Galaktická vlna možná kdysi zasáhla Zemi

Odborníci obrovskou strukturu dlouho přehlíželi: Nedaleko od Slunce se nachází obrovský vlnovitý řetězec plynových mračen a mladých hvězd. Nyní je to jasné: struktura se pohybuje.

Před několika lety astronomové objevili v Mléčné dráze obrovský vlnovitý řetězec plynových mračen, který neustále produkuje nové hvězdy. Ačkoli obrovský je pravděpodobně podhodnocení: struktura v blízkosti Slunce se táhne na délku 9 000 světelných let. V nejbližším bodě se stává vzdálená 500 světelných let.

Galaktická Radcliffova vlna

,,Je to největší propojená struktura, kterou známe. Nachází se opravdu blízko nás,“ říká Catherine Zucker, astrofyzička z Harvardské univerzity. ,,Nacházela se tam celou dobu.“ Jen jsme o tom nevěděli, protože jsme ještě nebyli schopni vytvořit 3D modely rozložení plynných mraků v blízkosti Slunce s vysokým rozlišením. Ty pak konečně odhalily obrovské nahromadění plynu ve tvaru vln. Vědci ji nazvali „Radcliffova vlna“ podle Harvard Radcliffe Institute, kde se objevila.

V článku v časopise ,,Nature“ tým nyní uvádí, že Radcliffova vlna nejen vypadá jako vlna, ale také se jako vlna pohybuje. Podobné jako vlna La Ola na stadionu. Přibližně před 13 miliony let mohla naše sluneční soustava dokonce zmařit hromadění plynu. „Tak říkajíc jsme surfovali na vlně,“ vysvětluje Němec Ralf Konietzka, hlavní autor studie a doktorand v oboru astrofyziky na Harvardské univerzitě. Není známo žádné poškození.

Galaktická vlna možná kdysi zasáhla Zemi
Modelový obrázek vlnícího se pohybu Radcliffovy vlny (modré tečky představují shluky dětských hvězd, žlutá tečka slunce)

,,Pomocí pohybu malých hvězd, které se rodí v oblacích plynu podél Radcliffeovy vlny, lze sledovat pohyb plynu,“ řekl Konietzka podle prohlášení. ,,Takže lze ukázat, že Radcliffova vlna se skutečně pohybuje ve vlnách.“

Stejně jako fotbaloví fanoušci vstávají jeden za druhým na stadionu a vytvářejí tak vlnu, hvězdokupy se také pohybují nahoru a dolů podél galaktické Radcliffeovy vlny. „A stejně jako fanoušci na stadionu padají na svá místa kvůli gravitaci Země, vlna Radcliffe se houpe kvůli gravitaci Mléčné dráhy,“ říká Konietzka.

Struktura nadále představuje záhadu

3D mapa z roku 2020, která zpočátku odhalovala strukturu, již jasně ukázala, že vlna existuje. Ale v té době nebyla k dispozici žádná měření, která by mohla být použita k určení jejich pohybu, hlásí vědci. Novější data shromážděná kosmickou sondou „Gaia“ Evropské kosmické agentury v roce 2022 poskytla řešení.

Galaktická vlna však nadále představuje záhadu – zůstává neznámé, jak vznikla a proč se pohybuje jako vlna La Ola. Vědci o tom mají počáteční teorie, které nyní chtějí otestovat.