Středové obrazovky v automobilech škodí. Dacia má řešení v několika svých vozech

Příliš velký spoleh na středové obrazovky v automobilech se stalo bezpečnostním problémem. Dacia nebízí několik svých vozů bez displejů

Příliš velký spoleh na středové obrazovky v automobilech se stalo bezpečnostním problémem. Máme tendenci odtrhnout oči od silnice, abychom se dostali k často používané funkci pomocí podnabídek. Je to skutečný problém, na který nedávno upozornila organizace Euro NCAP. Od roku 2026 začne evropská nezávislá bezpečnostní organizace penalizovat výrobce automobilů snížením hodnocení bezpečnosti vozu, který nemá fyzické ovládací prvky pro určité funkce.

Existují novější vozy bez středové obrazovky?

Člověk si po takovém rozhodnutí řekne – existují ještě auta bez středové obrazovky? Tím máme na mysli automobil bez displeje. Existuje několik vozů s nedotykovými obrazovkami obklopenými tlačítky, ale my se chceme zaměřit na interiéry vozů, které se zcela obejdou bez středové obrazovky. Odpověď by měla znít ano. Například Dacia vám bez středového displeje prodá hatchback Sandero, sedan Logan, kombi Jogger nebo SUV Duster, pokud se ovšem budete držet nejlevnější verze.

Zatímco Sandero, Logan a Jogger jsou na trhu již několik let, nejnovější Duster je zcela nový vůz, který se právě začíná prodávat
Středovou obrazovku nenajdete ani v Dacii Duster

Zatímco Sandero, Logan a Jogger jsou na trhu již několik let, nejnovější Duster je zcela nový vůz, který se právě začíná prodávat. Konfigurátory jsou spuštěné ve stále více evropských zemích a odhalují nádherně spartánský interiér základní verze.

Další vozy bez obrazovky

Levná divize Renaultu není jedinou společností, která to dělá, protože Fiat má konfiguraci bez obrazovky pro nejlevnější Pandu. Rozkošný městský vůz ve své třetí generaci od roku 2011 si nedávno nechal prodloužit životní cyklus až do roku 2026. Další značka Stellantis, Fiat, nedávno uvedla na trh model ë-C3 a i ten lze mít bez obrazovky.

Před několika měsíci skončila výroba modelu Volkswagen up! a i ten se v základní výbavě nabízí bez středového displeje. Majitelé k němu však mohli připojit chytrý telefon a udělat z něj odnímatelný infotainment.

Funkce Media Control v Dacii

Dacia nabízí stejnou funkci pro vozy objednané bez dotykového displeje. Jmenuje se Media Control a slouží jako „obrazovka, která se vyndá z kapsy“, protože smartphone už s sebou vozíte všichni. Funguje to takto:

K tomuto seznamu můžeme přidat japonskou Toyotu GR86 / Subaru BRZ a také exotické vozy, jako jsou Bugatti a Ferrari. Displej nemají ani některé užitkové vozy, jako například Peugeot Partner první generace a Citroën Berlingo. Ano, tyto dodávky se na některých trzích stále prodávají, přestože se objevily na trhu v roce 1999.

Fiat má konfiguraci bez obrazovky pro nejlevnější Pandu
Fiat Panda rovněž nemá středovou obrazovku

Když už jsme zmínili VW, nedostatek mikročipů z roku 2021 donutil společnost prodávat v Brazílii crossover Nivus a hatchback Fox bez středového displeje. U modelu Nivus to bylo obzvlášť zvláštní, protože měl sice plně digitální přístrojovou desku, ale bez dotykového displeje. V nedávné minulosti VW v Brazílii prodával nejlevnější verzi vozu bez displeje uprostřed palubní desky.

Nemít obrazovku ve voze je krok zpět(?)

Můžeme se shodnout, že interiér vozu bez displeje v roce 2024 vypadá zastarale. Nicméně nemít infotainment znamená, že dostanete něco lepšího – tlačítka a knoflíky. Ovládání ze staré školy je funkčnější bez ohledu na to, co říká marketingový tým automobilky o tom, jak jsou obrovské dotykové displeje skvělé. Úředníci zaměstnaní v automobilce nikdy oficiálně nepřiznají, že je levnější používat stejné obrazovky napříč produktovým portfoliem než vyvíjet samostatné spínací přístroje.

Fyzická tlačítka na vzestupu

Přestože dokonalý kompromis neexistuje, některé automobilky, jako například Hyundai, se snaží vyhovět oběma světům. Nedávno modernizovaný Tucson si zachovává dvojici obrazovek, ale má více tlačítek než dříve. Nejen to, ale jihokorejská značka vyjádřila svůj dlouhodobý závazek k fyzickému ovládání a tvrdí, že tvrdá tlačítka se při řízení používají snadněji.

BMW to vidí jinak, protože v crossoverech X1 a X2 a v minivanu řady 2 Active Tourer už ovladač iDrive zrušilo. Otočný ovladač se má z modelů řady 1 a řady 2 Gran Coupe odstranit později v tomto roce, kdy přijdou modely nové generace. Jako by to nestačilo, nedostanou jej ani elektromobily příští generace na platformě Neue Klasse.

Zdroje: motor1, Vapol