Svalbard – vše co potřebuješ vědět

Tento vzdálený norský ostrov uprostřed mezi Norskem a severním pólem je zemí extrémního klimatu, ledovců a ledních medvědů. To v kombinaci s jedinečnými zákony Svalbard může způsobit, že se budete cítit daleko od zbytku světa.

Souostroví Svalbard se skládá ze tří ostrovů: Špicberky, Edgeøya a Nordaustlandet. Většina turistického ruchu se odehrává na Špicberkách. Centrem je osada Longyearbyen. Ubytování poskytují většinou tradiční hotely. Ačkoli v blízkosti Longyearbyenu máte k dispozici malý počet hostelových pokojů a apartmánů s možností vlastního stravování.

Pokud se cítíte na dobrodružství, zde je to, co potřebujete vědět o první návštěvě Svalbardu.

Proč byste měli navštívit Svalbard

Pokud jste někdy snili o probuzení s výhledem na ledovce třpytící se ve slunci, které nezapadá, nebo o jízdě se psím spřežením pod polární záři, Svalbard je cíl pro vás. Toto souostroví, přístupné z pevninského Norska, si zachovává skutečný smysl pro dobrodružství a jeho hlavní město, Longyearbyen, je hraniční základnou, která se nachází na okraji jedné z nejdrsnějších – a nejúžasnějších – divočin na světě. Realisticky je to nejvzdálenější sever, kam se většina z nás kdy pravděpodobně dostane. Pokud vás zaujal polární sever, Svalbard by rozhodně měl být na vašem seznamu. Zabalte se a užijte si co nejvíce času v divoké krajině. Pozorování divoké zvěře a plavby za ledovci nebo výlety na kajaku patří mezi nejlepší aktivity v létě. Nebo se můžete vydat na túru s náležitými bezpečnostními opatřeními (nezapomeňte, že toto je země ledních medvědů). Naskočit na sněžný skútr nebo se svézt na psím spřežení můžete v kteroukoli roční dobu.

Divočina a divoká zvěř jsou velkými lákadly, ale k vidění jsou i některé konvenční památky. Bohužel nemůžete navštívit pozoruhodný Global Seed Vault na Svalbardu bez zvláštního povolení. Takže si musíte vystačit s pořízením snímku z dálky. Fascinující muzeum Svalbard stojí za pár hodin vašeho času s ukázkami života, který dříve vedli velrybáři, lovci velryb, lovci tuleňů a mrožů a horníci.

Mroži

Pro něco trochu jiného se vydejte do Svalbard Bryggeri, nejsevernějšího pivovaru na světě. Prohlídka s ochutnávkami stojí 1000 Kč a můžete si ji rezervovat předem.

Potřebuji vízum na Svalbard?

K cestě na Svalbard nepotřebujete vízum. I když k cestě na ostrovy možná bude potřeba norské vízum. K práci vízum není potřeba! Pokud vás vaše cesta skutečně uchvátila a chcete se přestěhovat na sever, můžete je to legální. Může se přistěhovat kdokoli jakékoli národnosti. Stačí před příjezdem získat zaměstnání a bydlení. A pokud budete projíždět pevninským Norskem, musíte splnit vízové ​​požadavky pro Norsko.

Jak se dostanu na Svalbard?

Jak Norwegian Air, tak SAS létají z Osla do Longyearbyenu. U těchto dopravců budete moci získat let po většinu dní v týdnu. Můžete také získat let z Tromsø. Ve skutečnosti, i když váš let uvádí, že je přímo z Osla, může zastavit v Tromsø a budete muset vystoupit kvůli pasové kontrole.
Pokud se připojujete přímo na Svalbard přes letiště v Oslu, měli byste si také předem zkontrolovat, zda potřebujete schengenské vízum do Norska, protože Svalbard není součástí schengenského prostoru.

Nejlepší čas pro návštěvu Svalbardu

Většina lidí navštíví Svalbard v letní sezóně (květen až září). Sníh začíná tát v květnu, takže je snazší se tam pohybovat. Je to rušnější období pro turistiku, protože tam lítá více letadel z Osla a je více výletních lodí kotvících v Longyearbyenu. Toto je také nejlepší období roku pro pozorování divoké zvěře. Přijeďte v červnu a budete mít dobrou šanci při plavbě zahlédnout mrože, lední medvědy a dokonce i velryby. Zažijete to také za 24 hodin denního světla až do konce srpna, kdy slunce začne znovu zapadat. Celkově je to jednodušší navštívit během teplejších měsíců.

Jak již bylo řečeno, Svalbard byl stvořen pro dobrodružné cestování. Některé lákají na Svalbard nekonečné polární noci. Slunce úplně zmizí od konce října do února, ale to neznamená, že se Svalbard zastaví. Stále si můžete užívat aktivity, jako je jízda na sněžných skútrech a jízda se psím spřežením, a je zde velká šance, že zahlédnete polární záři. Jen se nezapomeňte zabalit na podmínky. Zimní teploty mohou klesnout až na -20 °C.

Svalbard

Je snadné se pohybovat po Svalbardu?

Veřejná doprava na Svalbardu téměř neexistuje, s výjimkou kyvadlového autobusu do Longyearbyenu z letiště. Cesta trvá jen několik minut a autobus je načasován tak, aby se shodoval se všemi příjezdy a odjezdy a odveze vás přímo do vašeho ubytování. Zpáteční jízdenka stojí 400 Kč.

Většina návštěvníků prozkoumává oblast mimo Longyearbyen na exkurzích s průvodcem, které často zahrnují transfery až do vašeho ubytování. Z větší části, pokud opustíte Longyearbyen, budete pravděpodobně s turistickým průvodcem, který využije místní dopravu a dodržuje bezpečnostní opatření.

Arctic Autorent je největší autopůjčovna na Svalbardu a má kancelář na letišti. Můžete si rezervovat předem online a ceny začínají od 2 400 Kč za den. Měli byste si však uvědomit, že jakmile opustíte Longyearbyen, silnice jsou omezené. Do jiných osad jako Barentsburg nebo Ny-Ålesund se autem nedostanete. V Longyearbyenu jsou také dvě taxislužby. Musíte ale zavolat předem a zarezervovat si to, pokud chcete někam odvézt.

Sněžný skútr

Nejběžnější formou dopravy, kterou na Svalbardu uvidíte, je sněžný skútr. Mnoho cestovních kanceláří vám může zajistit pronájem sněžného skútru. Pokud byste jej chtěli řídit sami (často jsou k dispozici elektrické modely). Prohlídky s průvodcem vás zavedou do ledových jeskyní, fjordů a aktivní těžařské osady Barentsburg, kde uvidíte průmysl, který formoval Svalbard. V zimě se také konají výlety za polární záři.

Nenechte se arktickým počasím zastavit v prozkoumávání Longyearbyenu pěšky! Mačky na boty vám usnadní práci.

Bezpečnostní opatření při odjezdu z Longyearbyenu

Když se přiblížíte k hranicím města Longyearbyen, všimnete si nápadných dopravních značek s ledním medvědem. Projděte kolem těchto značek a přijměte bezpečnostní opatření pro případ, že narazíte na ledního medvěda. Minimálně byste měli mít vybavení, které lední medvědy zastraší, jako je světlice s více světlicemi. Puška – a nezbytná zkušenost s bezpečností střelných zbraní – je však ještě bezpečnější. Pokud odjíždíte na exkurzi s průvodcem, nebudete se muset starat o bezpečnostní protokoly, protože váš průvodce bude mít veškeré potřebné vybavení.

Vždy je moudré mít s sebou profesionálního průvodce, kdykoli opustíte hranice města. Pokud plánujete cestovat nezávisle, budete se muset s rozsáhlými bezpečnostními opatřeními a předpisy z úřadu guvernéra seznámit s velkým předstihem.

Ujistěte se, že si přivezete nebo pronajmete veškeré potřebné vybavení, včetně nouzového majáku, mapy a kompasu. O své cestě musíte také předem upozornit úřad guvernéra.

Přineste si dobré ponožky!

Nechte své obnošené ponožky doma. Na Špicberkách po dlouhou dobu dominovala těžba uhlí a dělníci museli nechat boty u dveří, aby dovnitř nevnesli černý prach. Těžba uhlí na ostrovech ubývá, ale tradice zůstává. Boty se zouvají v ubytování, v restauracích a barech (nikoli však v obchodech). Většina ubytovacích míst vám poskytuje pantofle, ale pro pohodlí si možná budete chtít přinést vlastní. Vezměte si s sebou alespoň slušné teplé ponožky.

Denní biorytmus na Svalbardu

Pokud přicházíte odněkud s mírnějším podnebím, podmínky na Svalbardu mohou být extrémní, dokonce i v létě. Můžete zaznamenat určité narušení spánku. Může být obtížné usnout ve 24hodinovém denním světle a těžké probudit se ve správný čas kvůli neustálé tmě v zimě. Pokud nepřijedete na vrchol léta, kdy teploty mohou dosáhnout příjemných 10 °C, bude pravděpodobně velmi, velmi chladno. Silný hydratační krém a balzám na rty pomohou chránit vaši pokožku před přílišným vysoušením. Noste trochu vazelíny a naneste tenkou vrstvu přímo do nosních dírek. Ochráníte si tak dutiny před náhlou změnou na studený, suchý vzduch.

Na léto se hodí dobrá maska na oči ​​a léčivý doplněk, melatonin, může vám pomoci usnout ve správný čas. Snažte se udržovat dobrý spánkový režim a použijte zatemňovací závěsy vašeho ubytování k relaxaci na několik hodin, než se pokusíte spát. Pokud je váš spánek narušen, nebojte se. Slunce vám pravděpodobně během dne dodá dostatek energie na to, abyste zvládli vaše aktivity, i když se vám při prvním vstávání zdá všechno obtížné.

Přísná pravidla

Přestože byste měli být opatrní při cestování jakoukoli přírodní krajinou, na Svalbardu platí kvůli křehké povaze vysokoarktického prostředí ještě přísnější pravidla. Nerušte ptáky ani jiná zvířata a seznamte se s zakázanými oblastmi pro vozidla a sněžné skútry, pokud cestujete samostatně. Nesmí se aktivně lákat nebo pronásledovat lední medvědy, a to jak pro jejich bezpečnost, tak pro vaši vlastní bezpečnost. Rizikem je i vzteklina. Nemoc mohou přenášet sobi a arktické lišky. Pokud navštívíte Svalbard v létě, netrhejte květiny. A samozřejmě po sobě nenechávejte žádné důkazy o vaší cestě v podobě smetí nebo jiného odpadu.

Svalbard

Kolik peněz potřebuji na Svalbard?

Jelikož většina návštěvníků využívá možností placených výletů, může se dovolená prodražit. Svalbard není levnou destinací k návštěvě, i když za mnohé z těchto aktivit pravděpodobně zaplatíte předem. Pokud se však neplánujete vydat na hardcore, vícedenní trek napříč souostrovím, můžete zažít i vrcholy během krátkého výletu na 2 až 3 dny. Pro každodenní život mají Svalbard stejně vysoké náklady jako ostatní skandinávské destinace. Veškeré jídlo se musí dovážet, což zvyšuje náklady na jídlo a proviant. To však mírně kompenzuje skutečnost, že na Svalbardu není DPH. Pokud si chcete koupit outdoorové vybavení nebo oblečení, bude pro vás výhodnější koupit jej zde než v pevninském Norsku.

Zdroj: lonelyplanet.com, top-voziky.cz