Miliardová dohoda mezi čipovými giganty se zhroutila

Téměř všechny smartphony využívají architekturu čipového designéra Arma. Tato tržní síla torpédovala plánovanou dohodu s Nvidií. Vlastník Softbank nyní místo toho plánuje IPO pro Arm.

Dohoda o převzetí čipů

Miliardová dohoda o převzetí výrobce čipů Arm průmyslovým gigantem Nvidia praskla. Podle společného prohlášení byl odpor hlídačů hospodářské soutěže příliš velký a regulační překážky příliš vysoké. Majitel japonské zbraně Softbank nyní místo toho plánuje IPO.

Loga Arm a Softbank: architektura čipů téměř ve všech chytrých telefonech
Loga Arm a SoftBank

Čipy založené na architektuře Arm se nacházejí téměř ve všech chytrých telefonech. Strážci trhu a konkurenti se proto obávali, že by toho Nvidia mohla využít k rozšíření své vlastní pozice na trhu. Specialista na grafické karty to vždy odmítal, přesto narazil na silný odpor. Začátkem prosince nakonec americká vláda proti převzetí podala žalobu. Americký obchodní úřad FTC tehdy argumentoval, že spojení by mohlo zpomalit inovace.

Apple používá v nových počítačích Mac design ARM

Apple Vč, Mac, Apple Obchod, Ukládat, Macintosh
Apple

Nvidia začala kupovat britskou společnost v září 2020, což v té době mělo hodnotu kolem 40 miliard dolarů. S navýšením ceny podílu Nvidie byl objem mezitím dvojnásobný.

Společnosti Apple a Samsung mimo jiné vyvíjejí procesory pro své smartphony na základě vzorů ramen. Používá jej také čipová společnost Qualcomm, jejíž čipy jsou v mnoha telefonech s Androidem. Architektury ARM se u smartphonů prosadily proti čipovým systémům od polovodičového giganta Intel, mimo jiné proto, že jsou výrazně energeticky úspornější. Čipy založené na konstrukcích ARM se nyní používají také v datových centrech. Apple je také používá ve svých nových počítačích Mac.

S ohledem na plánované převzetí společností Nvidia však v technologickém průmyslu již delší dobu panují nepokoje. Někteří zákazníci ARM se obávali, že by americký specialista na grafické karty mohl mít zájem lépe sladit budoucí architektury ARM s vlastními produkty – což by zhoršilo jejich vlastní konkurenční pozici. Nvidia takové obavy vždy odmítala.

Japonská technologická skupina Softbank si nyní ponechává 1,25 miliardy dolarů, které Nvidia již zaplatila. IPO se má uskutečnit v příštím fiskálním roce Softbank, který skončí na konci března 2023.

Zdroj: spiegel.de, Vapol.cz