Bukurešť – podceňované hlavní město Rumunska

Rumunské hlavní město Bukurešť, je známé divokými zelenými plochami, progresivními galeriemi a bulváry ve stylu art deco jako stvořenými pro procházky a slibuje tak zajímavou alternativní cestu do města.

Bukurešť, soutok multikulturních čtvrtí, tříd belle époque a funkčních výškových budov, nosí svou minulost na rukávu. Zatímco Ceauşescův režim se počátkem 80. let snažil vymazat všechny stopy historie města, dnes rumunské hlavní město překypuje charakterem – jeho drsný exteriér skrývající množství útulných barů, galerií a knihkupectví. 

Začněte procházkou po Bulevardul Primăverii na severu města. Mezi mnoha velkolepými domy, hledejte dekadentní Casa Ceaușescu. Jedná se o bývalé rodinné sídlo rumunského komunistického diktátora Nicolae Ceaușesca, který vládl v letech 1965 až 1989. Jeho pozlacené interiéry si můžete prohlédnout na prohlídce s průvodcem. Pět minut chůze odtud je Muzeum nedávného umění, vícepatrová galerie věnovaná propagování současných rumunských umělců. 

Historie nejen funkčních budov

Bukurešť - podceňované hlavní město Rumunska
Bukurešťské staré město je skvělým místem pro noční život

Cesta metrem na jih ze stanice Aviatorilor na Piata Romana vede do Patiseria Amzei, malé pekárny s dírou ve zdi, kterou poznáte jen podle dlouhé fronty místních, kteří trpělivě čekají na své každodenní pečivo. Nejvýraznější je merdenele cu branza (pečivo plněné fetou) – vezměte si pár čerstvých z trouby a zamiřte do Casa Mita Biciclista. Tento přepychový secesní městský dům, jedna z mála buržoazních rezidencí, které přežily architektonické vymazání Ceauşescova režimu, hostí výstavy fotografií, živá jazzová vystoupení a exkluzivní večírky evokující kouzlo Bukurešti počátku 20. století.

Projděte se po Calea Victoriei směrem k Biserice Kretzulescu – možná nejpůsobivějšímu z bukurešťských východních ortodoxních kostelů. A poté se připojte k univerzitním studentům popíjejícím espresso v sousedním Artyčokovém společenském domě. Zde můžete zahlédnout bukurešťského rezidentního hráče na theremin – mistra pohybově ovládaného syntetizéru. 

Celé odpoledne můžete strávit brouzdáním po balkónech Cărturești Carusel – velkolepého a zářivého knihkupectví v novobarokním Starém Městě. Odtud je to kousek tramvají na tržnici Obor, kde na jaře stánky překypují třešněmi a listovou zelení. Vyzkoušejte mici (kořeněné klobásy bez kůže, podávané s hořčicí) přímo z grilu na Terase Obor. Případně se zastavte na oběd v nedalekém gurmánském podniku Soro Lume. Zde nabídka trhu pohání neustále se měnící nabídku umně vytvořených sezónních jídel. Vyzkoušejte kachní srdíčka pečená na dřevěném uhlí s kandovaným pastinákem. 

Therme Bukurešť – wellness centrum

Knihkupectví
Celé odpoledne můžete strávit v Cărturești Carusel — ve velkém knihkupectví na Starém Městě v Bukurešti

Další zastávkou je sugestivně pojmenovaný Sektor 4, kde se tyčí věžové bloky z dob komunismu. A odhalují tak přírodní park Văcărești. Než pojedete metrem na Universitate a NoRoom Taproom, kde zakladatelka pivovaru Maktoob Adina Ioana Oniciuc podává některá z nejlepších řemeslných piv ve městě, stravte nějaký čas ztracením se mezi rákosím. 

Zahrady Cismigiu jsou místem s atmosférou, když světlo začíná slábnout, s lampami ve stylu art deco tyto zahrady ožívají a havrani se vracejí domů, aby se usadili. Pokud jste zde v květnu nebo říjnu, zamiřte přes řeku do čtvrti Cotroceni na bazar Cotroceni. Ten se koná jednou za dva roky, kde obyvatelé otevírají své nádvoří pro veřejnost a proměňují tuto poklidnou enklávu na rušné centrum živé hudby, nakupování a slavností.

Následující den se očistěte od všech nočních excesů výletem do Therme Bukurešť. Jde o inovativní wellness centrum, které je domovem nepřeberného množství saun. Včetně jednoho, kde se promítají dokumenty Davida Attenborougha.