BMW řady 7 je nyní větší a luxusnější vlajková loď

Automobilka BMW představuje novou řadu 7

BMW 7, mnichovský plně elektrifikovaný luxusní sedan, zažil celkové přepracování.

BMW řady 7 se začne prodávat v listopadu letošního roku. Tato řada zažila komplexní přepracování proto, aby byla lepší než kdy předtím. Nyní je výrazně větší, luxusnější a prostornější než kdykoliv v jeho 45 leté historii. A teď je k dispozici s plně elektrickým pohonem.

Vzhled BMW řady 7

Aby BMW získalo vizuální dojem spojený s jeho vyvýšenou polohou, poskytlo svému rivalovi Mercedes-Benz třídy S odvážný nový design exteriéru.

Nový vzhled odlišuje novou řadu 7 od modelu šesté generace, který se objevil na trhu již roku 2015.

„Chtěli jsme dát novému modelu nápadnější vzhled,“ řekl RObert Kahlenberg, ředitel projektu řady 7. „Zákazníci na našich největších trzích jsou obecně mladší a požadují modernější vzhled, než na jaký jsme možná zvyklí v Evropě, kde je průměrný věk kupujících vyšší.“

Vpředu je velká maska chladiče, která se skládá ze dvou prvků jako u všech posledních modelů BMW. Je ještě větší než dříve a přichází s úpravou BMW „Iconic Lighting“, která se poprvé objevila u faceliftové řady 8.

Oddělení předních světlometů s LED světlomety umístěnými nahoře a dálkovými světly v samostatném výklenku pod ním. To přispívá k lepšímu vzhledu a zároveň poskytuje těsné vizuální propojení s nedávno faceliftovým BMW X7. Jde o součást společného úsilí BMW o zřetelnější propojení jeho dvou luxusních aut.

Vozy řady 7 mají kliky s vnitřním touchpadem
Nová řada BMW 7

Silueta tří boxů se známými proporcemi dlouhé kapoty charakterizuje celkový tvar. Ten se vyznačuje hladkými a do značné míry nezdobenými povrchy. Na bocích jsou patrné pouze dvě výrazné linie, které mají výrazné rameno procházející od vnějšího konce světlometů až po zadní světla.

Stejně jako u BMW iX nahrazují kliky dveří s vnitřním touchpadem a elektronickým mechanismem tradiční kliky.

Vzadu se linie zavazadlového prostoru mírně svažuje dolů. Horizontální zadní světla LED mezitím napodobují vzhled těch, které používá iX, a dodávají nové řadě 7 větší vizuální šířku.

Změna délky a struktury vozu

Řada 7 je podélně prodloužená o 130 mm na 5391 mm, její šířka se zvětšila o 48 mm na 1950 mm a je o 51 mm vyšší, na 1544 mm. Už také nenabízí výběr ze dvou rozvorů. Místo toho mají všechny nové modely řady 7 stejný rozvor 3215 mm. O 5 mm více než u dřívějšího modelu s dlouhým rozvorem.

Přestože je nová struktura vyvinutá z předchozí architektury CLAR, je výrazně odlišná a nabízí čistě EV, plug-in hybridní a 48V hybridní hnací ústrojí. Práce na této „platformě flex“ začala zhruba před šesti lety, podle zdrojů BMW, což naznačuje její složitost. Opatření karbonového jádra, která je zavedená do předchozí generace za účelem úspory hmotnosti, je vypuštěná, aby uvolnila místo nové směsi materiálů. Zahrnuje tradičnější ocel, hliník a titan.

„Změnili jsme strukturu bez jakékoliv ztráty tuhosti,“ řekl Kahlenberg.

Vlajková loď BMW se čtyřmi dveřmi se začne vyrábět s řadou různých pohonů, včetně mild-hybridních zážehových a naftových, stejně jako plug-in hybridních a čistě elektrických jednotek. Všechny standardně pohánějí obě nápravy. Ne všechny se však plánují nabízet ve Spojeném království. BMW se totiž rozhodlo pro evropské trhy úplně vypustit benzinové motory. Nově se nepřímo nahradí novými benzinově-elektrickými plug-in hybridními pohony s elektrickým dojezdem přes 80 km.

Výkon modelů řady 7

Jediný diesel v řadě, 740d xDrive, dorazí v dubnu 2023. Má nově vyvinutou verzi přeplňovaného řadového šestiválce o objemu 3,0 litru od BMW s mild-hybridní asistencí a splňující Euro-6D.

S kombinovaným točivým momentem 295 k a 669 Nm poskytuje čtyřdveřové vlajkové lodi BMW zrychlení z 0-100 km/h za 6,3 sekundy. Maximální rychlost je omezená na 249 km/h spolu se spotřebou v kombinovaném cyklu mezi 5,7l/100km a 4,91l/100km. Průměr emisí CO2 je 157-182 g/km.

Příští rok jsou také plánované pro Spojené království 750e xDrive a M760e xDrive. Dva zážehové a elektrické plug-in hybridy pohánějí nejnovější evoluci tradičního přeplňovaného 3,0 litrového řadového šestiválcového zážehového motoru BMW. A to v kombinaci s elektromotorem namontovaným v převodovce.

Kombinované výkony jsou uvedené na 483 koní a 698 Nm pro 750e xDrive a 563 koní a 800 Nm pro M760e xDrive.

Spotřeba a rychlost modelů

BMW uvádí časy z 0-100 km/h za 4,9 s a 4,3 s a řízenou maximální rychlost 249 km/h pro oba modely. V kombinaci s novou 18,7kWh baterií je elektrický dojezd stanovený na 80-90 km pro 750e a 80-86 km pro M760e. Přičemž maximální rychlost v elektrickém režimu je u každého omezena na 140 km/h.

Spotřeba je stanovená na 1-0,83l/100km pro 750e a 1-0,92l/100km pro M760e v cyklu WLTP. S příslušnými průměrnými emisemi 25–28 g/km a 22–28 g/km. Maximální nabíjecí kapacita se zvýšila z 3,6 kW odcházející řady 7 na 7,4 kW.

Další nové modely řady 7, včetně šestiválcových modelů 735i a 740i a také 760i xDrive s motorem V8, se začnou prodávat na jiném trhu. Avšak neplánují se nabízet ve Spojeném království.

Základem nového vozu je systém vzduchového odpružení s adaptivním tlumením a schopností zvýšit světlou výšku o 20 mm, když je to potřeba na nerovných silnicích. Všechny nové modely řady 7 také dostávají nejnovější verzi integrovaného aktivního řízení BMW. To poskytuje až 3,5 stupně natočení zadních kol. Mezi možnostmi je Executive Drive Pro – systém aktivní stabilizace naklánění, který využívá elektromotory k potlačení naklánění karoserie.

Interiér vozu řady 7

Uvnitř řady 7 navazuje na vývoj nedávných nových modelů BMW. A to včetně zakřiveného digitálního displeje s nejnovějším operačním systémem BMW iDrive 8. To můžeme vidět u modelů i4 a iX. Sedí na nově stylizované palubní desce s celoplošným světelným pásem. Na něm je umístěný 31 centimetrový displej a 37,8 centimetrová obrazovka infotainmentu.

Uvnitř interiéru se nachází 37,8 centimetrová obrazovka infotainmentu
Interiér vozu

K dispozici je také nový volant s plochým dnem. Mezi předními sedadly je ovládací panel s voličem převodovky, tradičním otočným ovladačem iDrive a dalšími dotykovými ovladači.

Mezi možnostmi je radikální 31,3 palcová, 8K „kino“ obrazovka. Namontovaný ve střeše se složí a nabízí streamování videa přes Amazon Fire TV ve formátech 16:9, 21:9 a 32:9.

Zaváděcí kapacita se liší podle hnacího ústrojí. Konvenční modely se spalovacím motorem mají objem 540 litrů, plug-in hybridy nabízejí 525 litrů a i7 500 litrů. K dispozici je elektrické výklopné tažné zařízení s maximální nosností 2100 kg.

zdroje: autocar, Vapol