Větrný tunel Pininfarina slaví 50 let

V roce 1972 byla v Turíně otevřena galerie Grugliasco. První ve své kategorii v Itálii. V aerodynamickém (větrném) a aeroakustickém výzkumu je Itálie na špici. V Grugliasco nedaleko Turína se nachází větrný tunel Pininfarina, který oslavuje počestný milník 50 let činnosti. Slavnostně ho otevřel v roce 1972 tehdejší prezident Sergio Pininfarina. A byl prvním aerodynamickým tunelem z pouhých sedmi na světě.

I dnes provádí testy na autech v měřítku 1:1. Ale postupem času se ukázal jako účinný nástroj pro testování a vývoj mnoha dalších produktů, jako jsou letadla, vysokorychlostní vlaky, jachty...dokonce i budovy, větrná technika, infrastruktury, navrhování průmyslového a sportovního vybavení.

Jako důkaz toho, že pokrok se nikdy nezastaví, pro příležitosti tohoto výročí, se ve větrném tunelu Pininfarina – který se může pochlubit i novým logem vytvořeným speciálně pro prvních 50 let – koná akce s názvem „Aerodynamika a udržitelnost, od elektromobilů po budovy“.

Vždy orientovaný na zítřek

Větrný tunel byl vždy strategickým nástrojem v automobilovém sektoru a nástup elektrické mobility přinesl nové výzvy v oblasti aerodynamického a aeroakustického vývoje. Pininfarina’s je jedním z mála aerodynamických tunelů na světě, který má systém generování turbulence (TGS), který vytváří různé podmínky řízené turbulence spojené s poryvy větru, předjížděcími manévry, bočním větrem a prokluzujícími auty. Systém simulace přízemního efektu na druhou stranu umožňuje věrněji reprodukovat skutečné podmínky pohybu vozidla.

Fotografie - Aerodynamický test na Automobili Pininfarina Battista, Větrný tunel Pininfarina slaví 50 let
Aerodynamický test na Automobili Pininfarina Battista

,,Větrný tunel poskytl naší společnosti značnou konkurenční výhodu tím, že je jedinou projekční společností, která ho má,“ řekl AD Silvio Angori. Prezident Paolo Pininfarina na druhé straně připomněl, že „vše začalo u jeho dědečka Pinina. Jehož vizionářská intuice v aerodynamice je příkladem od Lancie Aprilia Aerodinamica vyrobené v roce 1936“. Toto jsou slova Battisty Pinina Fariny:

,,Když jsem šel v zimě do hor, viděl jsem působení větru. Ten vyryl zakřivené nebo ostré tvary do sněhu na kraji silnice. Větrná událost tvaruje tvary stromů. Chtěl jsem jen zkopírovat ty linie…“.

Stručný přehled historie tunelu

50 let historie větrného tunelu Pininfarina se zdá těžké shrnout několika slovy, ale pokusíme se být struční. Jak víte, Battista Pinin Farina založil společnost v roce 1930 a zejména dva modely se již mohly pochlubit vynikající aerodynamikou: mluvíme o kupé Lancia Aprilia Aerodinamica (aerodynamický koeficient 0,47) a Cisitalia (0,37).

V roce 1972 se Větrný tunel slavnostně otevřel především za účelem zvýšení výkonu vozů (díky úzkému vztahu s Ferrari ). Ale poté, také vzhledem k energetické krizi v roce 1973, se použil ke studiu aerodynamiky, aby mohl pomoci snížit spotřebu.

Mezi nejznámější vozy zde studované patří Ferrari pro Formuli 1, modely Lancia Montecarlo Group 5, vítězné vozy Mistrovství světa cestovních vozů v letech 1979, 1980 a 1981 a Lancia Rally. Ale galerie hostila mnoho dalších testů a nedávno také shromáždila data pro univerzity k návrhu leteckých vrtulí pro úsporu energie a lepší akustické vlastnosti.

Zde se můžete podívat na aerodynamický test provedený na Automobili Pininfarina Battista.

Zdroj: motor1, Vapol