Dopad rychlého nabíjení elektromobilů

Jednou z myšlenek, které se honí hlavou majiteli EV, je dopad rychlého nabíjení. Jaký to má vliv na baterii z dlouhodobého hlediska?

Jednou z myšlenek, které se honí hlavou majiteli elektromobilu, je dopad rychlého nabíjení stejnosměrným proudem na vysokonapěťovou baterii vozidla v dlouhodobém horizontu. Jinými slovy, jak moc začne baterie časem degradovat, pokud se má rychlonabíjení používat převážně?

Jaký má dopad rychlé nabíjení na EV?

Podle nedávné studie společnosti Recurring Auto, která analyzovala údaje o nabíjení více než 12 500 vozidel Tesla ve Spojených státech, je míra degradace dojezdu ve srovnání s nabíjením střídavým proudem statisticky podobná.

Společnost, která poskytuje zprávy o analýze vozidel a baterií pro elektromobily, porovnávala vozy, které se rychle nabíjejí alespoň 90 % času, s vozy, které se rychle nabíjejí méně než 10 % času. Celkové výsledky ukazují, že mezi oběma způsoby nabíjení není téměř žádný rozdíl.

Níže uvedené grafy ukazují procento původního dojezdu, které se zobrazuje na přístrojových panelech vozů. V těchto případech Tesla Model 3 a Tesla Model Y – a počet dní.

Grafy ukazují procento původního dojezdu, které se zobrazuje na přístrojových panelech vozů - Tesla Model 3
Výsledky u modelu Tesla Model 3
Grafy ukazují procento původního dojezdu, které se zobrazuje na přístrojových panelech vozů - Tesla Model Y
Výsledky u modelu Tesla Model Y

Volba mezi stejnosměrným a střídavým proudem není jediná věc, která může baterii dlouhodobě ovlivnit. Velkou roli v celkovém schématu hrají také faktory, jako jsou extrémní teploty a velmi nízké nebo velmi vysoké stavy nabití.

Výsledky nabíjení

Jak však ukazují výsledky společnosti Recurrent, robustní systémy řízení teploty, napětí a baterií, do kterých výrobci elektromobilů investovali, chrání baterie před poškozením při běžném používání rychlonabíječek.

Aby baterie vydržela co nejdéle, je nesmírně důležité používat funkci předkondicionování. A to jak v extrémních vedrech, tak v extrémních mrazech. Tím se články před připojením nabíjecího konektoru dostanou na optimální teplotu. Dalším tip – vyhněte se rychlému nabíjení při velmi nízkých stavech nebo velmi vysokých stavech nabití. Odpor baterie se totiž zvýší a představuje pro baterii další zátěž.

Jiná studie z roku 2020 zjistila, že vozidla poháněná bateriemi, včetně elektromobilů a PHEV, se během prvního roku setkala s degradací baterie v rozmezí od nuly do 4,1 %. Nejlépe si však vedl model Chevrolet Bolt EV 2019 a nejhůře zase model Mitsubishi Outlander PHEV 2019.

Zdroje: insideevs, TowPoint