Elektromobily Ford se začnou vyrábět ve Španělsku

Nová generace elektromobilů Ford s novou architekturou se začne vyrábět koncem tohoto desetiletí v továrně ve španělském městě Valencie

Nová generace elektromobilů Ford s novou architekturou se začne vyrábět koncem desetiletí v továrně ve španělské Valencii.

Ford oznámil, že se Valencie stane výrobním domovem jeho elektrických vozidel nové generace. A zároveň potvrdil další investice do svého závodu v německém Kolíně nad Rýnem.

Fordova volba Valencie není šokem, vzhledem k tomu, že její stávající závod Almussafes na východním pobřeží Španělska je největší mimo USA. Začátkem tohoto roku sjelo z linky poslední evropské Mondeo.

Závod vznikl v roce 1976 a až dosud se primárně zaměřoval na automobily se spalovacím motorem. Automobilka potřebuje značné investice, aby dosáhli evropského cíle 100% vozidel s nulovými emisemi do roku 2035.

Elektromobily Ford a výroba

Oznámení se shoduje se závazkem Fordu vůči jeho továrně v Kolíně nad Rýnem. Ford plánuje do roku 2026 prodávat v Evropě 600 000 EV ročně. Velká většina z nich má pocházet z jeho německého závodu, takže do továrny investuje částku až 1,7 miliardy liber (48,9 miliard Kč).

Očekává se, že se výroba zahájí v příštím roce a odstartuje několik nových zcela elektrických verzí od Fordu. A to včetně „středně velkého crossoveru“ a „sportovního crossoveru“.

V plánu má firma také připojení elektrické Pumy. Výroba aktuální generace Fiesty má podle plánu pokračovat v závodě v Kolíně nad Rýnem. Ford dále uvedl, že jeho továrna v Saarlouis v Německu zase má pokračovat ve výrobě modelu Fordu Focus.

„Ford výrazně investuje do výroby elektrických vozidel v Německu. A my jsme odhodlaní k této zemi jako k našemu ústředí v Evropě,“ řekl Stuart Rowley, ředitel pro transformaci a kvalitu Ford of Europe.

„Přenesení naší zcela nové architektury elektrických vozidel do Valencie nám pomůže vybudovat ziskový podnik v Evropě. Dále nám pomůže zajistit vysoce hodnotnou zaměstnanost a rozšířit nabídku Fordu o prémiová elektrická, vysoce výkonná a plně propojená vozidla, která splňují poptávku našich evropských zákazníků.“

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky