Astronomové mohou objevit obyvatelné planety

Vědci z Royal Astronomical Society hovoří o „zcela novém pozorování“: Na oběžné dráze malé a velmi staré hvězdy existují podmínky, které jsou potřebné pro vodu a život na planetě.

Planeta 117 světelných let od Země má pravděpodobně podmínky, ve kterých by mohl existovat život. V objevené „obyvatelné zóně“ není ani příliš horko, ani příliš zima na vodu, píše British Royal Astronomical Society v prohlášení. Planeta obíhá kolem takzvaného bílého trpaslíka – poměrně malé, staré hvězdy.

Astronomové a jejich pozorování

Toto pozorování je pro vědce zcela nové, řekl vedoucí studie Jay Farihi z University College London pro BBC: „Pro tým to byl šok.“ Pokud se předpoklad potvrdí, bylo by to poprvé, kdy byla možná obyvatelná planeta nalezena na oběžné dráze bílého trpaslíka.

„Když najdeme jednu planetu, obvykle to znamená, že jich je mnohem víc,“ říká Farihi. Skutečnost, že planeta se nachází tam, kde vědci předpokládají, a že lze odvodit z pohybu 65 struktur o velikosti měsíce obíhajících kolem bílého trpaslíka.

Bílý trpaslík (ilustrace),planeta
Bílý trpaslík

Proměny a změny vzdálenosti

Jejich vzájemné vzdálenosti se nezměnily – zřejmě proto, že na ně působí gravitace planety. Takže to musí být v okolí. V dalším kroku chtějí vědci hledat přímé důkazy o jeho existenci.

Naše Slunce také nakonec skončí jako bílý trpaslík. Za několik miliard let se nejprve promění v takzvaného červeného obra, expanduje a pohltí sousední planety Merkur a Venuše. V planetární mlhovině nakonec zůstane chladící bílý trpaslík. A většina hvězd se přemění v takové křišťálové koule velké asi jako Země.

To, zda by na planetě obíhající kolem bílého trpaslíka mohly být vhodné podmínky pro kapalnou vodu, potažmo život, závisí na vzdálenosti. Příliš blízko by bylo příliš horko, a příliš daleko příliš chladno.

V oblasti, kterou astronomové identifikovali, jsou podmínky „tak akorát“. Objevená planeta obíhá kolem své hvězdy ve vzdálenosti, která je 60krát menší než vzdálenost mezi Zemí a Sluncem.

Zdroj: spiegel.de, Vapol.cz