Dobíjecí stanice jako součást nabídky elektrických nákladních vozů

Evropští giganti užitkových vozidel Daimler Truck a Scania oznámili zavádění nabíjení elektrických vozidel (EV). Jejichž cílem je začlenit dobíjecí stanice jako součást jejich plánů na urychlení nástupu elektrických nákladních vozidel a dalších užitkových vozidel.

Německý Daimler Truck, největší světový výrobce užitkových vozidel, zavede svou značku TruckCharge. Ta se zaměří na dobíjecí infrastrukturu, poradenství, hardware a digitální služby. A jejím cílem se jeví poskytnout zákazníkům celkový balíček. Ten zahrnuje vše od výroby energie až po provoz vozidel.

TruckCharge se má zaměřit na obsluhu jak provozovatelů vozových parků nákladních vozidel, tak průmyslových společností s vlastní nebo outsourcovanou flotilou elektrických nákladních vozidel. Důležité je, že TruckCharge bude k dispozici bez ohledu na značku nákladního vozidla.

„Chceme, aby se e-mobilita stala pro naše zákazníky jednoduchá a zisková. A to i nad rámec nákupu elektrických nákladních vozidel,“ řekla Karin Rådström, generální ředitelka Mercedes-Benz Trucks.

Mezitím švédská Scania představila Erinion, novou společnost, která se zaměří na soukromá a poloveřejná řešení nabíjení. A jejím cílem je nainstalovat více než 40 000 nových nabíjecích míst u zákazníků.

Erinion má poskytovat řešení pro zpoplatnění v depech a v cílových stanicích s počátečním zaměřením na Švédsko, Norsko i Spojené království. Dále pak Nizozemsko, Francii a Německo, po kterém má následovat globální zavedení.

Daimler Truck a Scania zavádějí dobíjecí stanice

Dobíjecí stanice jako součást nabídky elektrických nákladních vozů
Vykreslování dobíjení logistického centra Erinion

Stejně jako TruckCharge má Erinion využívat přístup agnostický pro značku, aby zajistil, že podniky všech typů, bez ohledu na značku vozidla, mohou těžit z infrastruktury nabíjení Erinion.

Očekává se, že Evropa do roku 2030 uvidí na svých silnicích až 230 000 elektrických nákladních vozidel. Ve snaze pomoci uspokojit tuto poptávku se Erinion zavázal, že do konce desetiletí nainstaluje u zákazníků minimálně 40 000 dobíjecích míst.

„Během přechodu se přepravní systém předefinoval,“ řekl Gustaf Sundell, výkonný viceprezident a vedoucí podnikových a nových obchodů skupiny Scania.

Zaměření společnosti Scania na nabíjení v depotech u zákazníků vychází především z výzkumu. Ten naznačuje, že tento typ nabíjení bude primárním zdrojem energie pro provoz na krátké i dlouhé vzdálenosti.

Vlastní výzkum společnosti Scania v kombinaci s pilotními programy se zákazníky také odhalil významné úspory nákladů, které přináší vylepšená řešení zpoplatnění depa. Zákazníci tak mohou očekávat snížení investičních potřeb až o 50 % a provozní úspory až 370 tis. Kč za kamion za rok.