Mořská příšera: „Serpentine Crocodile Face“

Nový druh dinosaura Serpentisuchops pfisterae : ,,snaky croc-face"

Před mnoha lety paleontologové narazili na fosilie v americkém státě Wyoming a nyní představili své překvapivé výsledky. Dinosaurus se špičatými zuby je zcela nový druh.

Před miliony let proplouval mořem obří plaz s dlouhým krkem. Houpal svým hadím krkem dopředu a dozadu a pomocí krokodýlích čelistí lovil ryby a další malé mořské tvory.

Kde jedno z těchto zvířat kdysi zahynulo, je nyní americký stát Wyoming. Paleontologové objevili zkameněliny této mořské příšery během vykopávek v roce 1995 v málo prozkoumané nejsvrchnější části Pierre Shale, geologického útvaru z období pozdní křídy (asi před 101 až 66 miliony let). Nyní vědci zveřejnili studii mořského plaza, která zjistila, že toto zvíře má fyzické vlastnosti, které ho odlišují od ostatních členů této vyhynulé skupiny mořských plazů.

Tito plesiosauři se ve skutečnosti vyskytují ve dvou různých morfologických typech. ,,Buď mají dlouhý, hadí krk s malou hlavou, nebo krátký krk a dlouhou, krokodýlí čelist,“ cituje Walter Scott Persons z Live Science. Je paleontologem na College of Charleston v Jižní Karolíně a hlavním autorem studie. ,,Toto zvláštní, jedinečné zvíře je kříženec mezi těmito dvěma.“

Serpentisuchops pfisterae, nebo: ,,snaky croc-face“

Serpentisuchops pfisterae; Mořská příšera: „Serpentine Crocodile Fa
Serpentisuchops pfisterae

Paleontologové pojmenovali zvíře Serpentisuchops pfisterae, což znamená „hadí krokodýl“. V angličtině to zní ještě svižněji, „snaky croc-face“. Pozůstatky tohoto sedm metrů dlouhého tvora se objevily před více než 25 lety a od té doby jsou vystaveny v paleontologickém muzeu Glenrock poblíž Casperu ve Wyomingu.

Dinosaurus se špičatými zuby

Od té doby paleontologové ostatky zvířete intenzivně studovali. Nalezli asi 35 procent těla, včetně spodní čelisti, značné části lebky, celého krku, obratlů, většiny ocasu a některých žeber. Chybí jen ploutve nebo pádla, které ten tvor musel používat k plavání.

Devatenáct zubů také přežilo, pouze jeden zůstal v čelisti. Zatímco ostatní se rozptýlily mezi zbytky. Podle studie však přítomnost kořenů v čelisti potvrdila, že zuby pocházejí z tohoto konkrétního exempláře a nikoli z jiného plesiosaura.

Zuby
Zuby

Zuby jsou zúžené a nemají řeznou hranu. Zvíře zřejmě nemohlo prokousat tlusté kosti, ale zuby používalo k bodání kořisti. Pravděpodobně by se jednalo o kluzké kořistní živočichy, kteří se nedokázali bránit, např. rybičky.

Walter Scott Persons je nadšený z objevu „hadí krokodýlí tváře“. „Jde o zvíře, které je specializované způsobem, který ho odlišuje od všech ostatních plesiosaurů,“ říká paleontolog. ,,Toto je zcela nový ekotyp.“

Zdroj: spiegel, Vapol