Sunswift odhaluje solární závodní auto nové generace

Sunswift, tým solárních závodních vozů UNSW, který v roce 2018 překonal rekord v efektivitě jízdy z Perthu do Sydney, je opět u toho.

Po 18 měsících, které byly izolované kvůli uzamčení Covid-19, tým Sunswift právě odhalil svou sedmou generaci Sunswift. Od které doufá, že vytvoří nový rekord v Guinessově knize rekordů pro nejrychlejší solární elektromobil na 1 000 km.

Solární auto

Solární vůz vážící méně než 500 kg stal se dílem 50 vysokoškolských studentů UNSW a 25 let know-how v oblasti výzkumu a vývoje.

Aby tým dosáhl požadované hmotnosti, neprošel žádnou z modifikací, která se obvykle vyskytuje u osobních automobilů. Sunswift 7 nemá klimatizaci, ABS brzdy, airbagy a dokonce ani stěrače.

Pro další zlepšení účinnosti vylepšil designový tým vedený Benem Heinou elegantní tvar Sunswift do té míry, že má neuvěřitelně nízký koeficient aerodynamického odporu 0,095.

Pro představu, Tesla Model S má koeficient aerodynamického odporu 2,08. A solární vůz Lightyear One – který má mít premiéru v Evropě přes noc – má hodnotu 2,0.

,,Prošel jsem 57 iteracemi návrhu, než byl určen konečný tvar. A mezi tím se museli ujistit, že vše ostatní má fungovat,“ řekl.

„Takže, jak vlastně namontujeme solární články na auto? Jak zakřivené musí být? Vydrží solární články toto zakřivení? Je tam prostor pro odpružení? Je tam dost místa pro řidiče?“

Richard Hopkins, šéf týmu a bývalý provozní šéf Red Bull Racing Formule 1, říká, že tým pracoval neuvěřitelně tvrdě v době, která byla stejně obtížná. Aby dosáhl těchto požadovaných měření.

Svoboda tvořit

„Dostali svobodu tvořit. Kritéria byla jednoduchá: postavit auto, které má solární energii a baterii. Měl jsem velmi malý vliv na to, co se v rámci toho rozhodli udělat. Chtěl jsem jen, aby dělali ta nejlepší technická rozhodnutí,“ řekl.

,,V tomto prostředí pod vysokým tlakem, když prohráváte. Můžete mít také pocit, jako byste byli na dně. Ale víte, že se musíte soustředit a pracovat úplně stejně. Tak jako byste vyhrávali.“

,,Bereš z odolnosti, o které jsi ani nevěděl, že ji máš. Myslím, že v této situaci bylo důležité, aby tým Sunswift pokračoval v komunikaci,“ řekl.

Pokus o rekord se uskuteční v Australian Automotive Research Center ve Victorii. K překonání rekordu je třeba ujet 1 000 km na jediné nabití solárně napájené baterie při průměrné rychlosti 120 km/h.

Ale tým říká, že již může ujet více než 1 200 km na jedno nabití a může dosáhnout maximální rychlosti 140 km/h.

Klíčem k jeho účinnosti jsou také ložiska, která jsou špičková, aby zajistila co nejmenší valivý odpor.

Sunswift odhaluje solární závodní auto nové generace
Sunswift 7 předvádí své dihedrální dveře inspirované těmi, které najdete na luxusních sportovních vozech Koenigsegg

Superúčinné auto

Hopkins říká: „Používáme standardní baterii a standardní solární panel. Ale zaměřili se na to, aby se to stalo superúčinným autem. A ukázali jsme, co je možné.“

,,Tato účinnost znamená, že jakmile zrychlíme na 100 km/h a sundáme nohu z plynu, nemyslím si, že existuje dostatečně dlouhý rovný úsek silnice, snad s výjimkou někde v Nullarboru, abychom změřili, jak daleko by to šlo dál vše samo.“

I když to může nějakou dobu trvat, než bude sériový vůz s těmito typy specifikací komerčně životaschopný, manažer týmu Sunswift Andrew Holden říká, že krátkodobý konec hry o překonání rekordu pro nejrychlejší solární auto je v nedohlednu.

„Osobně si nemyslím, že by se dalo říci, že za 20 let, dokonce za 10 let, bychom nemohli mít běžné sériové elektrické auto. Které váží 500 kg s plnými bezpečnostními prvky a dokáže ujet 1 000 km na jedno nabití,“ ona řekla.

„Pokud dokážeme díky Guinessově knize rekordů, že dokážeme řídit auto přiměřeně vysokou rychlostí a ujet 1 000 km, dokazuje to, že technologie existuje. Potřebujeme jen trochu vypilovat tuto technologii, aby se stala mainstreamovou.“

Sunswift odhaluje solární závodní auto nové generace
Členové studentského týmu UNSW Sydney, kteří navrhli, postavili a vyvinuli solární auto Sunswift 7

Hopkins říká, že konečný návrh, kterého tým dosáhl, je „šílený“.

,,Sunswift 7 je projevem jejich kolektivních myslí, kteří v první den pravděpodobně neměli tušení, co dělají.“ A nyní vyrábět toto úžasné auto je prostě šílené,“ říká Hopkins.

„Pamatujme, že to nejsou nejlépe placení profesionální výrobci automobilů ve Stuttgartu pracující pro Mercedes. Je to parta velmi chytrých amatérů, kteří vzali všechny ingredience a dali to dohromady skvělým způsobem.“

Zdroj: thedriven, Vapol