Volvo EM90 odhalil kompletní design exteriéru

V některých situacích je design vozu zobrazený několik týdnů před skutečným debutem. To je případ modelu EM90, prvního minivozu Volvo

Každý vůz, který se v Číně začne prodávat, musí dostat schvalovací razítko od ministerstva průmyslu a informačních technologií. V rámci homologačního procesu budoucího modelu jsou před uvedením na trh na internetových stránkách MIIT zveřejňované obrázky. V některých situacích je design vozu zobrazený několik týdnů před skutečným debutem. To je třeba případ modelu EM90, prvního minivanu Volvo. Před pár dny se objevil na dvou snímcích, na kterých můžeme vidět celý exteriér.

Volvo EM90

Jak se dalo předpokládat, je snadné si uvědomit, že elektrický minivan zřejmě vychází z modelu Zeekr 009. Všechny sloupky se totiž zdají být totožné. Totéž můžeme říci o umístění bočních zrcátek, klik dveří a kamer na blatnících. Model EM90 má však přepracovanou přední masku s odlišnými světlomety, aby se stylisticky přiblížil ostatním vozům Volvo. Vyhýbá se také lesklé mřížce chladiče dárcovského vozu ve prospěch panelu v barvě karoserie s malými výřezy, které pravděpodobně svítí.

EM90 vypadá méně nápadně než 009
Upravená záď by měla odpovídat celkové image švédské automobilky

Také záď je upravená tak, aby lépe odpovídala image Volva. I podle obrysu zadních dveří a umístění kamery pod registrační značkou poznáte, že jde o stejný minivan. EM90 vypadá méně nápadně než 009. Vzhledem k tomu, že se jedná o první vstup švédské značky do segmentu minivanů, je krabice na kolech výrazným odklonem od tradiční úrody SUV, sedanů a kombíků.

Specifikace minivanu

K těmto snímkům se váže několik prvních technických specifikací. Podle informací zveřejněných na stránkách MIIT je Volvo EM90 2024 dlouhé 5 206 mm, široké 2 024 mm a vysoké 1 859 mm. Model se nabízí s 19 a 20palcovými koly pro šestimístný elektrický rodinný tahač, jehož hmotnost se pohybuje na čísle 2 763 kilogramů.

Rozvor odpovídá rozvoru modelu Zeekr 009, který mezi přední a zadní nápravou měří 3 205 mm
Model Volvo EM90 je podobný modelu Zeekr 009

Rozvor odpovídá rozvoru modelu Zeekr 009, který mezi přední a zadní nápravou měří 3 205 mm. Prémiová značka Geely založená v roce 2021 prodává také svůj minivan s honosnějším uspořádáním 2+2, ale na to, zda Volvo také hodlá uvést na trh luxusnější derivát, si musíme ještě chvíli počkat. Mohlo by se tak stát kvůli tomu, že Buick GL8 a Lexus LM lze mít rovněž jen se dvěma zadními sedadly.

Pod kapotou EM90

Zatímco tito dva konkurenti mají spalovací motory, EM90 má podle informací na webu MIIT vzadu umístěný elektromotor o výkonu 200 kilowattů. To je v přepočtu 268 koní. Měli bychom však zmínit, že Zeekr 009 je vybavený také dvoumotorovým agregátem s pohonem všech kol a výkonem 536 koní. Tato silná varianta zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhé čtyři a půl sekundy.

O baterii se sice nezmiňujeme, ale Zeekr 009 má lithium-nikl-mangan-kobaltovou sadu od společnosti CATL. Baterie s kapacitou 140 kWh vystačí na trasu dlouhou 822 km podle místního testovacího cyklu CLTC (China Light-Duty Vehicle Test Cycle). K dispozici je také menší 116kWh akumulátor s dojezdovou kapacitou až 702 km (přibližně jako cesta z Prahy přes Vídeň do chorvatského Zagrebu).

Uvedení na trh

Nový model Volvo EM90 se oficiálně představí 12. listopadu. V onen den začnou také předobjednávky v Číně, kde se novému minivanu přezdívá jako „skandinávský obývací pokoj na cestách“. V Číně se má také vyrábět.

Zdroje: motor1, Vapol