Vylepšený Ford Mustang 2023

Americká automobilka Ford uvedla vylepšený model Mustang. Kultovní vůz Pony se může pochlubit 5,0l motorem V8 nové generace

Americká automobilka Ford uvedla vylepšený model Mustang. Kultovní vůz Pony se může pochlubit 5,0l motorem V8 nové generace. Nabízí vyšší výkon, vylepšenou technologii interiéru a mimořádný styl.

Vylepšený Ford Mustang

Ford na autosalonu v Detroitu v roce 2022 odhalil zcela novou a vylepšenou verzi svého slavného Fordu Mustang. Přičemž nejprodávanější sportovní kupé na světě si zachovává výkon V8, ale rozšiřuje nabídku o technologii a styl s pokročilejší a přepracovanou sadou uvnitř.

Nový Mustang, dostupný ve formě kupé a kabrioletu, nabízí výraznou designovou evoluci zvenku i zevnitř. Zatímco proporce fastbacku zůstávají, designové detaily vozu jsou mnohem ostřejší, se štíhlejšími LED světlomety zakrytými agresivní kapotou, dvojitými otvory pro přívod vzduchu v přední masce pro zlepšení výkonu a agresivními 19 palců širokými vícepaprskovými litými koly. Kola ukrývají brzdy Brembo, které jsou ve standardním balíčku Performance Pack.

Ford Mustang z roku 1966
Ford Mustang 1966

V zadní části se na prodloužené palubě nachází ostřeji vyhlížející shluky zadních světel, které jsou na obou stranách typické pro Mustang se třemi pruhy. Ford říká, že celkově je vzhled zcela nového vozu podrážděnější než dříve.

Interiér

Nicméně, uvnitř Mustangu je vyšší technologie a nabízí více luxusu než kdy jindy, tvrdí značka. Ford odstranil design přístrojové desky s dvojitým obočím předchozího vozu, aby uvolnil místo pro dvojici obrazovek, které vylepšují technologii.

K přizpůsobitelné 12,4 palců široké digitální palubní desce plynule navazuje 13,2 palců široký centrální panel, na kterém běží informační a zábavní systém Ford SYNC4. „Využíváme každého pixelu,“ říká Craig Sandvig, manažer interakčního designu Ford Mustang. „Můžeme být kreativní při zobrazování nezbytných jízdních informací a dát řidiči kontrolu nad výběrem barev, klasických měřidel Mustangu nebo dokonce „klidné“ obrazovky, kde se zobrazují jen minimální detaily.“

Výsledkem je nejdigitálnější Mustang všech dob, zatímco odstranění fyzických tlačítek pro ovládání rádia a klimatizace vytvořilo čistší vzhled palubní desky. Navzdory tomuto posunu směrem k digitalizaci Ford také říká, že kokpit zbrusu nového vozu je dosud nejvíce zaměřený na řidiče. Má nový volant s plochým spodním okrajem se silnějším věncem a sportovními koženými sedadly.

Mezi nabízené technologie patří funkce Apple CarPlay a Android Auto, bezdrátové nabíjení telefonu, kompatibilita bezdrátového softwaru a stereo B&O s 12 reproduktory.

Pod kapotou

Nicméně 5,0litrový V8 nové generace by měl tomuto stereu poskytnout vhodnou konkurenci, pokud jde o poskytnutí zvukové stopy. Ford ve svém tiskovém materiálu nenastínil, kolik výkonu a točivého momentu nový motor produkuje. Nicméně výkon více než 450 koní a 500 Nm točivého momentu pro základní 5,0l vůz by měl být zcela dosažitelný. Vedle nové konstrukce s dvojitým nasáváním vzduchu má motor také duální tělesa škrticí klapky. Jednu pro každou řadu válců.

Nový vůz je k dispozici buď se šestistupňovou manuální převodovkou, nebo s 10stupňovou automatickou. Přičemž obě převodovky posílají pohon na zadní kola
Ford Mustang

Nový vůz je k dispozici buď se šestistupňovou manuální převodovkou, nebo s 10stupňovou automatickou. Přičemž obě převodovky posílají pohon na zadní kola. Funkce přizpůsobení otáček pro vůz s šestistupňovou manuální převodovkou je standardní součástí modelů Mustang GT.

K dispozici je šest přizpůsobitelných jízdních režimů – Normal, Sport, Slippery, Drag, Track a Individual. Převod řízení nového Mustangu je rychlejší a odezva podvozku se vylepšila snížením poddajnosti všude od volantu až po pneumatiky. Což podle Forda vede k nejschopnějšímu Mustangu všech dob.

Atletický vůz

Podle Eda Krenze, hlavního konstruktéra značky Mustang: „Toto je zatím nejatletičtější a nejdůvěryhodnější Mustang, který lze řídit. Ať už řídíte automatickou nebo manuální převodovku, díky jízdním režimům v kombinaci s jemně vyladěným digitálním ovládáním motoru, odpružení a řízení jsme nyní schopní poskytnout řidičům špičkový výkon kdekoli, od jejich oblíbených silnic po místní okruhy.

Vozy GT jsou také standardně vybavené paketem Performance. Ten k výše uvedeným kolům a brzdám přidává diferenciál s omezenou svorností pro zvýšení trakce a aktivní výfuk. Kupující mohou specifikovat adaptivní odpružení Ford MagneRide, které lze vyladit tak, aby změnilo nastavení podvozku v závislosti na zvoleném jízdním režimu.

Mustang Dark Horse

Vedle standardního Mustangu GT debutuje Ford Mustang Dark Horse, který ještě více rozšiřuje výkonnostní potenciál. Nová Gen IV V8 se může pochlubit laděním na míru a novými vačkovými hřídeli, šestistupňovou převodovkou Tremec s 3D tištěnou titanovou řadicí koulí pro řadicí páku nebo 10stupňovou automatickou jednotkou Ford.

Dark Horse také těží z paketu Performance Package. Tento paket přidává přídavné chladiče motoru a převodového oleje, lehký chladič, diferenciál Torsen s omezeným prokluzem, úpravy na míru pro podvozek, robustnější zadní stabilizátor, odolné tlumiče odpružení pro přední nápravu, extra vyztužení podvozku, 19 palců široká kola a velké brzdy Brembo.

Standardní odpružení MagneRide a výkonné pneumatiky Pirelli završují mechanické vylepšení, zatímco vizuálně se Dark Horse může pochlubit novými logy a zatmavenými LED světlomety.

Více o výkonu, plus cenu a datum prodeje se dozvíme později v tomto roce.

Zdroje: autoexpress, Towpoint