Ukončení výroby automobilů Mitsubishi v Číně

Čína je stále konkurenčnějším trhem, avšak některé světové značky zaznamenávají menší poptávku. Mitsubishi zde zřejmě ukončí svou výrobu

Čína je stále konkurenčnějším trhem a některé světové značky to zjistily na vlastní kůži, protože velká jména v oboru zaznamenávají slabší poptávku. Situace je obzvláště špatná pro Mitsubishi, a to natolik, že se zřejmě rozhodlo ukončit místní výrobu v nejlidnatější zemi světa. Nikkei Asia uvádí, že společnost chce stáhnout svou investici do místního společného podniku s Guangzhou Automobile Group.

GAC Mitsubishi Motors a výroba

GAC Mitsubishi Motors vznikl v roce 2012 jako společný podnik obou společností, ale prodeje dosáhly vrcholu ještě v roce 2018, kdy činily 140 000 kusů. V loňském roce dodávky zákazníkům klesly na 38 550 kusů, což je přibližně o 60 % méně než v roce 2021. V továrně v provincii Human proběhlo ukončení výroby v březnu 2023 a Mitsubishi zřejmě nemá v úmyslu provoz obnovit.

Prostředky se údajně přesměrují do operací v jihovýchodní Asii a v Oceánii
Mitsubishi plánuje ukončit výrobu v Číně

Továrna se však neuzavře, protože společnost GAC ji pravděpodobně využije k výrobě elektromobilů. Čínská automobilka má ve společném podniku 50procentní podíl, zatímco Mitsubishi Motors vlastní 30 procent. Zbývajících 20 procent patří obchodnímu domu Mitsubishi Corp. Podle Nikkei Asia bude GAC Mitsubishi nadále existovat jako podnikatelský subjekt, ale obě společnosti Mitsubishi své investice stahují.

Prostředky se údajně přesměrují do operací v jihovýchodní Asii a v Oceánii, protože tyto regiony představují zhruba třetinu ročního obratu firmy. Mitsubishi není jedinou japonskou značkou, která má v Číně klesající tendenci, protože automobilky ze Země vycházejícího slunce měly v roce 2022 tržní podíl 18,3 %, což je o 2,8 % méně než před rokem.

Budoucnost japonské automobilky

Automobilka Mitsubishi se v letošním roce na jiných trzích udržuje v aktivitě uváděním nových produktů. Řeč je především o novém modelu L200 / Triton. K dispozici je však také malý crossover Xforce pro jižní Asii, Latinskou Ameriku, Střední východ a Afriku. Společnost také v Evropě přebarvila Renault Clio na „nový“ Colt a doma v Japonsku představila model Delica Mini.

Zdroje: motor1, Vapol