Patentový spor mezi Ocean Sun a Inseanergy

Společnosti Ocean Sun a Inseanergy, které se specializují na plovoucí solární systémy, vedou patentový spor o plovoucí solární konstrukci

Společnosti Ocean Sun a Inseanergy, které se specializují na plovoucí solární systémy, vedou od srpna 2022 patentový spor o plovoucí solární konstrukci společnosti Ocean Sun. Společnosti nyní oznámily urovnání sporu s „pozitivním výsledkem“ pro obě strany.

Spor ohledně plovoucí solární konstrukce

Norské společnosti Ocean Sun a Inseanergy urovnaly patentový spor týkající se plovoucí solární konstrukce společnosti Ocean Sun.

V srpnu 2022 zahájila společnost Ocean Sun v Norsku soudní řízení proti společnosti Inseanergy, protože tvrdila, že její plovoucí solární řešení porušuje její patentová práva. Společnost Inseanergy tvrzení o porušení práv zpochybnila a podala protinávrh na zrušení patentu společnosti Ocean Sun. Kromě toho společnost Inseanergy podala u Evropského patentového úřadu námitku proti platnosti evropského patentu společnosti Ocean Sun.

Dohoda o urovnání sporu

Soudní řízení se plánovalo k projednání u okresního soudu v Oslu od 13. do 16. března. Podle prohlášení společnosti Ocean Sun však „strany nyní dosáhly dohody o urovnání, na jejímž základě uzavřely licenční smlouvu za obchodních podmínek“.

Dohoda se údajně týká sporného patentu i dalších souvisejících patentů a patentových přihlášek. Firma Ocean Sun uvedla, že dohoda se vztahuje na všechny jurisdikce, kde jsou patenty v platnosti nebo kde měla být podaná přihláška.

„Společnost Inseanergy tak uznává patentová práva společnosti Ocean Sun a zároveň dohoda zajišťuje společnosti Inseanergy plnou svobodu podnikání,“ uvádí se v prohlášení.

Společnost Inseanergy údajně také souhlasila s tím, že v rámci dohody stáhne oznámení o námitkách u Evropského patentového úřadu.

„Společnosti Ocean Sun a Inseanergy jsou potěšené, že se jim podařilo tuto záležitost vyřešit s pozitivním výsledkem pro obě strany. Dále se těší na další úsilí o podporu plovoucí solární energie,“ uvedly společnosti.

Projekty společností

Technologie společnosti Ocean Sun se používá v různých plovoucích solárních projektech. A to včetně největšího albánského plovoucího solárního zařízení, které nedávno modernizovali z 500 kW na 2 MW.

Portfolio společnosti Inseanergy zahrnuje dva projekty v oblasti akvakultury s celkovým výkonem 450 kW. Do projektů zasáhl systém, který společnost tehdy nazvala SUB Solar.

Zdroje: pv-magazine, TowPoint