Sportovní vůz Audi R8 bude plně elektrické

Budoucnost sportovních vozů Audi vypadá elektricky. Připravují se nové plány na náhradu za sportovní vůz TT s označením R8

Budoucnost sportovních vozů Audi vypadá elektricky. Už jsme viděli elegantní, nízko posazené elektromobily značky ve tvaru e-tron GT a konceptů „sphere“, ale připravují se nové plány na náhradu za sportovní vůz TT s označením R8.

Sportovní vůz Audi R8

Již dříve jsme od Lindy Kurzové – bývalé produktové šéfky Audi, nyní vedoucí marketingu, slyšeli, že nástupce R8 upustí od benzínového pohonu ve prospěch bateriového elektrického pohonu.

Nedávno Audi odhalilo svou speciální nabídku na R8 s edicí V10 GT RWD, která se podle německé automobilky „loučí s motorem V10“. Zatímco nedostatek R8 nemusí zanechat velkou díru, pokud jde o prodeje pro Audi, zanechá pro značku prázdnotu svatozáře.

Ve správní radě Audi se intenzivně diskutovalo o tom, zda pořídit i nepřímého nástupce. V neposlední řadě proto, že se společnost zavázala uvádět na trh pouze elektrické modely od roku 2026. Nicméně sesterské vozidlo R8 Huracán od Lamborghini vypadá, že chce pokračovat s nějakou formou spalovacího motoru.

Auto Express však chápe, že kladné přijetí e-tronu GT přesvědčilo vedení Audi, včetně vysokých představitelů divize Audi Sport, která je zodpovědná za R8, že zákazníci jsou připravení přijmout plně elektrický výkonný model.

Elektrický pohon

Hovořili jsme s členem představenstva Audi pro technický vývoj Oliverem Hoffmanem, abychom zjistili, zda a jak se firma chystá nahradit sportovní vůz Audi R8. Prozradil, že až přijde nástupce R8, má být poháněný pouze elektřinou. „Je nám celkem jasné, že až představíme nástupce R8, bude to plně elektrické auto,“ řekl Hoffman. „Tvrdě pracujeme na platformách a konceptech sportovních vozů budoucnosti. Mluvili jsme o tom, že chceme naše zákazníky překvapit, a uděláme to. Prosazujeme některé dvoumístné koncepty a koncepty nástupců našeho R8.“

Nejnovější koncept elektrického sportovního vozu Audi s názvem AI:RACE e-tron se představil na Pebble Beach Concours v roce 2018 a měl trojmotorový elektrický pohon o výkonu 661 koní
Audi AI:RACE e-tron

Hoffman nenavrhl, že by nástupce R8 používal platformu PPE, která má od příštího roku podporovat elektromobily Audi s prvním A6 e-tron. Je to proto, že časový rámec jakéhokoli vozidla pravděpodobně přesáhne životnost této architektury. A to minimálně do roku 2025, kdy se PPE a MEB sloučí do SSP.

Již nyní není pochyb o tom, že řada komponentů SSP poskytne dostatečný výkon pro podporu supersportovního vozu. Přičemž vnitroskupinový sourozenec Porsche vede vývoj nové platformy SSP Sport. Představitelé VW Group potvrdili, že SSP má podporovat výkon více motorů a až 1140 koní. Její sportovní vůz funguje jako vizitka pro nejúčinnější nasazení své nové generace technologie EV – s odpovídající cenou.

Odkaz sportovních vozů

I pak by se zdálo, že Hoffmanovo tvrzení, že Audi pracuje na „platformách sportovních vozů“, naznačovalo, že společnost zkoumá další řešení. Možná přebírá prvky z SSP, jako jsou technologie baterií a elektromotory – a poté je zarámuje do dvoumístného uspořádání.

Může to být také odkaz na potenciál sdílet podvozek a technologie s připravovaným elektrickým Boxsterem a Caymanem od Porsche. Tyto vozy se staví tak, aby napodobovaly jízdní vlastnosti s motorem uprostřed.

Koncept sportovního vozu

Nejnovější koncept elektrického sportovního vozu Audi s názvem AI:RACE e-tron se představil na Pebble Beach Concours v roce 2018 a měl trojmotorový elektrický pohon o výkonu 661 koní.

Podobná konfigurace motoru nabízející ještě větší výkon by mohla být součástí produkčního modelu. I když polovodičová baterie konceptu se pravděpodobně nepoužije, pokud se vůz objeví v druhé polovině dekády.

Audi už dříve ponořilo špičku do vody s elektrickou R8. V roce 2015 společnost využila ženevský autosalon k předvedení modelu R8 e-tron, bateriově poháněné verze druhé generace R8, která poskytuje výkon 455 koní a točivý moment 920 Nm. Po pouhém roce prodeje a 100 prodaných exemplářích jej opravili. Především kvůli astronomické vyvolávací ceně, ale také proto, že Audi auto nepropagovalo.

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče