Jednomístný vůz Gen3 představený v Monte-Carlu

Formule E představila Gen3, plně elektrický jednomístný vůz, který bude závodit v mistrovství světa od sezóny 2022/2023 v jachtařském klubu Monte-Carlo.

Formule E odhalila dlouho očekávaný vůz Gen3, který má debutovat v sezóně 2022/2023 v šampionátu věnovaném plně elektrickým jednomístným vozům.

Závoje z nového monopostu padly v Monte-Carlo Yacht Club, pár hodin před startem Monaka E-Prix, která se letos opět pojede v knížectví.

Design

Design nového vozu, řekněme horních pater kategorie, se inspiroval designem bojových letadel, přičemž jeho posláním zůstane nadále závodit speciálně na městských tratích.

Nový vůz je o něco kratší, než jaký jezdci používají v letošní sezóně, aby umožnil jezdcům soutěžit i na úzkých silnicích, ale bude také o 60 kilogramů lehčí než současná auta, přestože bude mít více komponentů.

Klíčovou vlastností nových jednomístných vozů je, že budou mít větší výkon. Motor nové generace má produkovat 250 kW na zadní nápravě a za podmínek regenerace má koexistovat s motorem o výkonu 250 kW namontovaným na přední nápravě. To znamená, že monoposty se stanou schopny produkovat 600 kW rekuperační energie.

Formule E Gen3, Jednomístný vůz Gen3 představený v Monte-Carlu
Formule E Gen3

Baterie jednomístné formule E

Formule E odhaduje, že 40 % závodů se pojede s energií, kterou vozy získají na trati. Z tohoto důvodu budou mít baterie oproti současným sníženou kapacitu. Zajímavostí se jeví také fakt, že vozy nebudou mít zadní brzdy: brzdná síla bude zcela řízena motorem v režimu „regen“.

Jamie Reigle, generální ředitel Formule E, hovořil o novém voze v Monte-Carlo: ,,Gen3 boří a zpochybňuje konvence motoristického sportu a nastavuje měřítko pro nekompromisní výkon, efektivitu a udržitelnost.“

„Společně s FIA jsme hrdí na to, že můžeme fanouškům Formule E odhalit Gen3. A ukázat sportu, jak vysoký výkon a udržitelnost mohou úspěšně koexistovat ve světovém šampionátu FIA Formule E. Těšíme se, jak týmy a jezdci dosáhnou těchto limitů“.

Nový vůz se vyrobí tak, aby se stal udržitelný i ve své konstrukci a na konci životnosti. Počínaje bateriemi. Ty, vyrobené společností Williams Advanced Engineering, se stávají navrženy tak, aby se staly na konci použití recyklovány. Zatímco jakékoli odpadní uhlíkové vlákno z jednomístných vozů – včetně odpadu – lze recyklovat a použít k jiným účelům.

Formule E Gen3, Jednomístný vůz Gen3 představený v Monte-Carlu
Formule E Gen3

Budou zde nové pneumatiky od Hankooku, které převezme od Michelinu. Kaučuky se také vyrobí z přírodního kaučuku a recyklovaných vláken, které tvoří více než čtvrtinu materiálů používaných na stavbu.

„Gen3 představuje ambiciózní třetí éru Formule E a mistrovství světa,“ řekl Alejandro Agag, zakladatel a prezident Formule E. „S každou generací závodních vozů posouváme hranice možností v oblasti elektrických technologií ještě dále. A Gen3 je náš dosud nejambicióznější projekt“.

,,Oči celého světa se upírají na Monacké knížectví a Monaco E-Prix. Jsme hrdí na to, že můžeme odhalit vůz, který se stal v posledních 2 letech předmětem designu a konstrukce. A jsme velmi rádi, že jej zde můžeme odhalit.“ uzavřel Agag.

Zdoj: motosport, Vapol