Nejlepší dorty v Budapešti a kde je najít

Je možné, že neexistuje lepší místo než Budapešť, kde můžete strávit odpoledne v kavárně s dortem – nebo třemi.

Budapešťská dortová scéna, kde se mísí různé kulturní vlivy, historie a tradice, nabízí delikátní škálu pečiva, dortů a sladkých pochoutek.

Gyorgy Ujlaki, průvodce po Taste Hungary říká, že maďarský dort je „ovlivněn, prodchnutý místními tradicemi“, ale také prosycen jinými evropskými zvyky.

Turečtí Osmani vládnoucí Maďarsku v 16. a 17. století přinesli do města východní chuť. Později osadníci z Německa , Francie , Belgie, Rakouska a Rumunska přinesli své vlastní kultury vaření.

„První cukrárnu v Maďarsku otevřeli ve 20. letech 18. století, 35 let po osvobození od Turků,“ říká Ujlaki.

V 19. století byla kultura dortů ústřední součástí budapešťského života – a maďarská kuchyně byla poseta pečivem, od každodenního až po mimořádné.

Zde jsou nejlepší budapešťské koláče – a kde si je můžete dát, když tady cestujete?

Maďarský štrůdl

štrůdl

Štrúdl je často spojován s Rakouskem, ale samozřejmě Rakousko a Maďarsko byly kdysi sjednoceny pod rozlehlým Rakousko-Uherskem.

V Retesbolt Anno 1926, útulné budapešťské kavárně, je specialitou štrúdl. Retes, maďarsky štrúdl, pochází z maďarského slova „réteges“ – což znamená vrstvený.

Podávají se tři druhy štrúdlu – meruňkový, makový a tvarohový druh štrúdlu.

„Je to tradiční, originální – jako by babička dělala pro svá vnoučata – posledních 200 let, stejný recept, stejná chuť, stejná kvalita,“ ujišťuje Ujlaki.

V Maďarsku se většina dezertů a sladkých dobrot jí za studena. A na amerikanizovaný teplý štrúdl se šlehačkou nebo pudinkem můžete zapomenout, tento štrúdl mluví sám za sebe, bez doprovodu.

Meruňková verze má sladkou lehkou chuť, doplněnou jemným těstem.

Makový závin má uspokojivou texturu a vypovídá o dědictví závinu – mák je v Maďarsku oblíbenou surovinou.

Snad nejpřitažlivější je Quark – obsahuje krémový punč a má uspokojivě pikantní chuť.

„Štrúdl nikdy nebyl vysokou kuchyní, je spíše oblíbený pro obyčejné lidi,“ vysvětluje Ujlaki. „Bylo to cenově dostupné, ale stále originální a tradiční.“

Kde si můžete dort dát: Retesbolt Anno 1926, Lehel u. 38, Budapešť 1135

Rigó Jancsi

dort igó Jancsi

Co se stane, když spojíte jemný čokoládový piškot, sladký meruňkový džem, sametovou čokoládovou pěnu a špetku romantiky?

Získáte recept na dort Rigó Jancsi, delikátní dort pojmenovaný po romském houslistovi Rigó Jancsi, který neslavně utekl s tehdy provdanou belgickou princeznou de Caraman-Chimay.

Nejlepší je jíst ve vhodně okouzlujícím prostředí, zatímco sníte o svých vlastních dobrodružstvích.

Vyzkoušejte dort v Hauer Cukrászda, velké budapešťské kavárně, kam se Maďaři hrnou pro pečivo už více než století. Kromě tradičních pochoutek experimentují zkušení kuchaři Hauer s kreativními cukrovinkami a dalšími lahůdkami.

Interiér je velkolepý a rozlehlý.

Kde si dort můžete dát: Hauer Cukrászda, rákóczi út 47-49, Budapešť 1088

Krémes

Prohlídka dortu v Budapešti (4)

Tento nebeský dezert je zdánlivě jednoduchý: představte si dokonale vločkovou krustu z vanilkového pudinku.

„Trochu jako Napoleonův dort, vrstvený dort,“ tak to popisuje Ujlaki. „Ale místo toho, abychom měli mnoho vrstev a mnoho náplní, je to jen jedna vrstva a jedna náplň, další vrstva a pečivo.

„Různé kavárny v Budapešti mají na Krémese trochu odlišné pohledy.

Podobné dezerty najdete také po celé Evropě.

Nejlépe s kávou v jedné z tradičních kaváren v Budapešti – možná Hauer nebo Auguszt, jedné z nejstarších cukráren ve městě.

Kde si dort v Budapešti dát: Hauer Cukrászda, rákóczi út 47-49, Budapešť 1088

Flodni

Ochutnejte Maďarsko Židovská kuchyně a kultura Wak - flódni

Budapešť má silnou židovskou komunitu a mnoho klasických židovských lahůdek se stalo samozřejmostí na širší budapešťské kulinářské scéně.

Flódni je tradiční maďarský židovský dort, který musí mlsní návštěvníci Budapešti zkusit.

V Café Noe Rachel Raj – z nějakého důvodu jedna z nejznámějších budapešťských dortových kuchařek – šlehá dokonale zpracovanou verzi Flódni, pětivrstvého těsta sestávajícího z bohaté náplně: mák, jablko, ořech a švestková povidla.

Raj je dokonce držitelem Guinessovy knihy rekordů za největší dort Flodni, jaký byl kdy vyroben, na budapešťském festivalu Sziget v roce 2012 se naservírovalo 1600 kusů.

Uljaki vysvětluje, že každá vrstva Floódni má symbolický význam.

„Mák znamená prosperitu, jablko znamená celistvost a vlašské ořechy jsou spíše zdraví. A navíc tam jsou povidla – neptejte se mě, co představují, prostě to chutná!

„Flódni se často jí během židovského svátku Purim. Cafe Noe je útulné a intimní, ideální místo pro únik z budapešťského zimního počasí za báječným zážitkem.

Kde si dort v Budapešti dát : Cafe Noe, Wesselenyi u . 13, Budapešť 1077

Kürtös kalács

ochutnávka kürtőskalács

Ulice Budapešti jsou plné stánků s jídlem, které ohřívají rolky pečiva na dřevěném ohni. Víření těsta postupně zezlátne, než se posype cukrem a skořicí

Lákavá podívaná pro fanatiky dortů – kteří nebudou zklamáni, když si něco zakousnou. Kürtős Kalács je zvenčí nádherně křupavý a uvnitř jemně nadýchaný.

Původně festivalový dort, který se připravoval na svatbách a jiných speciálních akcích, tato pochoutka, anglicky Chimney Cake, se nachází na rozích ulic po celé střední Evropě (v České republice je známý jako Trdelník).

Jíst teplý Kürtös kalács v chladném dni je zvláštní požitek.

Zkuste to na Karavan Street Market v židovské čtvrti. Trh sousedí s barem v ruinách Szimpla Kirt, který musíte navštívit, a Kürtös kalács je perfektním občerstvením před nebo po baru.

Kde si zákusek dát: Karavan, Kazinczy u. 18, Budapešť 1075

Esterházy

dort Esterházy

Dort Esterházy, pojmenovaný po slavné šlechtické rodině, je předvídatelně luxusní, ale také velmi chutný.

Toto vrstvené potěšení, vytvořené v Budapešti na konci 19. století, se skládá z máslového krému s vlašskými ořechy a čokolády, zdobené fondánovou polevou.

„Plněný šlehačkou a fondánem, může mít různé chutě i barvy, můžete si ho dát citronový, čokoládový…“ říká Uljaki.

Toto je další dort, který můžete ochutnat v jedné ze slavných budapešťských kaváren. Za pozornost stojí Central Cafe, kde si milovníci dortů dokážou představit pokec s literárními velikány města na počátku 20. století. Nebo je tu nádherně opulentní New York Cafe, která zachycuje kouzlo poloviny století.

Esterházy je k dispozici také v Grand Cafe Gerbaud s úžasnými lustry a mramorovým a dřevěným interiérem na budapešťském náměstí Vörösmarty.

Během sovětského období byly Gerbaud a další budapešťské kavárny znárodněny, přejmenovány a kvalita utrpěla. Od té doby mnoho z nich bylo revitalizováno a přeměněno zpět do jejich vznešenosti fin de siècle.

Kde si dort v Budapešti dát : Cafe Gerbeaud, Vörösmarty tér 7-8, Budapešť 1051

Doboš

Prohlídka dortu v Budapešti

Dobos torte je další klasický maďarský vrstvený dort – pláty čokoládového máslového krému a nadýchaný piškot jsou přelité karamelovou polevou.

Tento dort byl duchovním dítětem maďarského šéfkuchaře Józsefa C. Dobose – a podle toho dostal i jeho jméno. Dobos chtěl vytvořit pečivo s delší trvanlivostí – proto karamelová poleva, která pomáhá zastavit předčasné vysychání dortu.

Po premiéře na Národní všeobecné výstavě v Budapešti v roce 1885 dort vzlétl a zůstává šik po celé Evropě.

Je to ideální rovnováha mezi jemným a dekadentním. Jen zkuste odolat dalšímu kousku.

Kde si dort v Budapešti dát: Gerbeaud, Vorosmarty ter 7-8, Budapešt 1051

A na závěr… víno Tokaji aszú

Tokadské víno aszú

Tokajské víno aszú je perfektní příloha k dortu. S laskavým svolením – Taste HungaryDort a káva jsou přirození spolubydlící, ale pro opravdový zážitek z budapešťského dortu by zakousnutí rozpadajícího se pečiva nebo jemného koláče mělo doprovázet Tokaji aszú – sladké víno vyrobené z hnijících hroznů (mnohem hezčí, než to zní).

Alkohol pojmenovaný podle vinařské oblasti Tokaj, která se rozkládá na území Maďarska a Slovenska.

Sladká jako med a lehká jako pírko, sklenka tokajského vína je perfektním doplňkem každé budapešťské dortové odysey.

Zdroj: CNN travel, Top-vozíky