Jídlo v severovýchodním Thajsku

Jídlo z Isaanu, severovýchodního regionu, může být mezinárodně méně známé než centrální thajská kuchyně, ale jeho silná chuť koření a fermentace zůstanou na jazyku – a zejména v paměti.

Když si Thajci vybaví Isaan, severovýchod země, obvykle se jim jako první vybaví jídlo. Isaanská kuchyně se vyznačuje jednoduchými místními ingrediencemi a působivými chutěmi – klasický profil je pikantní, kořeněný a pikantní. Klíčovou složkou při vaření je zde pla ra, sladkovodní ryby marinované se solí, pražená rýže nebo rýžové otruby. Pevně ​​uskladněno do sklenice a ponecháno kvasit mimo sluneční světlo po dobu nejméně šesti měsíců, má hnědou barvu s intenzivně štiplavým aroma.

1. Som Tam Pla Ra – nejoblíbenější regionální jído

Nejoblíbenější jídlo v regionu — papájový salát neboli Som Tam. Vychutnávat si jej lze po celém Thajsku, ale pravá verze v isaánském stylu se vyrábí z Pla Ra a místních oliv (makok). Provincie Loei, známá svou extra působivou Pla Ra, je domovem nejlepších Som Tam v isaánském stylu. 

Kde to najít: Šéfkuchaři v Som Tam Muang Loei fermentují ryby pro svou Pla Ra podle rodinného receptu a díky tomu je Som Tam extra výjimečný. Přestože se nachází v Khoratu (běžný název provincie Nakhon Ratchasima), název restaurace znamená její původ Loei.

2. Gai Yang

Tento pokrm z marinovaného, ​​grilovaného kuřete, podávaný se Som Tam a dušenou lepkavou rýží, je dokonalým isaanským jídlem pro dobrou náladu. Původně laoské jídlo je nyní oblíbené v Thajsku a každá domácnost má svůj vlastní recept, ale všechny se pomalu grilují na mírném ohni na dřevěném uhlí. Klíčovou složkou, jedinečnou pro Isaan, je citronová tráva a některé recepty také přidávají listy pandanu pro nádech květinové sladkosti. Podává se s Jaew, pikantní a kyselou omáčkou.

Kde ho najdete: Nejlepší grilované kuře se obvykle nachází ve stáncích u silnice, ale restaurace Seri Grilled Chicken Khao Suan Kwang v Khon Kaen nabízí mimořádně chutné Gai Yang a Jaew.

3. Kachna Laab

Nejlepší Laab, salát z jemně nasekaného masa s bylinkami a dalšími aromatickými látkami, ústí do jemné rovnováhy mezi pikantním, slaným a kyselým. Může být vyroben z čehokoli, od kuřecího přes vepřové až po ryby, ale kachna je v Isaanu považována za pochoutku. Klasický recept kombinuje mletou kachnu se šalotkou, pilovitým koriandrem a mátou. K dochucení slouží rybí omáčka, limetková šťáva, chilli prášek a mletá rýže. Je perfektní s lepkavou rýží, čerstvým zelím, okurkou a fazolemi. 

Kde to najít: Nejlepší Laab lze ochutnat v provincii Udon Thani. Ban Nuea Laab-Koi dělá skvělou verzi.

4. Plačící tygr – typické a legendární thajské jídlo

Podle legendy je toto jídlo – také známé jako plačící tygří steak nebo tygří slzy – pojmenováno podle tygra, který plakal, protože nemohl dosáhnout na nejchutnější část krávy, protože mu překážel hrudní koš. Recept tradičně zahrnuje smíchání hrudí se sójovou omáčkou, kořenem koriandru, bílým pepřem a ústřicovou omáčkou před grilováním na dřevěném uhlí. Podává se s pikantní omáčkou z mleté rýže, chilli, rybí omáčky a limetkové šťávy.

Kde to najít: Mae Suk Isaan Restaurant Lap Koi je známý tím, že podává nejlepší steak plačícího tygra v této oblasti.

Jídlo v severovýchodním Thajsku

5. Gaeng Om Gai

„Gai“ v názvu tohoto pokrmu odkazuje na kuře. Zatímco Gaeng Om je kari isaanského stylu bez kokosového mléka a netypicky jednoduché kari pasty. Ta se skládá pouze ze tří ingrediencí: chilli, citronové trávy a šalotky. Ozdobí se jen citronovou bazalkou, koprem a troškou omáčky Pla Ra a máte dokonalý závěr umami . tzv. páté chuti. Je to méně známé isaánské jídlo, ale plné regionální zeleniny, jako je pak vodní rostlina kayang, která má tóny citronu a kmínu; pak krad se svou hořkosladkou chutí a mírným brněním; a pak tew, jejichž mladé listy jsou hladké a kyselé.

Kde to najít: Jae Daeng Gaeng Om se nachází v zahradě majitele, kde vyrábí různé styly Gang Om a nosí na stůl svou domácí zeleninu.

6. Soop Naw Mai – jídlo smíchané dohromady

Bambusové výhonky se v této oblasti velmi snadno shánějí a po napaření, nakrájení a ochlazení mají dlouhou trvanlivost. A proto je tento bambusový salát místním oblíbeným. „Soop“ v severovýchodním dialektu znamená „míchat dohromady“. Toto jídlo se obvykle podává spolu se Som Tam, Gai Yang a lepkavou rýží. 

Kde ho najdete: Přestože je Soop Naw Mai pojmem, na jídelníčky restaurací se často nedostane. Ale většina isaánských podniků vám ho na požádání sestaví. Han Laab Ai Tong v Khon Kaen je jedním z nejlepších v regionu pro zdokonalování všeho na svém menu.

7. Jaew

Thajci se nemohou nabažit chilli pochutin a omáčka Jaew je pro obyvatele severovýchodu tou nejlepší volbou. Vyrábí se pečením dlouhých thajských lilků s česnekem a šalotkou; měkká dužina se pak rozdrtí se špetkou soli – a tajnou přísadou je samozřejmě Pla Ra. Podává se jako dip s vepřovým, vařeným vejcem a vařenou zeleninou.

Kde ho najít: Jaew se často kupuje ve sklenicích a v obchodech po celém regionu je z čeho vybírat. Ue Kia Hiang je malý obchod prodávající suvenýry – ale taky sklenice kvalitního Jaew – v Khon Kaen.