Nejlepší kavárny ve Velké Británii

Podpořte svou lásku k výtvarnému umění a stejně kvalitnímu jídlu v tomto výběru britských galerií a nejlepších kaváren.

Sochař Andy Goldsworthy kdysi popsal umění jako „formu výživy“ – a stát před velkým dílem vám skutečně může poskytnout zřetelný typ naplnění. Ale pro chvíle, kdy výstava není úplně na místě, může dobrá galerijní kavárna poskytnout spolehlivější zdroj obživy – nebo vás nabít k dalšímu zkoumání. V nejlepším případě by galerijní kavárny měly být produktem lásky, péče a pozornosti k detailu jako plátno Canaletto. Interiéry by měly být inspirativní, obsluha bez poskvrny a menu by mělo vykreslit obrázek. Zde je sedm tak atraktivních, že by mohly patřit do rámečku.

1. Tatha Bar and Kitchen

V&A Dundee, Dundee

Původní Victoria and Albert Museum v Londýně je domovem první muzejní kavárny na světě. Ve druhém patře najdete Tatha Bar and Kitchen s výhledem na vody Tay. Tatha, pojmenovaná po gaelské přezdívce řeky, nabízí denně obměňované menu (od mnoha skotských dodavatelů) a krémové čaje jsou legendární. Je to ideální místo pro osvěžení před prohlídkou rozsáhlých galerií Scottish Design.

2. Kavárna Whitworth

Whitworth Art Gallery, Manchester

Frank Lloyd Wright by kavárnu Whitworth schválil. Tento odvážný nový prostor, umístěný v ocelové krabici s okny od podlahy ke stropu, zavěšený nad zelení Whitworth Parku vděčí legendárnímu americkému architektovi a jeho zálibě v konzolových designech. Kavárna, která je součástí dvou nových křídel přidaných při přestavbě galerie v roce 2015, je součástí univerzity v Manchesteru. Prohlédněte si Whitworthovu eklektickou sbírku mezinárodního umění, starověkého i moderního, a pak si vychutnejte zdravé menu kavárny, které připravil tým univerzitního pohostinství: saláty, sendviče a pečivo, plus takové klasické regionální dezerty, jako jsou dorty Eccles a koláč Manchester (malinová a pudinková náplň, přelitá kokosem).

Kovový strom od umělkyně Anya Gallaccio; Nejlepší kavárny ve Velké Británii
Kavárna v Manchester’s Whitworth Gallery je skvělým místem pro místní oblíbená jídla, jako je Ecclesův dort, obklopená parkem se stálou sbírkou uměleckých děl, jako je tato od Anyy Gallacciové

3. Restaurace Wallace

The Wallace Collection, Londýn

Sir Richard Wallace a markýzové z Hertfordu měli vynikající vkus. Mezi nimi shromáždili jednu z nejlepších sbírek umění a uměleckých předmětů v zemi, včetně nábytku, který kdysi patřil Marii-Antoinettě, a mistrovských děl Rubense a Rembrandta. Sbírka byla odkázána národu v roce 1897. Dnes se na nádvoří galerie pod prosklenou střechou snoubí formální kulinářský zážitek a neformální kavárna. Vzhledem k silným Bridgertonovým vibracím, které vyzařuje kombinace vznešenosti 19. století a růžových zdí lákajících Instagram, je odpolední čaj vhodnou volbou; prémiová varianta spojuje výběr sendvičů, koláčů a sypaných čajů se sklenkou růžového šampaňského Jean-Paul Deville.

4. Cafe Bar a kuchyně

De La Warr Pavilion, Bexhill-on-Sea, East Sussex

V roce 1932 se labouristický vrstevník Herbrand Sackville, 9. hrabě z De La Warr, stal dynamickým mladým starostou Bexhill-on-Sea. Přesvědčil své kolegy členy rady, že k přilákání rekreantů a investic do města je zapotřebí „palác lidu“. O tři roky později byl otevřen stejnojmenný pavilon hraběte s čistými liniemi a širokými křivkami módního „mezinárodního“ stylu. Po úspěšné rekonstrukci v roce 2005 galerie uspořádala výstavy Bridget Riley a Grayson Perry, zatímco kavárna dostala židle v modernistickém stylu navržené londýnským Barberem Osgerbym. Návštěvníci přicházejí pro výhled na moře a zůstávají na kreativní speciální tabuli, která je bohatá na veganské možnosti a produkty od místních dodavatelů ze Sussexu.

5. Kavárna Mathilde

Heaton Cooper Studio, Grasmere, Cumbria

Během malování v divočině jižního Norska se britský krajinář Alfred Heaton Cooper zamiloval do dcery místního farmáře, Mathilde Marie Valentinsen. Pár se usadil v Lake District v roce 1898 a jejich umělecky nadaný syn William zde založil studio téměř o 40 let později. Dnes se v tomto studiu nacházejí tři galerie věnované rodinné práci a také měnící se expozice současných místních umělců. Valentinsenovo dědictví je také oslavováno v její stejnojmenné kavárně prostřednictvím výběru sendvičů oslavujících chutě Scandi. Odpočiňte si na terase před neustále se měnícím horským pozadím a vychutnejte si párek v rohlíku s brusinkovým kečupem.

Hot dog s dresinkem v kavárně Mathilde's v Cumbrii.
Mathilde’s Cafe v Cumbrii oslavuje chutě Scandi výběrem sendvičů, včetně párku v rohlíku s brusinkovým kečupem

6. Časopis

Serpentine North Gallery, Londýn

Zatímco Serpentine South Gallery otevírá každé léto pavilon od jiného designéra, novější Severní galerie přispěla k architektuře trvalejším způsobem. The Magazine je součástí jednoho z posledních velkých projektů zesnulé velké Zahy Hadid; vlnící se tahová struktura připojená k památkově chráněné budově II. stupně, která pochází z 19. století. Nabídka kavárny je zkonstruována stejně promyšleně jako sklolaminátový baldachýn. Ke snídani je čas na klasiku předělanou z řemeslných ingrediencí — „fazole na toastu“, které jsou oblíbené na žitném a pumperniklovém kváskovém chlebě; při obědě naservíruje slovenský šéfkuchař Tomáš Kolkus malé talířky, jejichž ingredience zahrnují „nové sezónnosti“ vyplývající ze změny klimatu.

7. Zahradní kavárna

Newlyn Art Gallery, Newlyn, Cornwall

Cornish rybářská vesnice Newlyn přitahuje umělce po generace. V 80. letech 19. století se zde usadila kolonie figurativních malířů známá jako Newlyn School, zatímco v moderní umělecké škole Newlyn se celoročně konají praktické kurzy. Newlyn Art Gallery má také eklektický program současného umění. Je to obrovské panoramatické okno v zahradní kavárně galerie, umístěné v upraveném přepravním kontejneru, které slouží jako dokonalá připomínka inspirace původní kolonie: oslnivé světlo odrážející se od V Mount’s Bay shromáždily vody Atlantiku. V teplejších dnech si najděte lehátko a dejte si kávu připravenou z fazolí z Olfactory Roasters v nedalekém Penrynu.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint