Tyrrell P34 je v dražbě

Co má šest kol a vyhrává závody F1? Ne, není to Lando Norris, který jede na dovolenou se svým McLarenem a táhne přívěs se stanem. Je to závodní vůz formule 1 Tyrrell P34 z konce 70. let, bizarní svým vzhledem, ale úspěšný v závodech. Nejenže je P34 jediným šestikolovým vozem F1, který skutečně závodil, ale při Velké ceně Švédska 1977 skončily dva vozy P34 na prvním a druhém místě, což byl přesvědčivý důkaz koncepce.

Tento Tyrrell P34 z roku 1977 pochází z podvozku číslo osm. Zkonstruovali jej v dobovém provedení a závodní tým si jej ponechal jako náhradní. V polovině 90. let zahájili projekt jeho uvedení do plné závodní specifikace a v roce 2008 debutoval na Monterey Historics, kde vzápětí zvítězil v seriálu závodů F1 70. let. Vůz, který koupilo eso F1 Jody Scheckter, jenž s P34 vyhrál tehdejší Velkou cenu Švédska, nyní nabízí aukční síň RM Sotheby’s v Monaku.

Tyrrell P34

Historie vozu Tyrrell

Tyrrell jako tým F1 se zrodil v kůlně na dříví. Ken Tyrrell byl za druhé světové války vojákem RAF a po ní obchodníkem se dřevem. Jako závodní jezdec se dostal až do Formule 2. Poté se usadil v roli manažera týmu, jehož vozy uskladnili v dílně rodinného dřevařského podniku. Zasloužil se také o odhalení některých skrytých talentů. Ken Tyrrell jako první posadil Jackieho Stewarta do závodního sedadla Formule Junior a právě v týmu Tyrrell získal Stewart všechny tři tituly mistra světa F1.

Za tento úspěch vděčíme dalšímu bystrému Britovi, který se věnoval klempířství. Derek Gardner pracoval na konci 60. let na systémech pohonu všech kol, když ho Tyrrell oslovil, aby postavil závodní podvozek. Učinil tak ve své garáži, a zatímco tento první pokus byl poněkud křehký, pozdější model 003 se Stewartem za volantem prokázal své kvality.

Gardner byl známý svou vynalézavou konstrukcí a hledal výhodu. V té době se F1 stala jakýmsi vyrovnaným prostředím, téměř každý konstruktér používal osmiválce Cosworth, převodovky Hewland a pneumatiky Goodyear. Gardnerův geniální tah spočíval v tom, že si uvědomil, že nikdo neříká, jak velké a kolik těchto pneumatik se má používat.

S využitím konceptu, o kterém poprvé uvažoval jako o aplikaci pro IndyCar, navrhl šestikolový závodní vůz se čtyřmi řiditelnými koly vpředu, dostatečně malými, aby se daly schovat do karoserie. Díky tomuto kluznějšímu profilu a menšímu vztlaku od odkrytého páru předních pneumatik mohl snížit množství přítlaku potřebného vpředu, a tím také snížit odpor vzduchu. Podle Gardnerových výpočtů to odpovídalo 40 koním navíc. Což byla dostatečná výhoda k vítězství.

Tyrrell

Projekt 34

Vůz, nazvaný Projekt 34 (proto P34), vyvíjeli v naprostém utajení. Dokonce ani jezdci se o tom nedozvěděli a inženýři Goodyearu, kteří vytvořili ty malé desetipalcové pneumatiky vpředu, drželi jazyk za zuby. Když Tyrrell pozval známého závodního novináře Denise Jenkinse, aby se na P34 podíval, byl naprosto ohromen.

„Nasedl jsem na motorku, přijel ke Kenovu domu ve West Clandonu a po uvítacím šálku kávy mi řekl: ‚Pojď na zahradu,'“ napsal ve své knize Vášeň pro motoristický sport Jenks. „Naprosto nepřipraven na to, co mě čeká, jsem ho následoval na trávník a ústa se mi otevřela a na tváři se mi objevil naprosto nevěřícný výraz. Ken řval smíchy, zatímco já tam stál beze slova.“

Tyrrell debutoval s vozem P34 na Velké ceně Španělska 1976 před většinou zmatených diváků. Francouzský závodník Patrick Depailler závodil na jediném podvozku P34, zatímco týmový kolega Scheckter řídil konvenčnější Tyrrell 007. Scheckter se kvalifikoval na 14. místo. Depailler umístil P34 na třetí místo.

Jeden z nejzajímavějších a nejinovativnějších strojů

Po této dvojici ve Švédsku v roce 77 experiment s P34 skončil. Část problému spočívala ve vývoji pneumatik, protože Goodyear samozřejmě vyvíjel své běžné pneumatiky pro F1 pro více týmů, ale nechtěl utrácet peníze na výzkum a vývoj podivných desetipalcových pneumatik.

Přesto P34 zvítězil a vítězí dodnes a je také jedním z nejzajímavějších a nejinovativnějších strojů, které se postavily na startovní rošt F1, natož aby svého jezdce vynesly na nejvyšší stupně vítězů. Pokud si tento závodní exemplář zařadíte do své garáže, máte šanci vlastnit kus historie F1. Aukce se koná tuto sobotu 11. května.