Auta 2022 jsou předvídatelnější

Podle světového šampiona ztrácejí nové přízemní monoposty také náklad ve stopě jiného vozu. Ale letošní chování bude pro řidiče předvídatelnější.

Hlavní cíl zavedení technického předpisu aut

Jedním z hlavních cílů, které se Formule 1 snažila sledovat zavedením nového technického předpisu, se stává to, že poskytne veřejnosti napínavější závody. A tím pádem i větší počet duelů na trati.

K tomu se rozhodlo od letošního roku přijmout přízemní jednomístné vozy. Účelem se stává to, umožnit řidičům za jiným vozem, aby mohli těsně následovat ty vpředu. A to, aniž by museli platit vysokou cenu za škodlivé turbulence.

Během dvou předsezónních testů zažili někteří jezdci napínavé pocity za volantem aut. A i v těchto situacích a v mnoha případech obdrželi pozitivní zpětnou vazbu. První odezva se samozřejmě odehraje v Bahrajnu. Tj. domově úvodního závodu sezóny 2022 Formule 1. Ale podle slov Maxe Verstappena se zdá, že jezdci budou trpět méně turbulencí.

F1 |  Verstappen: „Auta 2022 jsou předvídatelnější“

Předvídatelnější jízda

Mistr světa, který zakončil testy v Bahrajnu s nejlepším časem a pocitem, že má v rukou vysloveně vyrovnaný Red Bull připravený hrát hlavní roli, přiznal, že letošní reakce monopostu v brázda je mnohem předvídatelnější.

„Myslím, že se situace oproti loňsku hodně zlepšila. Až do minulé sezóny, kdy jste sledovali jiné auto, bylo vaše auto náhle nedotáčivé nebo přetáčivé. Bylo to nekontrolovatelné.“

„Nyní, při příležitostech, kdy jsem jel za jiným vozem, jsem si všiml, že ano, došlo ke ztrátě nákladu, ale je vyvážené jak vpředu, tak vzadu, díky čemuž je vůz pro piloty předvídatelnější a lépe ovladatelný. „

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18
Max Verstappen

Limity a specifické jízdní styly

V Bahrajnu, při obdivování snímků kamerových vozů vysílaných mezinárodními režiséry, bylo možné vidět, jak někteří jezdci těžko hledají limity svých vozů. Podle Nizozemce však se má i s novými přízemními jednomístnými vozy a se specifickým jízdním stylem, který tyto vozy vyžadují, stejně náročné jako v minulosti vytěžit z dostupného balíčku maximální potenciál.

„Samozřejmě záleží na vyvážení vozu. Ale i v loňském roce, pokud jste měli hodně nedotáčivosti nebo přetáčivosti, bylo těžké dostat auto na limit. Jet s každým autem na limit se stává vždy těžké a myslím, že to bude stejné i letos.“

Nakonec Max připustil, že spektakularita závodů se má značně lišit v závislosti na uspořádání trati.

Ve skutečnosti se podle Nizozemce z Red Bullu v pomalejších okruzích mají jezdci více trápit kvůli větší hmotnosti monopostů nové generace.

„Myslím, že to závisí na okruhu a od okruhu.“ Tyto jednomístné vozy s přízemním efektem jsou pomalejší v pomalých zatáčkách. A to protože jsou mnohem těžší než vozy předchozí generace.

„Myslím, že na klikatějších tratích pro nás bude řízení méně vzrušující, zatímco na okruzích se spoustou rychlých zatáček bude situace rozhodně jiná.“

Zdroj: motosport, Vapol