Nejlépe hodnocená lyžařská střediska v Evropě

Zimní střediska evropských Alp a Dolomit jsou legendární nejen pro své skvělé lyžování, ale také pro pohlednici alpské vesnice a letoviska posetá celebritami na jejich základnách.

Spektakulární se zdá být nedostatečným popisem scenérie. Lanovkové systémy na mnoha z nich umožňují přístup mezi několika horami. Jedna sjezdovka může trvat několik hodin, začíná vysoko v horách a klesá přímo do srdce vesnice pod ní.

Courchevel, Francie

Lyžařské středisko Courchevel

Courchevel je největší a nejznámější z několika vzájemně propojených lyžařských středisek známých jako Les Trois Vallées (Tři údolí), které tvoří největší lyžařskou oblast v Evropě. Kromě 150 kilometrů alpských sjezdovek, na které se můžete dostat z 60 vlastních vleků Courchevel, spojuje přístup k celkem 600 kilometrům propojených sjezdovek a čtyřem ledovcům. Celá oblast se rozkládá na 10 vrcholech s nadmořskou výškou nad 2 500 metrů.

Přidejte k těmto superlativním statistikám fakt, že střediska ročně napadnou čtyři metry sněhu a mají nejmodernější úpravu, aby udržely své sjezdovky v nejlepší kondici. Na konci března 2022 se v Courchevelu koná Světový pohár v alpském lyžování ve slalomu, sjezdu, Super G a paralelních závodech pro muže i ženy.

I když je Courchevel mezi odborníky oblíbený pro své skvělé terény mimo sjezdovky, lyžování na stromech, kuloáry, strmé svahy plné magnátů, každá z pěti samostatných vesnic Courchevelu má dobrý terén pro začátečníky a mírně pokročilé; asi jedna čtvrtina sjezdovek v Courchevel je pro začátečníky a jedna třetina pro středně pokročilé.

Zermatt, Švýcarsko

Lyžařské středisko Zermatt

S největším výškovým převýšením ve Švýcarsku a lyžařským terénem v nadmořské výšce až 3 900 metrů má nejvyšší oblast zimních sportů v Alpách mnohem víc, než jen hezkou tvář. Ale díky ikonickému mezníku Matterhornu na pozadí se Zermatt a horské svahy za ním staví na vrchol seznamu přání většiny lyžařů. Nejen, že Matterhorn dává městu nejmalebnější prostředí ze všech v Evropě, ale jeho charakteristický profil je viditelný z velké části 350kilometrového systému stezek spojených s Zermattem.

Zermatt je známý svými dlouhými sjezdovkami, z nichž některé končí přímo ve vesnici – domů můžete doslova lyžovat. Matterhorn Glacier Ride, který byl otevřen pro sezónu 2019, je nejvýše položenou lanovkou 3S na světě a přepraví na ledovec 2000 lyžařů za hodinu. V nadmořské výšce 3 883 metrů umožňuje ledovec celoroční lyžování.

V prosinci 2020 začala fungovat 10místná gondola Kumme do oblasti Unterrothorn, první gondola ve Švýcarsku, která může jezdit bez personálu. Ve výstavbě v roce 2022 je celoroční lanovka pro 100 cestujících spojující Zermatt s hraniční stanicí Testa Grigia mezi Švýcarskem a Itálií.

Cortina d’Ampezzo, Itálie

Lyžařské středisko Cortina d’Ampezzo

Pět rozeklaných vrcholků Cinque Torri vysoko v italských Dolomitech poskytuje elegantnímu městu Cortina D’Ampezzo krásné prostředí. Také skvělé lyžařské terény. Poté, co se zde v roce 1956 konaly zimní olympijské hry, je následovali hodní lidé. Díky nimž se Cortina na mnoho let stala oblíbeným zimním střediskem proudařů. I když má nyní mnohem širší klientelu, stále má elegantní obchody a stylové zábavní podniky. Které byste od chytrého evropského lyžařského střediska očekávali.

Velkým tahákem je ale stále lyžování. Přes všechny strmosti olympijské úrovně a sněhová pole ve vysokých nadmořských výškách je asi polovina lyžařských terénů středně pokročilých. Je tu i spousta sněhu pro začátečníky. Kromě sjezdového lyžování nabízí Cortina kilometry malebných běžkařských tras, bobovou dráhu, která je v noci osvětlená, a olympijské kluziště pro bruslaře.

Cortina není v Dolomitech zdaleka sama, kde tucet středisek sdílí jediný Dolomiti Superski Pass, který umožňuje přístup k lanovkám a tratím všech z nich. Patří sem menší, intimnější střediska jako Val Gardena, jedno z několika lyžařských měst v přilehlých údolích mezi vrcholy známými jako Gruppo del Sella.

St. Anton am Arlberg, Rakousko

Lyžařské středisko St. Anton am Arlberg

Seriózní lyžaři míří do rakouského regionu Arlberg za náročným lyžováním. Najdou ho na více než desítce superexpertních sjezdovek v St. Anton. Nejdelší z nich je náročná 10kilometrová Valluga-St. Anton, s převýšením 1 347 metrů.

Ale i zde červeně značené sjezdovky vysoko převyšují obtížnost ostatních alpských středisek. St. Anton je zvláště známý svými zhruba 200 možnostmi mimo sjezdovky pro pokročilé lyžaře. Mnoho míst, kam vyrazit s průvodcem – a svými megamagnáty, zejména na Schindler Kar.

Nedávno přidané vleky spojují St. Anton se sjezdovkami na druhé straně průsmyku Flexen Pass a spojují jej s hlavními středisky v Arlbergu: Lech, St. Christoph, Zürs, Stuben a další, dohromady celkem 340 kilometrů sjezdovek. To vše je zahrnuto v regionálním skipasu Arlberg.

Zugspitze, Německo

Lyžařské středisko Zugspitze

Zugspitze se tyčí do výšky 2 962 metrů a je nejvyšší horou Německa. Její oblibu u lyžařů zvyšuje krásné bavorské město Garmisch-Partenkirchen na jejím úpatí. Z jeho vrcholu, na který se nyní dá dostat novou lanovkou, se rozprostírá 360stupňové panorama. To dosahuje až 250 kilometrů a zahrnuje horské vrcholy ve čtyřech zemích.

Z vrcholu vleků můžete lyžovat na ledovci ve výšce 2 700 metrů nad mořem. Tak vysoko, že je často nad mraky, které zakrývají nebe v údolí.

Lyžaři všech úrovní najdou spoustu možností na 40 kilometrech sjezdovek v lyžařském areálu Garmisch-Classic. Propojených ve třech horách: Hausberg, Kreuzeck a Alpspitze. Pro extrémní výzvy je tu známá sjezdovka Kandahar a další tratě. Ty byly použity na zimních olympijských hrách v roce 1936 a od té doby pro mezinárodní mistrovství v alpském lyžování. Letošní závody ve slalomu mužů, sjezdu žen a super G se pojedou v Garmisch-Partenkirchenu.

Zdroj: PlanetWare, Top-nosice