Solární projekty a jejich úskalí

Solární projekty

Na akci All-Energy Australia v říjnu 2022 nabádal Dan Shugar, generální ředitel a zakladatel amerického výrobce solárních trackerů Nextracker, posluchače – zejména z oblasti solární energetiky – k přechodu od „projektového a megawattového myšlení“ ke „gigawattovému portfoliu“. To by podle něj „snížilo fluktuaci“ v cyklech vývoje, financování a dodávek obnovitelných zdrojů a snížilo náklady.

Analýza Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie, která byla zveřejněna na konferenci COP27 v Egyptě v listopadu 2022, potvrdila, že země, které se připojily k Pařížské dohodě, musí téměř zdvojnásobit svůj cíl pro rok 2030. Tj. 5,4 TW kapacity obnovitelných zdrojů, pokud má svět omezit nárůst průměrné teploty v tomto století na 1,5 °C.

Solární projekty v gigawattových číslech

Gigawattové uvažování v oblasti solární energie se zdá být logickým krokem na cestě k 10,4 TW čisté energie. Přístup „gigawatty pro všechny“ není však vždy možný.

Někteří velcí solární hráči již mají gigawattové plány. Lightsource bp, developer obnovitelných zdrojů energie, jehož 50 % vlastní společnost BP, chce do roku 2025 vybudovat 25 GW solárních elektráren. Tvrdí, že má připraveno 55 GW projektů v rané fázi v 19 zemích. Podnik Enel Green Power italské energetické společnosti Enel má ve svém strategickém plánu na roky 2023 až 2025 21 GW nových obnovitelných zdrojů energie. Zahrnuje i 4 GW bateriových úložišť energie. A čínsko-kanadský výrobce fotovoltaických panelů a developer projektů Canadian Solar zahájil výstavbu 1 GWp velkých solárních elektráren. Do čtyř let očekává 5,2 GWp, 9,4 GWp projektů s 90% jistotou a 10,4 GWp v rané fázi výstavby.

Pokud se však na gigawattové ambice podíváme zvenčí, objevíme džungli národních jurisdikcí s velmi rozdílnými energetickými a pracovními politikami, sítěmi nevhodnými pro příliv obnovitelných zdrojů a hrůzami v dodavatelském řetězci.

Podle Daniela Gaefkeho, ředitele pro Asii a Tichomoří, německý developer BayWa re „nyní přemýšlí o gigawattech“ solárních elektráren. Společnost BayWa, která původně vyvíjela větrné elektrárny, dosáhla před dvěma lety gigawattu globální solární energie a podle Gaefkeho „plánuje v roce 2023 postavit více než gigawatt solární energie“.

Každý gigawatt se počítá

Objekty budou v rozsahu od relativně malých „komerčních střech až po půlgigawattové projekty“. Protože „každý gigawatt se počítá“, říká Gaefke. „V dnešní době, když si koupíte pár set megawattů ročně, nejste relevantní.“ Když k tomu připočteme aktivity společnosti Baywa v oblasti distribuce solárních zařízení, společnost se pohybuje na úrovni „několika gigawattů“, říká Gaefke. To jí dává „velkou výhodu“ při vyjednávání o ceně a dodávkách zařízení.

Generální ředitel Shugar říká, že myšlení o gigawattech ve společnosti Nextracker se zaměřilo na spolupráci s vlastníky developerů, „kteří oceňují let za kvalitou“. Sdružování projektů podle něj pomáhá snižovat náklady na nákup od dodavatelů společnosti Nextracker ve srovnání s developery, kteří pracují na projektech postupně.

Problémy s pracovními silami

Pracovní síla potřebná pro rozvoj gigawattového rozsahu je problematická. Gaefke ze společnosti Baywa popisuje nábor a udržení zaměstnanců jako „jedno z největších globálních překážek“ v oblasti solární energie. Regiony s malými omezeními pohybu pracovních sil přitahují developery, kteří chtějí dosáhnout vyšší efektivity díky přístupu založenému na gigaprodukci. Velký počet projektů v Evropě nebo USA zajišťuje zaměstnancům stálou práci a zefektivňuje náklady na školení. „V Evropě jsme velmi mobilní a nasazujeme týmy, které mohou pracovat v celém regionu,“ říká Gaefke. „A v USA získáváme podobnou výhodu.“

Velké projekty, které zajišťují zkušené týmy, probíhají hladčeji a šetří náklady. „Pokud máte soustředěný tým, který pracuje na půl gigawattu, můžete pracovat velmi efektivně.“ říká Gaefke. „Stává se z toho něco jako továrna, která válcuje jednu řadu za druhou, a můžete použít více strojů.“

I když roboti nebo „co-boti“ – určení pro přímou interakci s lidmi – zatím nejsou při instalaci solárních projektů běžní, na největších stavbách mohou být stroje například k umisťování modulů na montážní stoly a k přenášení panelů na místa.

To však nepomůže u menších solárních elektráren ani u náročných instalací v zemích s omezenou rozlohou půdy. Dobrým příkladem je první japonská solární farma společnosti BayWa v roce 2020 na kopcovitém místě v prefektuře Kagošima. Projekt Kuwabarajo Mega Solar No. 4 o výkonu 11,9 MW poskytl cennou injekci čisté energie do sítě, ale při výstavbě nebylo možné využít úspor z rozsahu. I kdyby se terén zavázal, společnost Baywa by nebyla schopna mobilizovat regionální pracovní sílu, jak vysvětluje Gaefke. „Bylo by nesmírně obtížné přivést zkušený tým například z Malajsie do Japonska kvůli pracovním předpisům a oddělení trhů.“

Velké ambice solárních projektů

Podle Buckleyho i Gaefkeho ze společnosti Baywa jsou v současné době optimálním místem pro nasazení gigawattů solární energie Spojené státy. A to díky nedávnému zákonu o snížení inflace (IRA). IRA zahrnuje desetileté prodloužení investiční daňové úlevy pro infrastrukturu obnovitelných zdrojů.

„Indie je zdaleka největší investiční příležitostí díky jistotě 25letých, vládou podporovaných smluv o výkupu elektřiny“. Potřeba země vyrábět 40 GW obnovitelných zdrojů ročně také není zanedbatelná, říká Buckley. „Ironií je, že smog v indických městech je tak silný, že se střešní solární elektrárny opravdu nerozjíždějí a státem dotovaná elektřina také podkopává argumenty pro střešní solární elektrárny,“ dodává, takže pole zůstává volné pro projekty v užitkovém měřítku.

Zdroje: Vapol, pv magazine