Roadtrip v Bavorských Alpách

Orlí hnízdo

Týdenní projížďka horami jižního Německa přináší řadu architektonických zázraků. Jak tedy naplánovat roadtrip v Bavorských Alpách?

I když nejsou Bavorské Alpy tak vysoké nebo vizuálně dramatické jako některé jiné části evropského pohoří, mají spoustu kouzla. Na vysokých pastvinách se ozývají kravské zvony, dřevěné chatrče podávají studené pivo a tyrkysová jezera se třpytí v krajině pod nimi. Nechybí samozřejmě ani slavný zámek. Zámek Neuschwanstein každoročně přivítá obrovské množství návštěvníků a stojí před mnoha průvodci. Zejména však právě prošel největším restaurátorským projektem ve své 150 leté historii. Cesta ze západu na východ začíná u mezníku. A poté následuje u dalších působivých staveb, pozoruhodných budov v celém regionu.

1. Okouzlující zámek Neuschwanstein

Roadtrip začněte na jednom z nejznámějších míst v Německu, okouzlující zámek prý inspiroval i Disneyho (Popelka a Šípková Růženka). Dosud nejrozsáhlejší přeměna, včetně pečlivé práce na obrazech, nábytku a tunovém lustru, začala v roce 2017 a má se dokončit letos v létě. Zarezervujte si prohlídku s průvodcem, abyste viděli výsledky sami. A poté se projděte k nedalekému mostu Marienbrücke, kde se můžete podívat zpět na zázrak s věží.

Roadtrip v Bavorských Alpách
Říká se, že zámek Neuschwanstein inspiroval ty, kteří se objevili v Disneyho Popelce a Šípkové Růžence

2. Divadlo pašijové hry 

Pro malebnou horskou trasu jeďte přes Plansee v Rakousku do Oberammergau. Vesnici zdobí nástěnné malby známé jako Lüftlmalerei, včetně vyobrazení Jeníčka a Mařenky a Červené Karkulky. Ale je tu další, jiný příběh, který chce toto místo vyprávět. Místní obyvatelé už téměř čtyři staletí hrají pašijové hry. Ty vyprávějí příběh o Ukřižování, které se jednou za deset let koná – což byl závazek, který kdysi dal zahnat mor. Příští představení se naplánovalo na rok 2030, ale můžete se zúčastnit každodenní prohlídky speciálně postaveného divadla.

3. Lanovka na Zugspitze 

Jeďte na jih k jezeru Eibsee posetému ostrovy k lanovce Zugspitze. Tato stavba, která začala v roce 2015 a trvala dva roky, byla skutečným inženýrským počinem. Prosklené kabiny přepraví až 120 lidí a během několika minut hladce kloužou na 2 962 m vysoký vrchol nejvyšší německé hory. Kupte si zpáteční letenku, která vám poskytne dostatek času na prozkoumání panoramatu. Za jasného dne tak můžete vidět vrcholky až do Rakouska, Itálie a Švýcarska.

4. Tegernseer Hütte 

Dále se vydejte na východ a připravte se na túru k Tegernseer Hütte, horské chatě posazené mezi vrcholy Roßstein a Buchstein. Poprvé postavené v roce 1903, a poté přestavěné v roce 1965 po úderu blesku. Nejrychlejší cesta trvá dvě hodiny – z parkoviště kousek na západ od Bayerwaldu a na konci se klikatí lesy, loukami a drsnějším terénem. Případně je tu šetrnější tříhodinová varianta. Vyrazte brzy, abyste se dostali na oběd na terasu, nebo si rezervujte s dostatečným předstihem nocleh a čas bez davů.

5. Ozubnicová dráha Wendelstein 

Pokračujte v roadtripu podél břehu jezera Tegernsee a přes Bayrischzell až do vesnice Brannenburg. Odtud naskočte do jednoho ze žlutých kočárů, které vozí návštěvníky nahoru a dolů z hory Wendelstein. Tato vysokohorská ozubnicová dráha byla postavena v letech 1910 až 1912 a byla první svého druhu v Německu. Od modernizace vás převeze přes mosty, tunely, pod galeriemi a kolem skalních stěn za přibližně 25 minut.

6. Orlí hnízdo postavené na skalnatém výběžku

Pokračujte po silnici přes Reit im Winkl do Berchtesgadener Land, kde se na skalnatém výběžku postavil Kehlsteinhaus (přezdívaný Orlí hnízdo) jako útočiště pro nacistické vedení ve 30. letech 20. století. Nechte své auto v Obersalzbergu a jeďte určeným autobusem po nejvyšší německé silnici; mosazný výtah uvnitř svahu vás pak vyveze na místo, které je nyní udržováno jako restaurace. Konají se prohlídky oblasti s průvodcem, kde se dozvíte o její pohnuté minulosti, a poté výlet zakončíte prohlídkou širšího národního parku Berchtesgaden.