Geotermální energie pro továrnu firmy Stellantis

Firma Stellantis podepsala dohodu se společností Vulcan Energy Resources, která zkoumá možnosti zásobování jednoho závodu geotermální energií

S přechodem na výrobu elektromobilů se výrobci automobilů snaží také vyčistit výrobní proces. Velké i malé značky usilují o dekarbonizaci svých továren. To zahrnuje i hledání nových, udržitelných zdrojů energie pro pohon montážních linek. Společnost Stellantis se do této oblasti pouští a dnes oznámila, že podepsala dohodu se společností Vulcan Energy Resources. Firma Vulcan zkoumá možnosti zásobování jednoho závodu geotermální energií.

Geotermální energie

Jednalo by se o první využití geotermální energie automobilkou, ale do realizace projektu zbývají ještě roky. První fáze projektu v továrně společnosti Stellantis v německém Rüsselsheimu má zahrnovat předběžnou studii proveditelnosti. Zároveň zahrnuje výstavbu geotermálních zařízení společností Vulcan v této lokalitě. Pokud se tato fáze shledá jako úspěšná, další fáze projektu se zaměří na vrty a pokročilé studie a vývoj. Obě strany podepsaly závazný termínovaný dokument pro tento projekt.

Podle předpokladů automobilky by Rüsselsheim, kde se vyrábějí modely DS4 a Opel Astra, mohl od roku 2025 získávat "významnou část" své energetické potřeby z geotermální energie
V továrně v Rüsselsheimu se vyrábí modely DS4 a Opel Astra

Stellantis, konglomerát, který spojil skupiny PSA a Fiat Chrysler Automobiles, doufá, že se stane „průmyslovým šampionem v oblasti zmírňování klimatických změn“. Podrobně popsal plán, jak se do roku 2038 stát nulovým producentem uhlíku a do konce tohoto desetiletí jej snížit o 50 %.

Závazek pro čistou energii

„Toto partnerství se společností Vulcan posiluje náš závazek prosazovat v rámci našeho podniku větší množství čistých energetických řešení,“ uvedl generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares. Dále dodal, že tento projekt „je v souladu s naším strategickým plánem Dare Forward 2030“. Automobilka tento plán podrobně popsala loni v březnu a stanovila si v něm cíl prodávat v Evropě do roku 2030 pouze elektromobily.

Společnost Vulcan Energy Resources

Podle předpokladů automobilky by Rüsselsheim, kde se vyrábějí modely DS4 a Opel Astra, mohl od roku 2025 získávat „významnou část“ své energetické potřeby z geotermální energie. Společnosti Vulcan a Stellantis rovněž zkoumají možné obchodní modely, včetně prodeje přebytečné energie do veřejné sítě.

„Společnost Vulcan je zde proto, aby podpořila společnost Stellantis, našeho největšího zákazníka v oblasti lithia a jednoho z našich hlavních akcionářů, v dekarbonizaci jejího provozu v Evropě,“ uvedl generální ředitel a výkonný ředitel společnosti Vulcan Dr. Francis Wedin.

Přechod průmyslu k elektrickým vozidlům nutí výrobce automobilů hledat i jiné udržitelné způsoby výroby a provozu automobilů. Společnosti zkoumají mnoho možností, jak snížit uhlíkovou stopu v průběhu výroby. Do konce desetiletí se pravděpodobně staneme svědky toho, že výrobci automobilů začnou více zkoumat geotermální a jiné alternativní zdroje energie.

Zdroje: motor1, Vapol