Valentino Rossi dostal klíče od města Tavullia

Klíče od města Tavullia dostal Valentino Rossi u příležitosti akce „Tavullia Vale“, při které se celá jeho kariéra vrátila mezi minulost, přítomnost a budoucnost, aniž by se zapomnělo na jeho původ.

Pocta slavnému jezdci

„Podívejte se, jak toto moje srdce křičí, jak to jde,“ zpívá Cesare Cremonini ve své dnes slavné písni „46“, písni věnované Valentinu Rossimu, která dokonale popisuje emoce, které pocítili fanoušci devítinásobného mistra světa, čímž se Tavullia stala „žlutou řekou“. Na hlavním náměstí se totiž nakonec konal ceremoniál předání klíčů od města, událost, která se měla konat loni v květnu, ale poté se odložila kvůli vydatným dešťům, které oblast zdevastovaly.

Večer se konala velká párty pro Valentina, vítěze Grand Prix San Marina, na kterou přijížděli lidé ze všech koutů světa, aby povzbudili svého oblíbeného šampiona. Celá akce trvala dvě hodiny a moderovali jí Guido Meda, Mauro Sanchini a Vera Spadini. Více než událost jako taková to byl příběh vyprávěný na jevišti: ve skutečnosti existovala cesta, která vedla k předání klíčů, složená z kapitol, které sledovaly celou kariéru a činy Rossiho.

Nejikoničtější souboje, rivalita, radosti i strasti. 26 let kariéry uzavřených v jednom klíči, ten, který starostka Tavullia Francesca Paolucci pronesla prohlášením: „Tavullia je hrdá na to, že má občana, jako jste vy, dal jste o nás vědět po celém světě“. 26 let kariéry vyprávěných s úsměvem a odlehčeným způsobem, který charakterizuje Valentina Rossiho, který je schopen vzpomínat i na těžké chvíle s tou lehkostí, která ho přivedla k tomu, aby se stal idolem mnoha lidí po celém světě.

Graziano Rossi, Aldo Drudi, Alessio „Uccio“ Salucci… postavy, které ho představily a doprovázely po celou jeho kariéru, byly u toho. Ani Cesare Cremonini si tuto akci nenechal ujít. Valentino Rossi také dorazil do srdce této akce. Carmelo Ezpeleta, generální ředitel Dorna, Jorge Viegas, prezident FIM, a Giovanni Copioli, prezident FMI, se stali výjimečnými diváky. Stejně jako Giovanni Malagò, prezident CONI, který se stal přítomen a připomněl, jak důležitý se stal jeho přínos pro sport obecně.

Dech beroucí kariéra

,,Děkuji jménem celého italského sportu,“ řekl Malagò. ,,Nemohu vám dát klíče od města, ale předkládám návrh s ohledem na olympiádu za pár měsíců. Jste jedním z nejoblíbenějších sportovců ve všech sportech, přijďte jeden nebo dva večery do Casa Italia. Budete ambasadorem a všichni sportovci se zblázní už jen z toho, že vás uvidí. Pro mě to bude mimořádný zážitek, vyberete si závody, které chcete vidět, a sportovci budou chtít následovat váš příklad. Říkám to upřímně, pokud se nacházíme všeobecně uznáváni jako jedni z největších ve sportu, stalo se to také díky vám!“.

Minulost, přítomnost a budoucnost. Valentino Rossi opouští svůj odkaz a zatímco si pomalu buduje svůj druhý život jako jezdec na čtyřech kolech, doprovází tak mladé talenty směrem k MotoGP. Poctu vzdávala taky jeho Akademie VR46 s Andrea Migno, Celestino Vietti, Franco Morbidelli, Marco Bezzecchi, Pecco Bagnaia a Luca Marini.

Tavullia Vale
Akce Tavullia Vale – místo kde Valentino Rossi dostal klíče od stejnojmenného města

Valentino Rossi se dívá dál, ale nezapomíná, odkud pochází. ,,Jsem opravdu šťastný. Děkuji!“ řekl. „Jenom mě zajímalo, jaká je výhoda mít klíč! Nyní mohu otevírat a zavírat dveře, takže pokud chcete vstoupit, musíte se mě zeptat! Děkuji svým fanouškům, kteří mě podporovali po celou dobu mé kariéry po celém světě. Stalo se příjemné dorazit i na velmi vzdálené tratě ve světě a mít veškerou tuto podporu. Nemluvě o Misanu a Mugellu. Díky všem, brzy na viděnou!“

Valentino Rossi dostal klíče vyrobené z titanu

Francesca Paolucci, starostka Tavullie, prohlásila: „Díky všem, první věc, která mě napadla, než jsem šla nahoru, byla věta od Valea: (,,Představ si, kdybych to nezkusil.“) Jsem nadšená a taky dojatá, co chvíli se potkáváme, ale před všemi těmi lidmi je to jiné. Zajímalo by mě, jestli si někdy uvědomujete, co jste vytvořil. Jsem opravdu velmi šťastná. Institucionálně nabízí klíče od města městská rada. Je to uznání, že město cítí, že mu něco dluží. Důvod je patrný z desítek tisíc lidí, kteří jsou zde, Tavullia je známá po celém světě. Všude na světě, kam jdete, najdete někoho s číslem 46. Udělal jste nám známost po celém světě. Objednali jsme klíč od přední společnosti v tomto sektoru. Vyrobil se z titanu, materiálu, který dobře znáte.“

,,Klíč má jistě symbolickou hodnotu, má moc otevírat a zavírat dveře na opevněných hradbách města. Cítíme, že vám je můžeme dát, protože jste vždy přinášeli pozitivitu, optimismus a velké hodnoty, zejména ve sportu. Jste legenda a pro nás je to velká hrdost, Tavullia je hrdá na to, že má občana, jako jste vy, že ho máme po našem boku v obyčejných i mimořádných věcech. Nikdy vám nemůžeme ukázat dost hrdosti, ale snažíme se mít ji po svém boku ve věcech obyčejných i neobyčejných.“

Zdroj: motorsport, Vapol