SUV Aehra – elektromobil s trojicí motorů

Nyní se na trhu objevil nový model italské značky Aehra. Jedná se o plně elektrické SUV. Prodej začne v roce 2025 a přibude k němu i sedan

Luxusní elektrická SUV jsou u světových výrobců prémiových a výkonných vozů rozhodně v módě. Nyní se na trhu objevil nový model italské značky Aehra. Jedná se o plně elektrické SUV. Aehra uvádí, že cena jejího SUV se má pohybovat kolem 4,3 miliónů korun, až se začne prodávat v roce 2025. Do té doby se k němu přidá i sedan.

SUV Aehra

Značka Aehra (vyslovuje se „era“) se představila na trhu teprve letos. Firma sídlící v Miláně tvrdí, že její SUV (které nedostane konkrétní jméno) přepisuje pravidla automobilového designu. Dodávají, že se designově inspiruje motocykly a sportovními vozy.

Na SUV je Aehra pozoruhodně elegantní svými proporcemi. Má velmi tenké převisy a čelní sklo přesahující přední nápravu
SUV Aehra

Na SUV je Aehra pozoruhodně elegantní svými proporcemi. Má velmi tenké převisy a čelní sklo přesahující přední nápravu. Povrch je hladký a nejsou zde žádné vyčnívající kliky dveří, které by spolu s malými virtuálními zpětnými zrcátky mohly napomáhat koeficientu odporu vzduchu SUV.

Přední část vozu se vyznačuje použitím tenkých světelných lišt pro přední světlomety a mlhová světla. Za předními koly se nachází několik obrovských větracích otvorů, které pomohou odvádět vzduch od podběhů kol. Podobné prvky jsou i na kapotě. Aehru rovněž navrhli tak, aby obsahovala aktivní aerodynamické prvky.

Nejpřitažlivějším prvkem vozu jsou bezpochyby nůžkové dveře. Přední i zadní se otevírají vertikálně, aby se cestujícím lépe nastupovalo a vystupovalo
Vertikální otevírání dveří

Svažující se linie střechy znamená, že výtvor Aehry je do značné míry kupé-SUV, a na zádi vidíme další tenké LED osvětlení. Nejpřitažlivějším prvkem vozu jsou bezpochyby nůžkové dveře. Přední i zadní se otevírají vertikálně, aby se cestujícím lépe nastupovalo a vystupovalo.

Interiér

Do interiéru SUV Aehra se zatím nepodíváme, ale firma tvrdí, že by měl mít minimalistický design se „sportovní elegancí“. V interiéru můžeme očekávat udržitelné materiály a nový informační a zábavní systém vyvinutý speciálně pro Aehru.

Firma tvrdí, že její SUV začne využívat „špičkovou technologii bateriové platformy s dojezdem nejméně 800 km a strhujícím výkonem“. Mělo by pojmout čtyři plnohodnotné hráče NBA, přičemž uprostřed zadní řady sedadel zůstane místo pro dvoumetrového dospělého. Aehra tvrdí, že vnitřní prostor je klíčovým faktorem pro dosažení priority komfortu SUV.

Pod kapotou Aehry

Aehra chce v elektrickém SUV použít baterii o kapacitě 120 kWh. To by znamenalo, že by se jednalo o největší baterii, která je dnes k dispozici v sériovém elektromobilu. Baterie má pohánět tři elektromotory – jeden na přední nápravě a dva na zadní nápravě – s výkonem až 805 koní. Samotná baterie podle Aehry pochází od asijské společnosti. Nabíjení by mělo být na úrovni nejrychlejších ve světě elektromobilů, přičemž se plánuje špičková architektura 850 V.

Pohotovostní hmotnost SUV se plánuje pod dvě tuny. Navzdory velikosti vozidla je jeho součinitel odporu vzduchu pouhých 0,21
Aehra

Stejnou platformu a baterii má mít i připravovaný model sedan, který nabídne i stejně dlouhý třímetrový rozvor. SUV stojí na monokokové karoserii, v jejíž konstrukci jsou použitá uhlíková vlákna. Podle Aehry nabídne výjimečnou agilitu a potěšení z jízdy.

Pohotovostní hmotnost SUV se plánuje pod dvě tuny. Navzdory velikosti vozidla je jeho součinitel odporu vzduchu pouhých 0,21. Pro představu – elektromobil s nejdelším dojezdem v prodeji je sedan Mercedes EQS, který má součinitel odporu vzduchu 0,20.

Udržitelnost a prodej SUV

Udržitelnost je klíčovým faktorem, říká Aehra. Dodává, že konstrukční prvky SUV a připravovaného sedanu má být možné recyklovat až pětkrát, přičemž nekonstrukční prvky se dají využít dále. Oba vozy také sdílejí 70 % komponentů, čímž se snižují náklady.

Po zahájení výroby chce Aehra vyrobit 20 000 až 25 000 kusů každého vozu. Sedan má být odhalený na začátku roku 2023. Měl by se stát levnější alternativou, ačkoli by měl poskytovat ještě větší dojezd díky tomu, že sedí níže než SUV. Zákazníci si je mohou zakoupit online nebo prostřednictvím salonů, z nichž se začnou Aehry distribuovat.

V návaznosti na model sedan se dokonce plánuje i sportovní vůz 2+2, který využije zkrácenou verzi modulární platformy Aehry.

Zdroje: autoexpress, Towpoint