Nejpodivnější druhy veřejné dopravy na světě

Zatímco Filipíny postupně vyřazují své charakteristické jeepney, podíváme se na nejpodivnější způsoby, jak se mohou cestující dostat z bodu A do bodu B.

Visí hlavou dolů, klouzají do kanálů, kutálejí se z kopce nebo fungují jako mobilní noční kluby, ale nakonec nejunikátnější způsoby veřejné dopravy na světě dostanou dojíždějící tam, kam potřebují. Od saní přes tříkolky až po tobogány, mnoho z těchto vozidel se stalo národními ikonami. Ty milují místní obyvatelé a užívají si je turisté.

Vezměte si filipínský jeepney. Tyto nejpodivnější polychromatické autobusy vyrobené ze starých vojenských džípů Spojených států se po desetiletí stávaly základem systému veřejné dopravy v zemi. Podobně jako jízda tuk-tukem v Thajsku se stává výlet v jeepney typickým filipínským turistickým zážitkem. Nyní však země postupně vyřazuje své jeepney, čítající nejméně 150 000, a nahrazuje je modernějšími, efektivnějšími a ekologičtějšími autobusy a minivany.

Od Asie po Afriku, Evropu, USA a Jižní Ameriku, zde je 10 nejzajímavějších druhů veřejné dopravy na světě.

Jeepney na Filipínách

Mohou se pohybovat pomalu, chrlit kouř a ucpávat silnice, ale džípy zůstávají velmi oblíbené. Vozidla vyzdobená v poutavých barvách a motivech jsou tak všudypřítomná, že se vtiskla do národní psychiky. Od doby, kdy v 50. letech vyrazily do ulic, se ukázaly nejen jako užitečné, ale také hrdé na příklad filipínské vynalézavosti a kreativity. Byly přeměněny z armádních lodí, které tam po druhé světové válce zanechaly USA, které měly v této zemi jihovýchodní Asie několik základen. Aby džípy získaly místní identitu, byly ozdobeny jasnými nástěnnými malbami.

Barevný autobus s obrázky v rušném městě; Nejpodivnější druhy veřejné dopravy na světě
Policista na motorce jezdí mezi jeepney v centru Manily na Filipínách; 150 000 dopravců z dob 2. světové války v zemi je postupně vyřazováno ve prospěch ekologických autobusů a minivanů

Trishaws v Malacca

Na tak malá vozidla můžete vidět a slyšet trishawy Malacca z překvapivě velké vzdálenosti. Zatímco rikši poháněné pedály před desítkami let v Asii ubývaly, v tomto malajsijském městě se šíří díky sociálním sítím a jejich vyšisované verze se staly oblíbenými na Instagramu. Zdobené neonovými světly, poseté kreslenými vzory a čerpající hudbu ze sterea, jsou jako mobilní noční kluby.

Růžová motokára nese ženu a mladou dívku.
Dva lidé v trishaw navštíví turistickou atrakci v Malacca, Malajsie

Nejpodivnější závěsná jednokolejka ve Wu-chanu

Plaví se nad Wu-chanem a visí hlavou dolů. Další turistickou atrakcí tohoto čínského města je hypermoderní jednokolejka, jejíž poslední zkouška proběhla v květnu a brzy bude spuštěna. Vlak Optics Valley Photon, zavěšený pod železničním nosníkem, má dva vozy, které pojmou 200 cestujících a nabízejí jim 270 stupňový výhled na okolní scenérii. První fáze tohoto závěsného systému jednokolejky má obsluhovat 10,5 km dlouhou trať, zastaví na šesti stanicích a údajně má jezdit rychlostí až 69 km za hodinu.

Při pohledu na zavěšený vlak s květinami v popředí; Nejpodivnější druhy veřejné dopravy na světě
Tato fotografie pořízená 9. května 2023 ukazuje poslední zkušební jízdu visuté jednokolejné trati ve Wu-chanu, provincii Chu-pej ve střední Číně

E-sáně v Laponsku

V ledové divočině finského Laponska, jedné z nejsevernějších oblastí Evropy, se auta do mnoha míst nedostanou. A tak se do popředí dostávají sněžné skútry. V poslední době se tento malebný řádek stal obsluhován nejpodivnějšími ekologickými verzemi nazývanými e-sáně. Zatímco místní používají tato elektrická vozidla k dojíždění nebo pochůzkám, turisté je mohou použít k dosažení zamrzlých jezer, vznešených lesů a nejlepších míst pro rybaření na ledu.

Jezdci v černé sněhové výstroji a saních klouzají po sněhu; Nejpodivnější druhy veřejné dopravy na světě
Lidé na e-sáňkách (elektrických sněžných skútrech) jezdí po zamrzlém jezeře při západu slunce v Torassieppi ve finském Laponsku

Ručně tažené rikši v Kalkatě

Kalkata se jeví jedním z mála měst, kde ručně tažené rikši zůstávají jako veřejná doprava, spíše než jako novinka. V roce 1800 přivezli čínští přistěhovalci tyto dvoukolové vozíky do tohoto historického města v severovýchodní Indii. Štíhlí, zdatní rikši wallahs, jak se jim říká, používají pouze svou sílu k tažení těchto vratkých, zastaralých vozidel hemžícím se provozem této obří metropole.

Dva muži a jejich rikši, jeden sedí na překážce uvnitř a druhý sedí na okraji jeho motokáry; Nejpodivnější druhy veřejné dopravy na světě
V postranní ulici v Kalkatě v severovýchodní Indii se rikši, neboli wallahové, zastaví na přestávku

Nejpodivnější ,,tobogány“ na Madeiře

Sedět na proutěném křesle a sklouznout z kopce se může stát nezapomenutelným zážitkem z dovolené. Ale po desetiletí od poloviny 19. století se tyto ,,tobogány“ používaly jako veřejná doprava na portugalské Madeiře. V současnosti jsou to turisté, kteří sjíždějí ulicemi ve svahu města Funchal a za nimi běží dva hbití operátoři. A to proto, aby postrčili saně tím nejbezpečnějším směrem.

Muži oblečení v bílém stojí před hotelem s košíky připravenými na cestu.
Provozovatelé proutěných ,,tobogánů“ čekají na cestující ve Funchalu, hlavním městě Madeiry, souostroví v Portugalsku

Auto rapides v Dakaru

Postavily se ve Francii v 70. letech 20. století, než se přestěhovaly do Afriky, kde se staly oslavovanou formou dopravy. V Senegalu jsou známé jako car rapide, ale nejsou to ani auta, ani swift. Místo toho jsou to spíše nejpodivnější objemné autobusy, které se prohánějí po přeplněných ulicích národního hlavního města Dakar. Stejně jako filipínské džípy i peřeje automobilů existují ve velkém množství, jsou křiklavě zdobené, mají silnou sentimentální hodnotu a jsou postupně vyřazovány, aby se zlepšil silniční provoz.

Rychlý vůz z Dakaru v Senegalu je vystaven v Musée de l’Homme v Paříži ve Francii

Bushova letadla na Aljašce

Části tohoto obrovského amerického státu jsou tak izolované, že je buď nemožné, nebo příliš časově náročné se k nim dostat autem nebo sněžným skútrem. Naštěstí aljašská obloha nabízí jasnou cestu pro její letouny, klíčovou formu veřejné dopravy pro cestující. Většina z nich jsou malá, základní letadla, která mohou přistát na úzkých, drsných ranvejích; některé na vodě. Převážejí zásoby a obyvatele mezi vzdálenými komunitami a vozí turisty do divočiny.

Vinoucí se údolí ledu dole jako červené letadlo letí nad kontrastující krajinou.
Letadlo se vznáší nad ledovcem v národním parku Wrangell St. Elias na Aljašce; letadlo v buši je často jediným způsobem, jak se dostat do vzdálených míst ve státě USA

Obojživelné autobusy v Nizozemsku

Nikdo nepropadá panice, když nizozemský Amfibus sjede ze silnice a šplouchne do kanálu. Je to proto, že okamžitě pluje a jede po vodní cestě, než se vrátí do ulic. Již více než deset let obsluhuje nizozemská města toto obojživelné vozidlo, které se jeví zčásti autobusem, zčásti lodí. Amfibus, postavený společností Dutch Amphibious Transport, může cestovat rychlostí 96,5 km za hodinu na asfaltu a 6,5 ​​uzlu na vodě.

Lidé se dívají ven a fotí ze svého vodního autobusu a v dálce stojí loď.
Plovoucí Holanďan převáží cestující na vodě i na souši v Amsterdamu v Nizozemsku

Kuřecí autobusy v Guatemale převážející cestující

Stará americká školní vozidla našla v Guatemale nový život jako „slepičí autobusy“. Jeho název inspirovala běžná praxe cestujících převážejících na palubu kvokající ptáky. Tato pestrobarevná vozidla po desetiletí brázdila někdy drsné silnice této středoamerické země, kde se mačkání na palubě přeplněného kuřecího autobusu stalo turistickou aktivitou.

Lidé chodí autobusy a graffiti na zdi.
Místní se v Guatemale procházejí barevnými „kuřecími autobusy“, které jsou pojmenovány podle běžného zvyku vozit na palubu kuřata

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint