Nová Dacia Bigster (2022)

Nová Dacia Bigster přesouvá tuto proslulou značku, která je příznivá pro rozpočet, na trh velkých SUV a přidává další hybridní nabídku do nabídky firmy.

Nová Dacia Bigster
Nová Dacia Bigster

Dacia uvede na trh nový vlajkový model. Jmenuje se Bigster a katapultuje značku na lukrativní trh velkých SUV . Nabídne kupujícím dostupnější alternativu k Land Rover Discovery Sport a Volkswagen Tiguan.

Vzhledem k této konkurenci bude Bigster pro značku zcela zásadním vozem. Dacia říká, že SUV dostalo za úkol vnést do image značky „nádech chladu“. Částečně díky svému tvrdému novému designovému jazyku a minimalistickému označení. Je to také jeden ze tří nových modelů, které Dacia uvádí na trh do roku 2025.

Mateřská společnost Dacia Renault plánuje útok na segmenty rodinných hatchbacků a středních SUV a stěžejní roli bude hrát nový Bigster. Bude sedět vedle vozů jako Renault Clio a Renault Austral nahrazující Kadjar.

Aby se však rumunská značka neposunula příliš daleko na vyšší trh, společnost nasadila novou strategii platformy. Každá Dacia, včetně připravovaného Bigsteru, je nyní nastavována tak, aby vynikala na stejných základech CMF-B jako hatchback Sandero.

Platforma se stane univerzálním řešením pro Dacii. Značka pro Bigster rozšíří základy na hranici jejich velikosti, pokud jde o velikost, a umožní společnosti vstoupit do větších segmentů vozidel za stále dostupnou cenu.

Platforma a výkon u Dacie Bigster

Dacia představila koncept Bigsteru na začátku roku 2021. Naše exkluzivní snímky ukazují, jak může hotový vůz vypadat, až debutuje začátkem příštího roku. Firma již potvrdila, že SUV měří na délku 4,6 metru. Což je zhruba stejná velikost jako Land Rover Discovery Sport. Je větší než u populárních prodejců, jako je Volkswagen Tiguan.

Značka také přislíbila prostorný interiér, ale zda společnost nabídne sedmimístnou variantu SUV, zůstává neznámé. Značka však jistě vyjde vstříc kupujícím toužícím po větším prostoru svými dalšími dvěma plánovanými nabídkami, mezi které patří působivě levné sedmimístné MPV Dacia Jogger.

Platforma CMF-B otevírá širokou škálu pohonných jednotek – včetně hybridního pohonu. Hybridní pohon jsme dlouho vylučovali z řad Dacie pro svou vysokou cenu, uvedli. Bigster a nové MPV Jogger povedou v této značce náklady na technologii.

Vzhledem k velikosti a hmotnosti SUV neočekáváme, že uvidíme atmosféricky plněný 1,0litrový zážehový tříválec o výkonu 64 koní z nejlevnější verze Sandera. Motor by prostě neměl dost výkonu, aby se větší Bigster pohyboval jinou než plíživou rychlostí.

Nová Dacia Bigster
Nová Dacia Bigster

Místo toho sestava začíná pravděpodobně s přeplňovanou verzí stejného motoru o výkonu 89 koní. Silnější motory by také mohly pocházet od typu Captur. Přičemž Dacia potenciálně uchvátila svou 1,3litrovou zážehovou jednotku TCe 130 o výkonu 128 koní.

Dacia také naznačila, že Bigster bude k dispozici s pohonem BiFuel benzin/LPG, který lze nalézt u menšího Sandera. Hybridní pohon bude dalším zaměřením vozu. Kupujícím nabídne pravděpodobně 1,6litrový čtyřválcový hybridní pohon o výkonu 138 koní v Cliu E-Tech. Stejný systém již vyčlenili pro použití v MPV Jogger v roce 2023.

Renault také potvrdil, že pro rok 2022 je ve vývoji nový hybridní pohon navržený s ohledem na SUV. Tento systém využívá 1,2litrový přeplňovaný tříválcový motor a může vyvinout výkon až 200 koní.

Cena a zařazení

Navzdory nárůstu velikosti a luxusní hybridní technologii Dacia neztrácí ze zřetele svou image s ohledem na rozpočet s Bigsterem. Společnost již naznačuje, že ceny odpovídají vozidlům z níže uvedeného segmentu – myslete spíše na T-Roc než Tiguan.

S tímto stručným rozpisem očekáváme počáteční cenu kolem 20 000 GBP. To by podkopalo stále populárnější Tiguan zhruba o 5 000 liber a snížilo téměř o 2 000 liber náklady na cenově výhodnější Škodu Karoq.

Zdroj: Autoexpress, TowPoint