Obrna – první případ zjištěný v Africe za pět let

Obrna se na africkém kontinentu považovala za poraženou: Nyní se však zákeřný virus nalezl u malého dítěte v hlavním městě Malawi. Původ případu zřejmě vede do Pákistánu.

Ještě před několika desetiletími mnoho lidí onemocnělo obrnou každý rok. Celosvětová očkovací kampaň pak přivedla virus na pokraj vymýcení, a to i v Africe.

V Malawi se však nyní zjistila první infekce divokým poliovirem na kontinentu po více než pěti letech. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že případ divokého polioviru typu 1 byl diagnostikován u kojence v hlavním městě Malawi Lilongwe.

WHO podniká „naléhavá opatření, aby zabránila šíření viru,“ řekl regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti.

Vyjádřil přesvědčení, že zdravotničtí představitelé by mohli „rychle jednat a chránit děti před vysilujícími účinky této nemoci“ kvůli jejich zkušenostem s předchozími epidemiemi a vysoké úrovni ostražitosti na kontinentu.

WHO uvedla, že podporuje Malawi při provádění hodnocení rizik a reakce na propuknutí nemoci, včetně dodatečného očkování. Ostražitost se zvýšila také v sousedních zemích.

Pacient s obrnou (obrázek ikony)
Pacient s obrnou

Laboratorní analýzy ukázaly, že objevený kmen souvisí s kmenem cirkulujícím v pákistánské provincii Sindh. „Vzhledem k tomu, že se jedná o importovaný případ z Pákistánu, tento důkaz neovlivňuje status afrického regionu bez výskytu divoké obrny,“ uvedla WHO.

Onemocnění obrny zůstává endemické v Afghánistánu a Pákistánu

WHO v srpnu 2020 prohlásila Afriku za prostou divoké domorodé obrny. Za poslední čtyři roky se na kontinentu nevyskytly žádné případy dětské obrny, což představuje hranici pro oficiální vyhlášení eradikace. Celosvětově se obrna považuje za endemickou pouze v Pákistánu a sousedním Afghánistánu.

Podle WHO byl poslední případ divokého polioviru v Africe v Nigérii v roce 2016. Loni měla celosvětově jen pět případů.

Afrika, Lidé, Malawi, Afričan, Chudoba

Poliomyelitida – lékařský termín pro obrnu – je akutně nakažlivý virus, který napadá míchu a u dětí způsobuje nevratnou paralýzu. Poliovirus se obvykle šíří výkaly infikované osoby a přijímá se kontaminovanou vodou nebo jídlem. Ve střevě se množí. I když neexistuje žádný lék na obrnu, očkování brání jejímu šíření.

Nemoc se šířila po celém světě, dokud nebyla v 50. letech nalezena vakcína. Trvalo však desetiletí, než se obrna celosvětově zatlačila zpět. V roce 1996 měla jen v Africe více než 70 000 případů.

Zdroj: spiegel.de, Vapol.cz