Trailblazer: Roztomilý vůz, ale má konkurenci

Trailblazer 2025, který vstupuje do druhého roku od své modernizace v polovině cyklu, pokračuje prakticky beze změn z roku 2024. S výjimkou přidání schopnosti Flex Fuel u 1,2litrové pohonné jednotky.

Jinak zůstává atraktivním subkompaktním SUV, které soupeří s tvrdou konkurencí. Za pozornost stojí i Subaru Crosstrek, Kia Seltos, VW Taos a o něco dražší Ford Bronco Sport. Zatraceně, nejtvrdší konkurence může pocházet ze stejného dealerství Chevroletu. Chevrolet Trax sice nabízí pouze motor o objemu 1,2 litru a pohon předních kol. Nicméně jeho nabídka je přesvědčivější a konkurenceschopnější a lépe využívá nákladový prostor i prostor pro cestující. Může se také pochlubit poutavějším jízdním zážitkem a začíná na ceně téměř o 3 000 USD (70 000 Kč) nižší.

Ale zpět k Trailblazeru. Je praktický, stylový a nabízí slušnou hodnotu s dvojicí úsporných tříválcových motorů a dostupným pohonem všech kol (což Trax nenabízí). Jeho řízení není nijak zvlášť vzrušující, ale je pohodlný, má prostorná zadní sedadla a líbí se nám vzhled a použitelnost informačního a zábavního systému založeného na systému Google. Přesto si myslíme, že v tomto segmentu existují lepší koupě, včetně těch od Chevroletu.

Trailblazer

Co je nového pro Chevy Trailblazer 2025?

Velkou změnou pro rok 2025 je, že 1,2 litrová turbodieselová pohonná jednotka je nyní kompatibilní s palivem E85 (Flex Fuel). Došlo také k několika změnám v nabídce barev exteriéru, včetně přidání modré metalízy Marina Blue.

Poté, co byl pro modelový rok 2024 vylepšen novými většími displeji, které modernizují přístrojovou desku, se nyní interiér Trailblazera svým designem a stylem podobá ostatním crossoverům značky Chevy. Stále je v něm spousta černých plastových spínačů, ale za dané peníze nepůsobí lacině ani nijak zvlášť podbízivě. Plasty v interiéru jsou obléknuty do zajímavých textur a barevné ozdobné prvky pomáhají zabránit tomu, aby interiér působil nudně nebo bezútěšně. Výbava Activ má několik příjemných prvků, jako je žluté prošívání a standardně dodávaná vyhřívaná přední sedadla a volant. Verze RS dostala podobnou komfortní výbavu, které dodávají sportovní vzhled. Zejména kožený volant s plochou spodní částí a červené akcenty v interiéru. Dostupné sedadlo řidiče s elektrickým ovládáním v osmi směrech umožňuje velký rozsah pohybu a bylo by vhodné pro vyšší řidiče.

Digitální displeje jsou standardem pro celou modelovou řadu a zahrnují 11 palcový centrální dotykový displej infotainmentu a 8 palcový digitální přístrojový panel před řidičem. Pokud jste viděli, co je v současném Chevroletu Trax, bude vám to povědomé. Používá jednoduchou a přímočarou verzi informačního a zábavního systému GM založeného na systému Android. Systém s výraznou grafikou a snadno ovladatelnými nabídkami a ovládacími prvky. Líbí se nám, že ikony menu zůstávají zakotvené na levé straně obrazovky. Oceňujeme také standardní začlenění systémů Apple CarPlay a Android Auto. Součástí standardní výbavy je také digitální zpětné zrcátko.

Chevy Trailblazer 2025

Velikost vozu

Zvenku patří Trailblazer k větším subkompaktním SUV. I když to se ne vždy projeví na vnitřním prostoru, zejména v nákladovém prostoru. Posezení na zadních sedadlech Trailblazera je příjemné z čistě prostorového hlediska, neboť vzadu je 39,4 palce (100 cm) místa pro nohy. Nicméně z hlediska atmosféry je to krok zpět. Většina zajímavých prvků výbavy a stylu vpředu je na zadních sedadlech opuštěna. Měli byste si také dvakrát rozmyslet dostupnou panoramatickou střechu, protože výrazně snižuje prostor nad hlavou.

Objem zavazadlového prostoru za druhou řadou sedadel je oficiálně udáván 715 l a se sklopenými sedadly 1537 l. To je v maximální využitelnosti hned za Equinoxem 2024. Zjistili jsme, že se zvednutými sedadly není tak prostorný, jak by naznačoval tento oficiální údaj. Nakonec se propadl na konec segmentu, pokud jde o skutečné převážení věcí. Trax ve skutečnosti uveze více se zvednutými sedadly. Pozitivní je, že Trailblazer má charakteristické sklopné sedadlo spolujezdce. Poskytuje mu takovou všestrannost, jaké se jeho konkurenti (kromě mechanického příbuzného Buick Encore GX) nemohou rovnat.

Údaje o spotřebě paliva a výkonu vozu

Standardní pohonnou jednotkou modelu Trailblazer je přeplňovaný tříválcový motor o objemu 1,2 litru, který dosahuje výkonu 137 koní a točivého momentu 217N.m. Motor je vybaven turbodmychadlem. Je spojen s bezstupňovou převodovkou (CVT) a je k dispozici pouze s pohonem předních kol. Co se týče spotřeby paliva, dosahuje hodnoty 7,8 l/100km ve městě, 7,2 l/100km na dálnici a 7,8 l/100km v kombinaci. V letošním roce je 1,2 litrový motor kompatibilní s palivem E85. Při použití paliva E85 dosahuje spotřeby 10,6/10,2/10,6 l/100km a jeho dojezd na jednu nádrž benzinu klesne z 633 km podle odhadu EPA na 465 km. Takže i když je E85 levnější než běžný bezolovnatý benzin, snížená spotřeba paliva znamená, že v průběhu roku můžete utratit více.

Chevrolet

Modernizovaným motorem je další přeplňovaný tříválec o objemu 1,3 litru s výkonem 155 koní a točivým momentem 233 N.m. Tento motor je spojen s devítistupňovou automatickou převodovkou. S pohonem předních kol dosahuje spotřeby 8,1 l/100km ve městě, 7,1 l/100km na dálnici a 7,5 l/100km v kombinaci. Dostupný Trailblazer s pohonem všech kol má o něco nižší účinnost, která je hodnocena na9/8,1/8,7 l/100km.

Jízda s Chevy Trailblazer 2025

Jízdní vlastnosti modelu Trailblazer vás mohou nudit, ale v základu je to dobrý vůz. Utlumené tříválce bohužel z místa řidiče nezní nijak výrazně a z rozjezdu je poměrně čilý. To platí zejména pro základní motor a jeho dunějící převodovku CVT. Ani větší 1,3 litrový motor, devítistupňový automat a kombinace pohonu všech kol nepředstavují zásadní zlepšení výkonu. Čas z nuly na sto kolem 9 sekund se zdá být v pořádku. Je to sice pomalé, ale v segmentu subkompaktních vozů to není nic neobvyklého. Na druhou stranu Mazda CX-30 a přeplňovaná Kia Seltos tento trend vybočují. Za určitou lenost může značná prodleva mezi sešlápnutím pedálu a tahem vpřed.

K jízdním vlastnostem nemůžeme mluvit jinak než u verze Activ (všechny ostatní výbavy mají odlišné naladění tlumičů), ale ta se přiklání k pohodlí na úkor všeho ostatního. Řízení je pomalé a necitlivé a pohyby karoserie Trailblazera nepodporují zábavu na silnici. Není těžkopádný, ale Trax a další konkurenti, kteří nejsou z Chevroletu, jako například Mazda CX-30, jsou ostřejší a řidičsky poutavější vozy.

Tyto komfortně laděné (nebo, jak tvrdí Chevy, terénně laděné) tlumiče však odvádějí skvělou práci, takže Trailblazer jezdí lépe, než se očekávalo. Drsné městské ulice zvládají s přehledem a odvádějí skvělou práci, aby do kabiny nezasahovaly prudké rázy. S podobným výsledkem jsme ho poslali na polní cesty. Tam jsme si všimli, že je dostatečně pohodlný a že tlumí nerovnosti lépe, než bychom od vozu s jeho velikostí a rozvorem očekávali. Pokud vám to zní jako to, co očekáváte od malého crossoveru, Activ je pravděpodobně nejlepší volbou. Nicméně bylo by také moudré podívat se na Subaru Crosstrek. Má stejné poslání v oblasti pohodlí a terénu a odvádí ho lépe a důvěryhodněji.

Interiér

Cena vozu

Cena modelu Chevy Trailblazer 2024 začíná na 24 395 dolarech (570 000 Kč) za základní výbavu LS FWD. Ta se dodává s motorem 1,2 l a převodovkou CVT. A to včetně 1 295 dolarů (30 000 Kč) za příplatek za místo určení. Výbava LS FWD s motorem 1,3 l stojí 24 790 USD (580 000 Kč) a LS AWD začíná na 26 395 USD (615 000 Kč). Standardní výbava základního modelu LS zahrnuje 11 palcový dotykový displej infotainmentu a 8 palcový digitální displej přístrojů, bezdrátové systémy Apple CarPlay a Android Auto, satelitní rádio s tříměsíčním předplatným, Wi-Fi hotspot, bezklíčové startování, automatické LED světlomety, 17palcová kola, HD zpětné zrcátko s kamerou, sklopné sedadlo spolujezdce, jednozónovou manuální klimatizaci, šestisměrné manuální sedadlo řidiče a látkový materiál sedadel.

Activ a RS jsou vyšší výbavy modelu Trailblazer. Activ nabízí trochu drsnější atmosféru s jedinečným naladěním odpružení, sportovními terénními pneumatikami a protiskluzovou deskou pro určitou ochranu podvozku. RS poskytuje sportovnější vzhled na silnici s lesklou černou mřížkou chladiče, lesklými černými 19 palcovými koly, volantem s plochým spodkem a červeným prošíváním a akcenty v interiéru. Obě verze se standardně dodávají s motorem o objemu 1,3 litru.

Trailblazer 2025: Bezpečnostní hodnocení a asistenční funkce řidiče

Standardní bezpečnostní výbava modelu Trailblazer zahrnuje kromě obvyklých airbagů a zádržných systémů také automatické nouzové brzdění, varování před čelní srážkou, ukazatel vzdálenosti, asistent pro jízdu v jízdním pruhu, varování před opuštěním jízdního pruhu a systém pro mladistvé řidiče. K dispozici jsou také varování před mrtvým úhlem a křížením provozu za vozidlem a zadní parkovací senzory.

Pojišťovací institut pro bezpečnost silničního provozu (IIHS) zatím neaktualizoval výsledky nárazových testů pro model 2025, ale neočekáváme, že by se oproti roku 2024 změnily (pokud tedy model 2025 neprojde aktualizovanými testy IIHS). Za rok 2024 získal nejlepší hodnocení ve všech kategoriích nárazové bezpečnosti (podle původních standardů IIHS) a druhé nejlepší hodnocení „přijatelné“ za světlomety v závislosti na výbavě. Za zabránění nárazu vozidla do chodce ve dne je hodnocen jako druhý nejlepší „Advanced“. Získal také hodnocení za snadnost použití systému LATCH.

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) zatím model Trailblazer 2025 nehodnotil, ale modelu Trailblazer 2024 udělil nejlepší celkové pětihvězdičkové hodnocení nárazů, zatímco v kategoriích čelního a bočního nárazu získal pět hvězdiček a v kategorii převrácení čtyři hvězdičky. Neočekáváme, že by se toto hodnocení pro rok 2025 změnilo.