Nová továrna Aston Martin

Od chvíle, kdy Lawrence Stroll odhalil své plány vrátit jméno Aston Martin zpět do Formule 1, nebyly ambice týmu zdaleka malé.

Pro svůj první rok ve funkci Aston Martin, po rebrandingu Racing Point, přijel čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel, aby bojoval v posledních dvou sezónách své kariéry. A v roce 2023 jeho místo zaujme Fernando Alonso, další jezdec považovaný za největšího jezdce všech dob. Ten raději vstoupil do týmu Silverstone, než aby pokračoval ve vztahu s Alpine.

Na inženýrské úrovni dorazili talenti z celého startovního roštu a posílili tým. Ten po letech strávených se sníženým rozpočtem má nyní vše, co je potřeba. Proto, aby zamířil na přední pozice na startovním roštu.

Již v březnu 2021 Stroll nastínil pětiletý plán. Ten předpokládal, že Aston Martin má soutěžit o titul F1, a velkou součástí plánu se stala nová nejmodernější továrna, ze které má fungovat. Staveniště o rozloze 37 000 metrů čtverečních kolem stávající továrny v Silverstone, kde kdysi sídlil vzdálený předchůdce týmu Jordan, se otevřelo loni v září s cílem uvést jej do provozu v roce 2023.

Když se otevřel závod v Silverstone, Stroll vysvětlil, že chce, aby nová továrna Aston Martin byla „opakem toho, co dělal Ron Dennis“ s technologickým centrem McLaren ve Wokingu: upřednostňovat funkci, ne estetiku.

Továrna se má postavit ve třech částech, z nichž první se má dokončit v květnu 2023. Půjde o hlavní budovu pro závodní tým, kde se má vůz navrhnout a kde mají probíhat všechny hlavní operace. Ve druhé budově, která se má otevírat, se má umístit nový aerodynamický tunel. Jehož otevření se naplánovalo na třetí čtvrtletí roku 2024, než se otevře třetí budova jako prostor pro zaměstnance a akce, která bude na místě stávající továrny. Tyto tři budovy se propojí mosty.

Nejmodernější nová továrna Aston Martin

Prohlídka továrny Aston Martin Silverstone; Objevte novou továrnu Aston Martin
Prohlídka továrny Aston Martin Silverstone

I když do otevření zbývá ještě dlouhá cesta, hlavní budova rychle získává tvar. Tým má působit v přízemí a významně se podílel na zajištění toho, aby návrh budovy odpovídal jejich potřebám. A aby mezi všemi odděleními existoval správný tok. Malé detaily, jako např. umístění skříněk nebo zásuvek, mohou mít velký vliv na pracovní proces. Proto je důležité, aby se odpovídajícím způsobem zvážily a realizovaly. Funkce vítězí nad módou.

Nahoře v továrně bude otevřená technická kancelář. Což je prostředí, o kterém bývalý technický ředitel Red Bullu Dan Fallows věří, že podpoří kreativitu v designu automobilů.

„Už dříve jsem byl ve velké otevřené kanceláři, kde jsem mohl velmi snadno chodit a mluvit s lidmi,“ říká. ,,Je to obrovský rozdíl, pokud jde o interakce. Zvláště ty interakce, kdy můžete s někým mluvit o jedné věci a pak o mnoha dalších. Často to končí jako nejkreativnější rozhovory. To je to, co se snažíme budovat.“

Srdcem hlavní nové továrny prochází 160 m dlouhá centrální „silnice“. Ta propojí celou budovu a vyhýbá se labyrintovým uspořádáním, která se vyskytují v jiných továrnách F1. Prvky, jako např. umístění oken směřujících na sever, aby upřednostňovaly obrazovky počítačů a blokovaly odrazy slunce, se také zvažovaly s ohledem na pracovní sílu. 

V horním patře jsou okna po celém obvodu s výhledem na krajinu Northamptonshire a z balkonu před Strollovou kanceláří, kde se v budoucnu bude rozhodovat o mnoha týmových rozhodnutích, je výhled na dráhu Silverstone.

Bude to nejlepší továrna v F1? Je to otázka, na kterou se podle šéfa týmu Mikea Kracka ,,snadno odpovídá“: ,,Ano.“ Ale jakkoli je továrna působivá, skutečným měřítkem jejího úspěchu bude to, co vyrobí prostřednictvím budoucích vozů Aston Martin F1.

Využití aerodynamického tunelu

AMR23 bude posledním vozem, který se má navrhnout a vyrobit ve stávající továrně. Zatímco přesun na příští jaro má znamenat, že se z nového závodu vyjede modelový rok 2024. V roce 2025 má vůz těžit z využití nejmodernějšího aerodynamického tunelu F1. McLaren také staví nový aerodynamický tunel. Což znamená, že pouze dva týmy budou mít zařízení postavené v posledním desetiletí.

„Není pochyb o tom, že se má jednat o zařízení světové třídy, a mít k němu přístup 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, pokud to potřebujete,zdá se to samozřejmě velmi důležité,“ říká Fallows. ,,Jak se zlepšujeme a dostupnost běhů v aerodynamickém tunelu, které máme z omezení aerodynamického testování, klesá, je jasné, že už v tunelu nebudeme trávit tolik času.“

Prohlídka továrny Aston Martin Silverstone; Objevte novou továrnu Aston Martin

,,Ale mít vlastní zařízení znamená, že můžete dělat i jiné experimenty. Což je neocenitelné a něco, co si momentálně nemůžeme dovolit sdílením galerie s jiným týmem.“

Vše pod jednou střechou

Shrnout vše pod jednu střechu je pro Aston Martin důležitým krokem. I když nehodlá v nejbližší budoucnosti opustit spolupráci s Mercedesem na pohonné jednotce a některých dílech, přičemž se domnívá, že ani jedno není zásadní nevýhodou, věci pod jeho kontrolou se nyní dostanou pod důkladnou kontrolu.

„Máme schopnost, když je vše na místě, být mnohem podrobnější, pokud jde o analýzu a podrobnou analýzu výrobního procesu, analyzovat jej tak, že jej můžeme vylepšit mnohem více, než kdybychom používali externí lidi,“ vysvětluje Fallows. ,,To je pravděpodobně klíčový rozdíl.“

To by mělo dát Astonu Martin to, co potřebuje, aby udělal další krok vpřed. Oživení po obtížném začátku roku nám dalo jistotu, že jsme pro příští rok na správné cestě, i když Fallows řekl, že u AMR23 očekával nějaké „významné rozdíly“. Motivace, kterou zaměstnancům nabízí nové ústředí v Silverstone, je dalším aspektem, který tým využívá a organizuje pravidelné prohlídky s průvodcem. Proto, aby svým zaměstnancům ukázal, jak projekty postupují.

Důležitý krok budoucnosti Aston Martin

,,Máme velkou dynamiku,“ řekl Krack. ,,Když sem vstoupíte, cítíte tohoto ducha. Upřímně, máme důvod věřit, že můžeme pokračovat v této cestě.“

Výdaje kolem 5,7 mld. Kč na novou továrnu se jeví důkazem odhodlání Lawrence Strolla realizovat projekt Aston Martin F1. Což znamená, že musí mít na paměti dlouhodobý horizont.

Bude to první týmové zařízení postavené s ohledem na nový rozpočtový strop F1. Což znamená, že efektivita vytvořená tím, že máme vše pod jednou střechou, je ještě cennější. Pokud bude vývoj levnější a rychlejší, zbude více času a peněz na výrobu dalších dílů. A nebo na hledání dalších upgradů, které tým posunou dál na trati.

„Máte možnost si vše vyrobit sami, ale můžete se také rozhodnout, že si něco nakoupíte nebo produkujete. A tím pádem můžete věci dělat rychleji,“ říká Krack. ,,Pokud se tedy dají udělat ještě levněji, znamená to, že se dá udělat více. Můžete mít o jednu nebo dvě aktualizace více než dříve, z časových a finančních důvodů byste to nezvládli. Z tohoto pohledu: ,,Myslím, že je to dobrý krok vpřed.“

Ale Krack věří, že nejvýznamnější výhody přijdou z lidské perspektivy. I díky tomu, že bude mít vše pod jednou střechou. ,,Bude to velmi odlišné a mnohem jednodušší,“ říká. ,,Z tohoto pohledu jsem pro používání slova game changer, pro týmovou dynamiku a logistiku.“

Při navrhování a stavbě závodu dal Stroll jasně najevo, že chce, aby vše působilo jako „Aston Martin“: musí to mít určitou váhu, oddanost kvalitě. A především snahu o úspěch. Jak se budova blíží dokončení a tým se připravuje na přesun v polovině příští sezóny, dynamika, kterou nabírá, jen poroste.

Aston Martin se připravuje na další krok a pokusí se vstoupit mezi elitu F1: jeho nová továrna má představovat důležitý okamžik a může sloužit jako prohlášení o záměru pro jeho soupeře.

Zdroj: motorsport, TowPoint