Mercedes eSprinter ujede na jedno nabití 475 km

Odstranění úzkosti z dojezdu se nepodaří ze dne na den, ale nový model od Mercedesu s označením eSprinter se k tomu již blíží

Dodávky nemají být vzrušující, protože jejich hlavním úkolem je odvést dobrou práci. Ať už jde o přepravu osob nebo nákladu, musí být všestranné a udržovat nízké provozní náklady pro provozovatele vozových parků. Mercedes postupně převádí své osobní vozy na elektrický pohon a zároveň se elektrické úpravy dočkávají i pracovní dodávky. Odstranění úzkosti z dojezdu se nepodaří ze dne na den, ale nový model od Mercedesu s označením eSprinter se k tomu již blíží.

Mercedes eSprinter

Téměř sériový prototyp elektrické dodávky eSprinter dokončil důležitý milník před svým oficiálním odhalením na konci února 2023. Dne 19. října podstoupil test měření spotřeby v reálném světě, nikoli v laboratoři, kde jsou podmínky pro vozidla obvykle méně zatěžující. Trasa zahrnovala jízdu z muzea Mercedes-Benz ve Stuttgartu na mnichovské letiště a zpět bez zastávky na dobití akumulátoru.

Licenční společnost TÜV Süd certifikovala čistě elektrický Sprinter s průměrnou spotřebou 21,9 kWh na 100 km
Mercedes eSprinter

Test probíhal na otevřené silnici bez průjezdu uzavřenými úseky. Probíhal na federálních silnicích a dálnicích a také v městském provozu. Mercedes chce zdůraznit, že pro zvýšení dojezdu eSprinteru nevybral tu nejefektivnější trasu, ale záměrně se rozhodl vyjet s elektrickou dodávkou na Švábskou juru. Jedná se o hornatou oblast v německém Bádensku-Württembersku.

Elektrická dodávka

Licenční společnost TÜV Süd certifikovala čistě elektrický Sprinter s průměrnou spotřebou 21,9 kWh na 100 km. Nadmořská výška silnice se pohybovala v rozmezí 210 až 785 metrů nad mořem. Testovací vozidlo ujelo na jedno nabití až 475 kilometrů, přičemž mu zbývalo dost šťávy na dalších 20 km.

Pro připomenutí, Mercedes eSprinter se začne od druhé poloviny roku 2023 montovat v americkém městě Charleston ve státě Jižní Karolína. Dále se má montovat také v Německu v továrnách v Düsseldorfu a Ludwigsfelde. O dva roky později se má slavnostně uvést do provozu Mercedes-Benz Vans Electric Architecture jako specializovaná platforma pro elektromobily přizpůsobená užitkovým vozidlům. Všechny středně velké a velké dodávky dodávané od roku 2025 se mají zakládat na platformě VAN.EA.

Zdroje: motor1, Towpoint