Zelený hliník pro kola od roku 2024 – BMW

Německá automobilka BMW oznámila své plány začít od roku 2024 používat hliník vyrobený se 100% zelenou energií pro kola svých značek BMW a Mini.

Podle BMW představuje výroba kol přibližně 5 % emisí CO2 v dodavatelském řetězci. Z velké části díky energeticky náročné elektrolýze používané při výrobě hliníku a procesu odlévání kol.

BMW Group

Vzhledem k tomu, že BMW Group každý rok pořizuje kolem 10 milionů kol z lehké slitiny, přičemž 95 % z nich se má vyrobit z litého hliníku, očekává se, že přechod k udržitelnějšímu výrobnímu řetězci sníží tyto emise o více než polovinu.

Za tímto účelem si BMW zajistilo dohody se všemi dodavateli kol BMW Group. Požaduje po nich, aby k pohonu svých výrobních operací využívali obnovitelnou energii. Čímž výrobce automobilů doufá, že ušetří až 500 000 tun CO2 ročně.

„Zelená energie je jednou z největších pák pro snížení emisí CO2  v našem dodavatelském řetězci,“ řekl Joachim Post, člen představenstva BMW.

,,Už jsme podepsali více než 400 smluv s našimi dodavateli. Včetně dodavatelů kol a hliníku, které od nich vyžadují, aby využívali zelenou energii.“

Hliník a jeho recyklační vlastnosti

Mnichov, Svět Bmw, Architektura, Bmw Svět, Noční Záběr, Zelený hliník pro kola od roku 2024 - BMW
Mnichov – svět BMW

BMW se také zaměřuje na kompletní životnost kol, která kupuje. Hliník se již může pochlubit užitečnými recyklačními vlastnostmi. Ty usnadňují tavení v rámci většího oběhového hospodářství, čímž odpadá potřeba energeticky náročné elektrolýzy. Která slouží k výrobě primární suroviny pro výrobu nových kol.

Podobně však BMW také požaduje, aby druhotná surovina splňovala její prémiové požadavky na kvalitu, design, bezpečnost a mechanické vlastnosti.

Počátkem roku 2021 začalo BMW odebírat hliník ze Spojených arabských emirátů (SAE). Ten byl vyroben výhradně z elektřiny získané ze solární energie generované solárním parkem Mohammed bin Rashid Al Maktoum o výkonu 1 GW.

V čele větší BMW Group bude značka Mini. Která v nové generaci Mini Countryman začne od roku 2023 používat litá kola z lehké slitiny vyrobená ze 70 % ze sekundárního hliníku.

Očekává se, že kombinace 100 % zelené energie pro výrobu kol a 70% obsahu druhotných surovin má schopnost snížit emise CO2 až o 80 %. A to ve srovnání s konvenčním výrobním procesem.

Nejnovější úsilí BMW se stává také součástí širšího cíle společnosti snížit do roku 2030 emise. A to v dodavatelském řetězci o 20 % na základě úrovní z roku 2019.

Zdroj: thedriven, Vapol