Off-road – jaký je nejlepší elektromobil?

Mercedes v off-roadu

Jaké je nejlepší elektrické vozidlo pro off-road? Toto elektrické SUV značky Mercedes-Benz si poradí s jakýmkoli terénem, který mu nabídnete.

Jsou to vytrvalci, kteří se pohybují v off-roadu. Lidé, kteří vstávají brzy ráno v den, kdy by mohli spát dlouho do noci, a probouzejí se, aby si dali šálek dobré kávy a nějakou formu vajíček k snídani. Vyhledávají ty nejdrsnější a nejneprůjezdnější úseky terénu. V upřímné naději, že jejich auto dramaticky porouchají. A oni ho budou muset hodiny vytahovat pomocí lan a lopat.

Tito lidé musí mít úplně jiné nastavení než my a mají úplně jiné požadavky. Pokud jde o výběr nového auta. Není to pro ně jenom něco hbitého nebo praktického. Něco, co jezdí po městě nebo co bez většího povyku polyká benzín. Mají rádi velká, drzá a děsivá auta. Obvykle kouřová, která svůj příjezd ohlašují nejméně šest minut předtím, než tam stejně dojedou. Chtějí off-road.

Off-road pro dobrodruhy
Off-road pro dobrodruhy

Vylepšen speciálně pro off-road

Mercedes na vylepšení pohonu 4×4 opravdu nešetřil. 150 mm světlé výšky navíc dosáhli montáží portálové nápravy. To znamená, že kola nenamontovali ve výšce osy nápravy. Dvacetipalcové terénní pneumatiky jistě dodaly vozu trochu vizuálního šmrncu. Střešní stan a nafukovacím člun uložený ve střešním nosiči funguje solidně jako vybavení pro všechny případy. Pak už nezbývá jiná varianta, než vyrazit na off-road.

Technická vylepšení znamenala, že EQC v některých ukazatelích překonalo třídu G. Rozjezdové úhly 32 stupňů vpředu a 33 stupňů vzadu oproti 28 stupňům u třídy G v obou případech. Mercedes dokázal vyladit také přenos výkonu prostřednictvím elektromotoru, přičemž pro vůz byla k dispozici řada přeprogramovaných režimů jízdy v off-roadu.

Posledním krokem bylo vylepšení zákonem požadovaného akustického systému upozornění na vozidla (elektromobily musí vydávat zvuky, aby vás nepřejely, když je neslyšíte, jak se plíží za vámi) a integrace reproduktorů do světlometů. Možná si teď říkáte, že tohle je auto, které je přímo na míru Tomu Fordovi, a máte pravdu. O jeho dobrodružství při jízdě s EQC 4×42 v off-roadu na italskou horu si můžete přečíst zde.

Bohužel vůz není určen k výrobě, což znamená, že na trhu je stále prostor pro vůz, který skutečně vrátí zelenou do greenlaningu.

Zdroje: TopGear, Vapol

Mercedes v off-roadu
Mercedes v off-roadu