Toyota Crown Sport přichází s hybridním pohonem a plánuje se i PHEV

Toyota představila nový crossover Crown Sport, který se dnes začíná prodávat s příchutí JDM. K dispozici je také Crown Estate

Toyota pro svou novou čtyřčlennou rodinu Crown zvolila jistě matoucí názvy, když uvážíme, že v USA prodávaný sedan je v Japonsku známý jako Crown Crossover. Na obrázku je tento nový crossover Crown Sport, který se před pár dny začal prodávat. K dispozici je také verze Crown Estate. Nejedná se však o kombi, protože má tvar SUV většího než Sport. Záchranou se stal běžný model Crown Sedan.

Crown Sport

I když se představa, že by se Toyota Crown Sport stala něčím jiným než starým dobrým sedanem, může na první pohled zdát, že předchozích 15 generací se nabízelo v řadě karosářských verzí. Existovaly vozy kombi, kupé, dodávky, a dokonce i pickupy, takže neexistují žádná omezení, pokud jde o to, který typ vozidla si zaslouží zvláštní označení vyhrazené pro modely Crown.

Tato nejnovější příchuť se zpočátku nabízí pouze s hybridním uspořádáním. Nicméně v prosinci se přidá i PHEV
Od prosince se objeví Crown Sport také jako plug-in hybrid

Tato nejnovější příchuť se zpočátku nabízí pouze s hybridním uspořádáním. Nicméně v prosinci se přidá i PHEV.

Specifikace hybridního vozu

S délkou 471,9 cm, šířkou 188 cm a výškou 156,5 cm je Crown Sport kratší, širší a vyšší než Crown 2024 (498 cm / 183,9 cm / 153,9 cm) prodávaný v USA. Rozvor náprav měří 276,9 cm, je tedy o něco málo přes 8 cm kratší než u běžného modelu. Stojí na velkých 21palcových kolech a těží z nezávislého zavěšení zadních kol i řízení zadních kol vyladěného speciálně pro tuto aplikaci.

Rozvor náprav měří 276,9 cm, je tedy o něco málo přes 8 cm kratší než u běžného modelu
Sport Crown je kratší, širší a vyšší než Crown 2024

O pohon se stará stejná 2,5litrová hybridní soustava. PHEV, o kterém jsme se zmínili, dostane „hnací motor s vysokou hustotou výkonu“. Crown Sport s nabíjecím portem má mít také větší lithium-iontovou baterii pro další elektrický dojezd. Dále Toyota tvrdí, že by neměl omezovat vnitřní prostor.

Interiér

Když už je řeč o kabině, tento nový crossover využívá první strop s regulací zvuku, který „odráží zvuky v kabině“. Podle očekávání je interiér v podstatě stejný, se zřejmými změnami, které jsou nutné po změně stylu karoserie ze sedanu na crossover. Dostal stejnou dvojici 12,3palcových obrazovek a veškerou techniku, kterou najdeme v severoamerické variantě.

Když už je řeč o kabině, tento nový crossover využívá první strop s regulací zvuku, který "odráží zvuky v kabině"
Jako první model využívá Crown Sport strop s regulací zvuku

Cena Crown Sport

Toyota si za Crown Sport 2024 účtuje 5 900 000 jenů, tedy asi 39 600 dolarů (918 000 korun) podle aktuálního kurzu. Místo přímé koupě se můžete posadit za volant, pokud se rozhodnete pro předplacenou službu KINTO již od 66 550 jenů (447 dolarů) měsíčně. Vydat se touto cestou však znamená, že za sedmileté předplatné nakonec zaplatíte celkem 53 000 dolarů (1 229 000 korun). Kromě měsíčního poplatku je zde také několik ročních poplatků ve výši 1 108 dolarů (25 700 korun). Toyota předpokládá, že každý měsíc prodá přibližně 700 kusů.

Dalším modelem je již zmíněný Crown Sedan. Jeho prodej se v Japonsku plánuje na listopad. Větší SUV Crown Estate se na místním trhu objeví ještě před koncem fiskálního roku.

Zdroje: motor1, Vapol