárokuje jednu z nejtemnějších, oslnivě hvězdami osvětlených nočních obloh v Číně.

 Yunnan, Hora, Přírodní, Krajina, odlehlá vesnice, noční obloha v Číně
Yunnan

Největší optický dalekohled v Číně

Bílá kopule výzkumné observatoře, Lijiang ukrývá největší optický dalekohled v Číně se zrcadlem širokým téměř osm stop. Vědci v zařízení objevili desítky nových černých děr a zdokumentovali více než 160 supernov. Nyní se podnikatel z megapole Guangzhou ve východní Číně rozhodl, že tato vědecká atrakce, plus diamantově čistá nebeská klenba nad maličkým Gaomeigu, může přilákat turisty. Jeho osamělý penzion, zrekonstruovaná základní škola, poskytuje pokoje pro nadšence astronomie, kteří montují své teleskopy na jeho plochou střechu. Velkoměstský umělec byl najat, aby maloval astronomická témata na domy farmářů s taškovou střechou. A vedení vesnice povzbuzuje obyvatele, aby přijali opatření proti světelnému znečištění – pouliční lampy zastíněné směrem dolů, zatahování závěsů v noci – aby byla noční tma čistá a zisková.

Jak vážně berou takové edikty místní farmáři, není jasné.

„Neviděl jsem v okolí žádné astronomy, ale uvítal bych je,“ říká He Wan Jun, který pěstuje obilí quinoa a brambory. „Jediní návštěvníci zvenčí, které jsem kdy viděl, přijíždějí v létě, aby si pořídili svatební fotografie v divokých květinách.“

Čína, Číňan, Rýže, Pole, Farmář, Zemědělství, Krajina, vesnice
Farmář na rýžovém poli

Stejně jako několik dalších farmářů z Gaomeigu se jeho obavy zdají více pozemské: Krátké vegetační období a vývoz brambor do nedalekého Myanmaru, se zmenšuje kvůli dopadu pandemie COVID-19 na přeshraniční obchod. Omezené vyhlídky na zaměstnání. Sousedé odcházejí hledat příležitost ve městech.

Přesto jsou to právě tyto venkovské útrapy – trvá na tom manažer penzionu Wang – kvůli kterým je Gaomeiguův román přejmenován na „astrovesnici“ tak aktuální.

„Jakmile místní vesničané uvidí peněžní tok z těchto nápadů, budou se o to starat,“ říká.

Osvětlení versus noční tma

Návrh na ovládání osvětlení v jedné vesnici: Vybavit farmáře strategicky umístěnými videokamerami, aby mohli v noci zaznamenávat svá pole. Takové monitorování by nabídlo astronomicky příznivou alternativu k používání světlometů k odrazení od drancování plodin zvířaty a lidmi.

Noční tma je na elektrifikované Zemi skutečně vzácným zbožím.

Podle International Dark Sky Association „Osm z deseti lidí žije pod světlem znečištěnou noční oblohou“ a „prakticky každý studovaný druh byl poškozen světelným znečištěním“. Exploze umělého osvětlení během minulého století vyvolala nesčetné případy nedostatku spánku. Člověkem vytvořená záře přitahuje generace vylíhnutých mořských želv k smrti. Miliardy dětí ve městech po celém světě nikdy nezažijí zázrak vidět Mléčnou dráhu.

Mléčná dráha, Hvězdy, Tmavá Obloha, vesnice
Mléčná dráha

Gaomeigu se neobjevuje na globálních seznamech „míst s tmavou oblohou“, která jsou oblíbená nadšenci astronomie. (Nejtmavší obloha na světě, podle jedné astrofyzické laboratoře, zakrývá Kanárské ostrovy u západní Afriky.)

Izolovaná a odlehlá vesnice Yunnan

Ale odlehlá a izolovaná vesnice Yunnan je stále zmatená, i když se v noci podíváte nahoru.

Nachází se 24 mil ( tj. necelých 39 km) po horských stezkách od nejbližšího města zvaného Lijiang. Hvězdy a planety Gaomeigu září jako sluneční světlo protékající obrovským cedníkem – pouze v barvách, které nelze získat pro naši vlastní hvězdu. Ocelově modrá, nafialovělá broskev či hořčičně žlutá. Pás galaxie se klene jako dobře osvětlená cesta dolů k chladným zalesněným obzorům, siluety černých cedrů a borovic. Meteority kloužou dolů souhvězdími a zanechávají zelené brázdy.

Yang Hong Zhang, místní šaman – mezi místní etnickou komunitou Naxi nazývaný Dongba – říká, že ještě nedodržuje vesnickou světelnou disciplínu a na noc zatahuje závěsy. Ale udělá, pokud začnou přijíždět astroturisté.

„Náš svět měl hvězdy jako první.“ Vznikly jako všechno ostatní z vejce,“ říká Yang a svižně demonstruje starodávné obrázkové písmo svých lidí tím, že napíše slunce, měsíce a hvězdy na kus rýžového papíru na své farmě. „Je to opravdu dobrý nápad, aby je svět přišel vidět.“

Zdroj: nationalgeographic.com, Vapol.cz