Nejspolehlivější značky roku 2022?

Nejspolehlivější značky

Jedním z faktorů, který je pro zákazníky obzvláště důležitý, je spolehlivost. Jaká je nejspolehlivější značka roku 2022?

Nechcete přece mít auto, u kterého se po jednom nebo dvou letech používání stanou servisní prohlídky pravidelným rituálem. Při výběru nového vám proto průzkum spolehlivosti pomůže vyhnout se podobným problémům. Jedním z tradičních přispěvatelů je nezisková spotřebitelská organizace Consumer Reports, která hodnotila výrobce automobilů a konkrétní modely pro rok 2022. Nejspolehlivější značky jsou stále japonské.

Consumer Reports je největší americkou spotřebitelskou organizací a díky své nezávislosti a propracované metodice je jedním z referenčních zdrojů informací o kvalitě výrobků dostupných na místním trhu. V aktuálním průzkumu spolehlivosti mohou jednotlivá vozidla získat 0 až 100 bodů, přičemž většina z nich získala 41 až 60 bodů.

Jak přidělují body pro nejspolehlivější značky?

Consumer Reports každoročně shromažďuje informace od předplatitelů o problémech, které měli se svými vozidly v posledních 12 měsících. Ve svém nejnovějším průzkumu získala údaje o více než 300 000 vozech modelových let 2000 až 2022. Průzkum spolehlivosti zohledňuje 17 aspektů, od drobných nepříjemností, jako jsou vrzající brzdy nebo rozbité obložení interiéru, až po závažné problémy, jako jsou mimozáruční opravy převodovky nebo problémy se systémy pohonu všech kol. Každý typ závady má v celkovém hodnocení odpovídající váhu, čímž vzniká skóre, které adekvátně hodnotí spolehlivost každého vozidla.

Vrchol žebříčku obsadila Toyota a Lexus

Toyota se umístila na prvním místě v žebříčku spolehlivosti mezi značkami. Se 72 body si meziročně polepšila z druhého na první místo. Její umístění je dáno především širokou nabídkou modelů, z nichž téměř všechny se umístily na předních místech nebo dosáhly nadprůměrného hodnocení. Celkové druhé místo mezi automobilkami patří opět Japoncům, konkrétně dceřiné společnosti Lexus. Byla také nejproblematičtějším výrobcem prémiových vozů, neboť všechny její modely si letos vedly velmi dobře nebo nadprůměrně. Prozatímní stupně vítězů uzavírá BMW, které si meziročně polepšilo až o deset míst. Následuje Mazda a první pětku uzavírá Honda, což jasně ukazuje dominanci japonských značek. V první desítce nejspolehlivějších značek na světě je totiž nejméně sedm asijských automobilek.

Nejspolehlivější model?

Značky máme za sebou, ale co jednotlivé modely? Asi nikoho nepřekvapí, že i zde se na prvním místě umístila Toyota se svým hybridním vozem Corolla Hybrid. Získal neuvěřitelných 93 bodů a právem si odnáší korunu. Řidiči těchto vozů v průzkumu potvrdili vysokou úroveň spolehlivosti prakticky všech hlavních komponentů, včetně hnacího ústrojí, odpružení, karoserie, brzd, klimatizace a elektronických systémů.

Druhé místo obsadil terénní Lexus GX s 91 body, což z něj činí nejspolehlivější prémiový model. Jeho majitelé hlásili pouze občasné problémy s komunikačními systémy a funkcemi infotainmentu. Na třetím místě se umístil Mini Cooper, na čtvrtém Toyota Prius a na pátém Mazda MX-5. Za zmínku jistě stojí, že Toyota má v první desítce ne méně než čtyři své modely, což jen podtrhuje její sílu v oblasti spolehlivosti.

Nejspolehlivější značky
Lexus GX

Zdroje: topspeed, top-voziky